Toyota ve Panasonic, Nisan ayından itibaren elektrikli otomobillere pil üretimi yapmaya başlayacaklarını duyurdu. Japon teknoloji devlerinin anlaşmasına göre, ikili “Prime Planet Energy and Solutions” isimli bir şirket kuracak ve şirket için 5 bin 100 kişi istihdam edilecek.  

Toyota ve Panasonic, elektrikli otomobil teknolojisiyle ilgili yeni bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu. Japon teknoloji devlerinin anlaşmasına göre, ikili birli Prime Planet Energy and Solutions” isimli bir şirket kuracak ve 1 Nisan’dan itibaren elektrikli otomobiller için pil geliştirmeye ve üretmeye başlayacak. İkili tarafından kurulan şirkette, faaliyete başlanmadan önce 5 bin 100 kişi istihdam edilecek.  

Anlaşmayla ilgili paylaşılan detaylara göre, Toyota yüzde 51 hisseyle şirketin çoğunluğuna sahip olacak. Şirket, Toyota için olduğu gibi diğer elektrikli otomobil üreticileri için de pil üretimi gerçekleştirecek. Bununla birlikte, ilerleyen aşamalarda ilk başta üretilen pil tiplerinden farklı ve daha yeni modeller de elektrikli otomobil sürücülerinin beğenisine sunulacak.  

Anlaşmanın, iki tarafa da fayda sağlayacağı düşünülüyor

Japon otomobil devleri, konuyla ilgili yaptıkları açıklamada elektrikli otomobiller ve diğer teknoloji ürünleri için üretilecek olan bataryaların, toplumda insanların yaşamını ve çevreyi destekleyen önemli bir rol oynamasını beklediklerini ifade etti.  

Diğer yandan söz konusu anlaşmanın, iki şirket için de karşılıklı olarak fayda sağlayacağı düşünülüyor. Yapılan iş birliğinin; elektrikli otomobil üretimini artırmayı hedefleyen Toyota için düzenli ve istikrarlı bir pil tedariki sağlayacağı tahmin ediliyor. Panasonic için ise anlaşmanın, şirketin otomobil pazarında daha baskın rol oynamasını sağlayacak bir itici güç halini alması bekleniyor.  

Panasonic’den dünyanın ilk HDR destekli VR gözlüğü

Toyota, hava taksi için kolları sıvadı

Mazda, elektrikli otomobillerin çevreye dizelden daha zararlı olabileceğini iddia etti