Intel PC Büyüme
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Ünlü işlemci markası Intel, kimsenin beklemediği bir hata yaptı! Marka dün resmi internet sitesi üzerinden yayınladığı kılavuzda 12. nesil işlemciler yerine 13. nesil yeni işlemciler hakkında bilgiler paylaştı.

Intel, merkezi Santa Clara, Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’nde bulunan Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir teknoloji şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Gelire dayalı olarak bakıldığında Intel, dünyanın en büyük ve en değerli yarı iletken yonga üreticisi olarak anılıyor. Çoğu kişisel bilgisayarda bulunan işlemciler olan X86 serisi mikroişlemcilerin mucidi Intel, 2024-2025 sezonundan itibaren UEFA ile 3 yıllık sözleşme imzalayarak Dünyada ilk kez Futbol ile İnovasyonun birleşimi için büyük bir adım atmış bulunuyor.

Intel; Apple, Lenovo, HP ve Dell gibi bilgisayar sistemi üreticileri için mikroişlemciler sağlıyor. Ayrıca anakart chipset’i, ethernet kartı ve entegre devreler, flaş bellek, grafik işlemci birimleri, gömülü sistemler ve iletişim ve bilgi işlemleri ile ilgili diğer aygıtları da üretiyor. Bu denli başarılı işlere imza atan Intel’in adı, şu sıralar yaptığı bir hatayla anılıyor.

Intel Yanlışlıkla Raptor Lake işlemcileri Bekleyenlerin Merakını Giderdi!

Geçtiğimiz günlerde Intel, kendi resmi web sitesi üzerinden bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuzda, 12. nesil işlemciler hakkında bilgi verilmesi gerekiyordu, ancak Intel’in yaptığı bir hata işleri karıştırdı. Intel’in yayınladığı kılavuzda, 12. nesil işlemcilere ait bilgiler yerine 13. nesil işlemcilere ait bilgiler yer aldı. Böylece uzun süredir Intel’in yeni nesil Raptor Lake işlemcilerini bekleyen teknoloji severlerin merakı giderilmiş oldu.

Intel hatasını fark edip kısa süre sonra gönderiyi silmiş olsa da, birçok kişi tarafından alınan ekran görüntüleri sosyal medya platformlarında yayıldı. Intel bu yanlışlık ile birlikte 3 farklı CPU ve boost clock‘lar onaylanmış oldu. Markanın hatasını düzeltmesinden sonra, kılavuz sayfasında artık Alder Lake işlemciler yer aldı.

İşte Intel’in 13. Nesil İşlemcilerinin Özellikleri!

Şirketin yeni işlemcileri 14 çekirdekli, 20 iş parçacıklı Core i5-1300k CPU‘dan başlıyor. Yeni işlemcinin P-core boost ile 5.1 GHz‘e ulaşabileceği not ediliyor. İşlemcilerin verimlilik çekirdeklerinin overclock edilmesi ile 2.6 GHz olan hızını 3.9 GHz‘e çıkarmanın da mümkün olacağı belirtiliyor.

Core i7-13700K‘nın ise 5.3 GHz’ı destekleyeceği görülüyor. Daha önce sızdırılan bilgilere göre, CPU bu rakamdan 100MHz daha yüksek hız aşırtma yapabiliyor. Böylelikle işlemcinin 5.4 GHz‘lik maksimum hıza ulaşması planlanıyor.

Amiral gemisi Core i9-13900K ise hem Turbo Boost hem de Termal Hız Artışı sunuyor. Böylelikle işlemci 5.7 GHz ve 5.8 GHz hıza ulaşabilecek. Tüm bunlara ek olarak Intel’in bir KS versiyonu ile hızı 6.0 GHz’e çıkarabileceği de gelen haberler arasında.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz