Apple ve Google’ın birlikte geliştirdiği COVID-19 Temas İzleme Uygulaması önümüzdeki hafta yayınlanacak.

Koronavirüsün tüm dünyada küresel bir kriz yaratmasının ardından, devletler ve önemli sağlık kuruluşları ile beraber dünya çapındaki şirketler de söz konusu salgın sebebiyle yeni uygulamalar geliştiriyor. Google ve Apple da devletlerin ve sağlık kuruluşlarının virüsün yayılmasını azaltmasına yardımcı olmak amacıyla kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini tasarım merkezine alarak Bluetooth teknolojisinin kullanımına olanak veren bir çalışmada beraber çalıştıklarını geçen haftalarda duyurmuşlardı. 

COVID-19 virüsten etkilenen kişilerle yakın temas durumunda bulaşabildiği için sağlık yetkilileri, temas izlemeyi yayılmanın önlenmesinde önemli bir araç olarak konumlandırıyorlar. Dünyanın önce gelen kamu sağlığı yetkilileri, isteğe bağlı temas izleme teknolojisi geliştirmek için önemli çalışmalar içerisine girdi. 

COVID-19 Temas İzleme Uygulaması İki Aşamadan Geçecek

Apple ve Google da söz konusu çalışmayı daha ileriye taşıyabilmek amacıyla temas izlemeye yardımcı olacak uygulama programlama arayüzleri (API) ve işletim sistemi düzeyinde teknolojiler içeren kapsamlı bir uygulamaya imza atacak. Şu an acil ihtiyaç gözüyle bakılan söz konusu çözümün iki aşamada uygulamaya geçmesi planlanıyor. 

Her iki şirket de, Mayıs ayında kamu sağlığı yetkililerine ait uygulamaları kullanarak Android ve iOS cihazlar arasında birlikte çalışabilir olan API’lar sunacak. Kullanıcılar bu uygulamaları cihazlarındaki uygulama mağazalarından erişebilecek. 

Çalışmanın ikinci aşamasında ise Apple ve Google yine birlikte çalışarak bu işlevi temel platformlara entegre edecekler. Çalışmanının sonucunda ise Bluetooth tabanlı temas izleme platformu kullanıcılara sunulmuş olacak. 

Apple ve Google’ın birlikte çalıştıkları COVID-19 temas izleme teknolojisi ilk olarak 28 Nisan’da geliştiricilere sunulacak. Söz konusu çalışma için Apple’ın CEO’su Avrupa Komisyon Üyesi Thierry Breton’a bilgi verdi.

Tim Cook, Avrupa Komisyon Üyesi Thierry Breton’la görüştü

İkilinin toplantısı sırasında Breton, Apple’dan temas etmiş kişiyi izleme teknolojisinin anonim, gönüllü, şeffaf, geçici, güvenli ve birlikte çalışılabilir olması gerektiğini belirtti. Ayrıca Breton söz konusu uygulamanın AB gizlilik yasalarına da uygun olması gerektiğinin altını çizdi. AB, gizlilik kurallarına uyması koşuluyla, COVID-19 krizi sırasında Google ve Apple’ın iletişim izleme teknolojisini yalnızca sınırlı bir süre için onaylayacağını söyledi.

Thierry Breton’ın Twitter Paylaşımı:

Fransa Mayıs COVID-19 Temas İzleme Uygulaması ‘na geçecek

Fransa da, koronavirüs pandemisi için ülkede alınan tedbirleri 11 Mayıs’ta kademeli olarak kaldırmaya başlayacak. Ülke ayrıca kendi COVID-19 izleme uygulaması için de çalışmalarını devam ettiriyor. 

Fransız hükümeti de koronavirüs temas uygulaması için Bluetooth teknolojisini kullanmayı planlıyor. Ancak ülke, Apple’ın üçüncü taraf uygulamalarının Bluetooth verilerini kullanmak istediğinde bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı. Avrupa Komisyon Üyesi Thierry Breton konuşmalarında bu noktaya değinmedi. Ancak söz konusu sorunun şirketler ve ülkeler bazında çözülebileceği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir:

Google’dan sonra Apple da koronavirüs için hareketlilik raporu yayınlamaya başladı

Apple, yeni bir giyilebilir monitör için patent başvurusunda bulundu

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz