sosyal-medya-yasasi-gelir-idaresi-baskanligi-kilavuz-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Gelir İdaresi Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren sosyal medya yasası hakkında yeni bir kılavuz yayınladı. Bununla birlikte sosyal medyadan gelir elde eden kişilerin dikkat etmesi gerekenler detaylandı.

Sosyal medya uygulamalarının popüler bir hale gelmesi ile bu platformlar, yeni bir gelir kapısı haline geldi. Yüksek takipçili hesaplara sahip kullanıcılar, marka ve ürünlerin reklamını yaparak büyük gelirler elde ediyor. Yapılan incelemelere göre sosyal medya üzerinden toplamda yaklaşık 4 milyar TL gelir elde edildiği ortaya çıktı.

YouTube ve Instagram başta olmak üzere sosyal medya platformlarından ve yaptığı yazılımlar üzerinden gelir elde eden kişiler için yeni bir dönem başlayacak. 1 Ocak 2022 itibari ile sosyal medyadan 880.000 TL miktarını aşmayan kazançlara %15 stopaj uygulanacak.

gelir-idaresi-baskanligi-teknosafari

880.000 TL’ye kadar olan gelirlerde beyannameye gerek kalınmadığı belirtildi. Sosyal medyada içerik üreten kişileri “Sosyal ağ sağlayıcıları aracılığıyla paylaşımlar yaparak tanıtım, tavsiyede bulunarak bir ürün, hizmetin satın alınması için diğer kullanıcıları etkileyen, paylaşımlarının izlenmesi sayesinde reklam gelirinden pay alan başta olmak üzere içerik üreticili ile gelir elde eden gerçek” olarak tanımlayan Gelir İdaresi Başkanlığı, sosyal ağ üzerinden elde edilen kazançları gelir vergisinden muaf tutacağını açıkladı.

Belirtilen istisnadan yararlanmak isteyen fenomenler, yerel bankalarda hesap açmak zorunda. Yurt dışındaki bankalar üzerinden gelir elde eden fenomenler, belirtilen yasadan yararlanamayacak.

Gelir idaresinden muaf olmak isteyen fenomenler, ikametgah adresinin bulunduğu bölgedeki vergi dairesine başvurabilecek. Başvuruları incelenen kişiler, ticari kazanç yönünde “gelir vergisi mükellefi” olarak istisna kapsamında girecek.

Ticari kazanç yönünden herhangi bir mükellefiyeti olmayan kişiler, istisna belgesi almaya hak kazanacak. Ayrıca istisna belgelerini bankaya ibraz ettikten sonra banka hesabına ilişkin bilgiler vergi dairesine bildirilecek.

Bunların yanında YouTube içerik üreticileri ve uygulama geliştiricileri, kira ve faiz gibi faaliyetlerden elde ettiği kazançları, %15 kazanç vergisinden muaf tutabilecek. İstisna şartlarının yerine getirilmediğinin tespitinde ise hesaplanan vergi, gecikme faizi ile birlikte ödenecek.

İlginizi Çekebilir:

Xbox belgeseli yayınlandı: Power On: The Story of Xbox

2021 yılının en kötü 10 filmi listelendi

Epic Games, 200 TL değerindeki oyunu ücretsiz veriyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz