Pazar, Mayıs 16, 2021
Ana SayfaYazılımApple’ın Yeni İşletim Sistemi macOS Big Sur Neler Sunuyor?

Apple’ın Yeni İşletim Sistemi macOS Big Sur Neler Sunuyor?

Apple, One More Thing isimli etkinliğinde yeni MacBook modelleri ve ARM tabanlı M1 işlemcisinin yanında ayrıca yeni işletim sistemi macOS Big Sur ’u da resmi olarak tanıttı.

Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisi 10 Kasım’da düzenlediği çevrim içi etkinlikte, kendi bilgisayar işlemcisi M1 ile birlikte yeni yonga setine sahip olacak ilk MacBook Air, MacBook Pro ve Mac Mini modellerini de görücüye çıkardı. Şirket bu ürünlerin yanı sıra işletim sistemi macOS’un yeni sürümü Big Sur’u da resmi olarak duyurdu. Şirket, macOS Big Sur’u M1 işlemcisiyle optimize ederek geliştirdiğinin altını çizdi. 

Apple, ilk bilgisayar işlemcisi M1 yonga setinin performansını en üst seviyeye çıkarabilmek için kendi işletim sistemini de optimize etti. 

Apple macOS Big Sur ile neler sunacak?

Apple, yeni bilgisayar işlemcisi M1 ile uyumlu bir şekilde çalışacak olan macOS Big Sur ile, performans sunmak için sadece donanım tarafında yatırım yapmadığını gözler önüne sermiş oldu. Apple, yeni işletim sisteminin M1 yonga setiyle birlikte çalışacak uygulamaların hızını ve bilgisayarların açılma hızını önemli derecede artırdığını dile getirdi. Hatta şirket, bilgisayarların artık iPhone ya da iPad’ler kadar hızlı açılabildiğini belirtti.

Yeni işlemci M1 ile çalışan MacBook modelleri, macOS Big Sur ile artık Logic Pro’da 3 kat daha fazla efekt ve enstrüman eklentisiyle çalışmasına olanak tanıyacak. Şirket ayrıca Final Cut Pro’nun da 6 kata kadar daha hızlı çalışacağını da belirtti. Ancak önemli bir diğer okta ise yeni işletim sisteminin sadece yeni bilgisayarlara fayda sağlayamayacak oluşu oldu.

Kullanıcılar, yeni işletim sistemi macOS Big Sur ile birlikte çok daha fazla güvenlik önlemine sahip olacak. Bu noktada donanım onaylı güvenli başlatma, otomatik yüksek performanslı şifreleme ve macOS yürütme konumları kullanıcı hizmetine sunulacak. 

Apple, ARM tabanlı M1 işlemcili MacBook alan kullanıcıların Intel tabanlı uygulamaları çalıştırırken herhangi bir problem yaşanmayacağını da dile getirdi. Şirket, Rosette 2 uygulaması sayesinde söz konusu uygulamaların sorunsuz bir şekilde her iki platformda da çalışmasına olanak tanıyacak. 

Tüm bunların yanı sıra yeni macOS Big Sur işletim sisteminde sunulan en büyük yenilik tüm iOS uygulamalarının direkt olarak Mac üzerinde çalışabilecek olması olacak. M1 yonga seti sayesinde gerçekleşecek olan bu özellikle kullanıcılar iOS’a yükledikleri her uygulamayı Mac’e de yükleyebilecek. Apple, yeni işletim sistemi macOS Big Sur’u 12 Kasım Perşembe günü yayınlamaya başlayacağını da açıkladı. 

İlginizi Çekebilir:

Apple, 5 nm Mimariye Sahip İlk Bilgisayar İşlemcisi M1’i Tanıttı

Apple’ın ‘iOS 14’ ile Kullanıma Sunduğu Yeni Gizlilik Özellikleri, Dijital Reklam Pratiklerini Büyük Oranda Etkileyecek

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR