Sektöründe öncü Intel, profesyonel uygulamalar ve iş istasyonları için tasarladığı Arc Pro GPU’ların satışına başlıyor. İşte Detaylar!

Intel, sektörün öncü isimleri arasında yer alıyor. İşlemciler konusunda uzmanlaşan ve bu konuda adeta devrim yaratan marka, şimdi de iş istasyonları ve profesyonel uygulamalar için özel olarak tasarlanan Arc Pro GPU’ları piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

3 Farklı Model ve Üstün İşlev!

Intel Arc Pro GPU’lar, A40, A50 ve A30M olmak üzere 3 farklı model olarak sunuluyor. A40 ve A50 modellerin iş istasyonları için, A30M’in ise profesyonel odaklı dizüstü bilgisayarlarda kullanılacağı belirtiliyor. İş odaklı kişiler için devrim niteliği taşıyacak bu GPU’lar, donanım tabanlı ışın izleme ve AV1 donanım hızlandırma yeteneğine sahip olarak karşımıza çıkıyor. AI görevleri ve Adobe Premiere Pro gibi içerik oluşturucu uygulamaları için tasarlan 3 farklı GPU’nun bu yıl içerisinde mobil ve masaüstü ortaklarından satışa sunulacağı söyleniyor.

Bu GPU’lar oyun oynamaya izin verse de teknik olarak oyun sektörü için tasarlanmıyor. Intel söz konusu GPU’ları Blender, HandBrake, Premiere Pro, DaVinci Resolve Studio ve çok daha fazlası gibi profesyonel görevler ve içerik oluşturucu uygulamaları için optimize ediyor. Marka aynı zamanda bu GPU’ların mühendislik ve tasarım, mimari ve üretim uygulamaları için sertifikalandırılmasını amaçlıyor. Bu GPU’lar, Intel’in sektörde bir ilk olarak adlandırdığı tam AV1 donanım hızlandırmasını da destekliyor.

Intel Arc Pro A40

Intel Arc Pro A40, 3.5 teraflop grafik performansı, sekiz ışın izleme çekirdeği ve 6 GB GDDR6 belleğe sahip küçük, tek yuvalı bir formda karşımıza çıkıyor. Bu GPU ile ince iş istasyonları veya küçük formlu bilgisayarlar hedefleniyor.

Intel Arc Pro A50

Daha büyük olan A50 modeli, 4,8 teraflop grafik performansı, sekiz ışın izleme çekirdeği ve 6 GB GDDR6 belleğe sahip, çift yuvalı formda kullanıcı deneyimine sunuluyor. Çift yuvalı tasarımı nedeniyle geleneksel iş istasyonlarına daha uygun olan Intel Arc Pro A50, çoklu monitör yapılandırmaları için dört mini DisplayPort içeriyor. 8K 60Hz’de iki, 5K 240Hz’de bir, 5K 120Hz’de iki veya 4K 60Hz’de dört monitörü destekliyor.

Intel Arc Pro A30M

Mobile A30M GPU, 3,5 teraflop grafik gücü, sekiz ışın izleme çekirdeği ve 4 GB GDDR6 belleği ile kullanıcıları memnun etmeye hazırlanıyor. 35 ila 50 watt arasında en yüksek güç için derecelendirilen cihazın ekran çıkışları OEM dizüstü bilgisayar yapılandırmalarına bağlı kalıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz