Teknoloji devi Google, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir hatayla gündeme geldi. Bir Google çalışanının hatası sonucu şirket, hiç tanımadığı bir kullanıcısının hesabına çeyrek milyon dolar gönderdi.

Google, adeta cebimizde taşıdığımız bilir kişi konumuna geldi. Her türlü aramamıza cevap veren arama motoru, kısa süre içerisinde ünlendi. Şimdilerde en çok kullanılan arama motorları listesinde 1. sıraya yerleşen Google, her ne kadar mükemmel görünen algoritmalara sahip olsa da bir çalışanın hatası şirkete çeyrek milyon dolara mal oldu.

Google’dan 250 Bin Dolarlık Hata!

Teknoloji konusunda öncü şirketlerden Google, şirketten haber almak için 1 ay beklediğini söyleyen bir kullanıcıya, çalışan hatası sonucu haber yerine 250 bin dolar para gönderdi. Yaklaşık 3 hafta önce Google tarafından hesabına çeyrek milyon dolar gönderilen Sam Curry, geçtiğimiz çarşamba günü Google’ın kendisine aktardığı 250 bin dolar parayı ekran görüntüsüyle birlikte “rastgele gelen para” başlığıyla Twitter’da paylaştı.

Parayı aldığı günden itibaren 3 haftadır kendisine ulaşılmadığı ve paranın çekilmediği için destek talebi oluşturan Curry, Google’dan halen bir dönüş almadığını belirtti. Ayrıca Curry, şirketin parayı en sonunda isteyeceğini düşündüğü için harcamayacağını ve o güne kadar hesabında muhafaza edeceğini açıkladı. Esprili bir paylaşımla Google’ın kendisine ulaşmasını talep eden Curry, “parayı istemiyorsanız sorun değil” şeklinde mizahi bir açıklama da ekledi.

Paranın yanlışlıkla hesabına yatırıldığı Google kullanıcısı Sam Curry’nin bir güvenlik mühendisi olduğu ve Google’ın da dahil olduğu birçok şirket için hata avcılığı yaparak para kazandığı ortaya çıktı.

Google’dan Konu ile İlgili Açıklama Geldi!

İnsan hatası sonucu gönderilen para için bir Google sözcüsü açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada “Ekibimiz, son zamanlarda insan hatası sonucunda birçok kez yanlış tarafa ödeme yaptı” dedi. Yanlış ödeme yapılan kişilerin şirkete ulaşmasını takdirle karşıladıklarını ve bunu düzeltmek için çalıştıklarını da ekledi.

Ayrıca Google sözcünün yaptığı açıklamalarda parayı geri almayı planladıkları da yer aldı. Birçok güvenlik ve yazılımcı tarafından komik karşılanan bu durum, teknoloji dünyasında eleştiri konusu oldu. Bakalım paranın iade süreci nasıl işleyecek? Siz de bu konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz