Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, Türkiye’de  de beğenileri kaldırmaya başladı.

Instagram geçtiğimiz aylarda beğeni gizleme özelliğini hayata geçireceğini çoğu kez dile getirmişti. ABD, Kanada gibi ülkelerde bu özelliği deneme aşamasına alan Instagram, şimdi de Türkiye’deki bazı kullanıcılarına bu özelliği sunmuş durumda.

Instagram ülkemizde en aktif kullanılan sosyal medya platformlarından. Türkiye, Instagram’ı en aktif kullanan ikinci ülke olma özelliğine de sahip. Durum böyle olunca Instagram’ın yeni özellikleri en kısa sürede Türkiye kullanıcısına sunuluyor.

Geçtiğimiz aylardan beri Instagram beğeni gizleme özelliğini tüm dünya kullanıcılarına açmayı planladığını ve bu konuyla alakalı deneme testlerinin yapıldığını kamuoyuna duyuruyordu. ABD ve Kanada’da denenmeye başlayan özellik dün akşamdan itibaren Türkiye’deki bazı kullanıcılara da gelmiş oldu.

Instagram’ın yaptığı açıklamalara göre beğeni sayısının gizlenme nedeni; kullanıcıların artık beğeni sayılarına da değil de yapmış oldukları paylaşıma daha fazla önem verilmesiydi. Bazı kesimler tarafından kesinlikle gelmemesi gerektiği savunulan özelliğin Instagram fenomenlerine ve özellikle Influencer’lara büyük zarar vereceği gibi söylemler de söz konusu oldu. Ancak Instagram Influencer’ları korumayı amaçladıkları başka bir sistem de getireceğini dile getirmişti.

Alınan tepkilere rağmen, Instagram beğeni kaldırma özelliğini tüm dünyaya yayacak gibi duruyor. Türkiye’ye de bazı kullanıcılara gelen özelliğin yakında tüm ülke kullanıcısına açılması bekleniyor.

Türkiye’de beta sürecinde olan özelliğin tüm kullanıcılara ne zaman açılacağı ise bilinmiyor. Kullanıcılara beta sürümü şeklinde sunulan özellik şu an için iOS işletim sistemi için geçerli.