Adidas, FUTURECRAFT:LOOP ismiyle adlandırılan ve geri dönüştürülmüş plastiği kullanarak ürettiği ayakkabılarında ikinci aşamaya geçti.

Adidas, geçtiğimiz Nisan ayında geri dönüşüme dikkat çekmek ve önemini anlatmak için yeni bir projeye başlamıştı. Gerçekleştirilen proje kapsamında Adidas, tamamen geri dönüştürülmüş 200 adet ayakkabı üretmişti. FUTURECRAFT:LOOP adında olan proje şimdi ikincisiyle gündeme geldi.

Geri dönüşümün dünyamız ve bizler adına çok önemli olduğunu yapmış olduğu açıklamalarda dile getiren Adidas, özellikle plastik atıkların değerlenmesini çok istediğini de belirtmişti. Geri dönüşüm süreçlerinin çok daha zor olduğunu belirten Adidas, kendi adına büyük ilerlemeler kaydeden bir şirket pozisyonuna da geçmiş oldu. Ayrıca Adidas geri dönüşümlü bir üretim süreci hedeflediğini de belirtti.

Adidas geri dönüşüm sürecini nasıl işlediğinden yaptığı açıklamalarda bahsetti. Üretimlerinde yüzde 100 geri dönüştürülmüş plastikten ürettiği ham maddeleri kullanan Adidas; ayakkabıların dili, bağcıkları olmak üzere ayakkabıların yapım aşamasının tamamen geri dönüştürülmüş plastikten üretildiğini belirtti.

Bir blog yazısında  bu işlemlerin kolay olmadığına değinen Adidas, “Bu kolay bir şey olsaydı bu zamana kadar başka biri bunu yapmış olurdu ancak biz, doğru yolda olduğumuza eminiz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Adidas, yüzde 100 geri dönüştürülmüş plastikten ürettiği ayakkabıları kasım ayının sonuna kadar geri gönderecek. Bu sayede geri dönüşüm gerçekleşmiş olacak. Adidas’ın ortakları FUTURECRAFT:LOOP GEN 2 ayakkabılarına sahip olmuş olacak.

Ayrıca Adidas, 2021 ilkbahar-yaz sezonunda geri dönüştürülmüş plastikten ürettiği ayakkabılarını tanıtmaya hazırlanıyor.