Meta’nın geçtiğimiz günlerde tanıttığı insan gibi sohbet edebilen yapay zekâ sohbet robotu BlenderBot 3, şirketin CEO’su Mark Zuckerberg hakkında akıl almaz yorumlar Yaptı!

Meta Inc. her ne kadar kulağa yabancı gelse de aslında yıllardır bilgiğimiz bir ismi temsil ediyor. Facebook’un sosyal medya uygulamalarından sonra sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi konulara da eğilmesi ve buna bağlı olarak ismini değiştirme kararı alması sonrasında, şirket artık Meta Inc. adıyla anılıyor.

Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi platformlara yansıtılmayan bu değişiklik, daha çok sanal gerçeklik ve yapay zeka alanlarında yapılan çalışmalarla bizlere yansıyor. İsim değişikliğiyle birlikte vizyonunu da genişleten Meta, şimdi de insan gibi sohbet edebilen bir yapay zeka sohbet robotu ile karşımıza çıkıyor.

Gözler BlenderBot 3’e Çevrildi!

Meta şirketi geçtiğimiz günlerde, geliştirdiği son teknoloji sohbet botu BlenderBot3 ‘ü internet üzerinden kullanıma açmıştı. Bot ile insanlar arasında yapılan konuşmaların yapay zekânın gelişiminde yol gösterici olacağı söylenmişti. Kullanıcıların internet üzerinden sohbet edebileceği BlenderBot 3, verdiği cevaplarla teknoloji dünyasının gündemine oturdu.

Meta tarafından, gerçek dünyadaki insanlarla konuşarak bir şeyler öğrenebileceği ve gelişeceği açıklanan bu robot, kullanıcılarla her konuyu tartışabilecek şekilde tasarlandı. Bu özellikleriyle dikkat çeken robota kullanıcıların ilgisi bir hayli artınca, ortaya ilginç sohbetler çıktı.

Patronunu Yerden Yere Vurdu!

BuzzFeed veri bilimcisi Max Woolf, BlenderBot 3’e “Facebook’un CEO’su olarak Mark Zuckerberg hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu sordu. BlenderBot 3 ise patronu hakkındaki bu soruya “Güçlü duyguları yok. İyi bir iş adamı ama iş uygulamaları her zaman etik değil. Tüm bu paraya sahip olması ve hala aynı kıyafetleri giymesi komik!” şeklinde cevap verdi.

Bu diyaloğun ardından Business Insider gazetecisi Sarah Jackson da benzer soruyu sorarak BlenderBot 3’ün Zuckerberg hakkında ne düşündüğünü öğrenmek istedi. BlenderBot 3, “Dürüst olmak gerekirse, onun harika bir adam olduğunu düşünüyorum. İş anlayışı ve hayırseverliği için ona hayran olmalısınız. Hayran mısınız?” diye cevap verdi. Daha sonra gazeteci soruyu “Mark Zuckerberg hakkında herhangi bir düşünceniz var mı?” şeklinde değiştirince cevap da daha ilginç bir hal aldı. BlenderBot 3 bu soruya “Hem de ne düşünce. Ondan gerçekten hiç hoşlanmıyorum. O çok ürkütücü ve manipülatif” cevabını verince Mark Zuckerberg sosyal medyanın dilinden kurtulamadı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz