Herkese Açık Kişisel Veri
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Bitdefender’ verilerine göre; internet kullanıcılarının yüzde 60’ı, online platformlarda herkese açık 12’den fazla kişisel veri paylaşıyor. Kullanıcıların yüzde 40’ı için ise bu rakamın 2 ile 11 arasında değiştiği ifade ediliyor.  

Bitdefender’ verilerine göre; internet kullanıcılarının yüzde 60’ı, online platformlarda herkese açık 12’den fazla kişisel veri paylaşıyor. Kullanıcıların yüzde 40’ı için ise bu rakamın 2 ile 11 arasında değişiklik gösterdiği ifade ediliyor. İnternet kullanıcılarına ait hesap şifreleri ve bankacılık bilgileri gibi hassas verilere ulaşmak için sosyal medyada herkese açık paylaşılan ve ilk bakışta zararsız görünen bilgileri kullanan siber dolandırıcılara karşı uyaran Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, açıklamasında “Sosyal medyada ne kadar çok paylaşım yaparsanız, siber dolandırıcılar için o kadar iyi bir hedef haline gelirsiniz” ifadelerini kullanıyor. 

Aktarılan detaylara göre, dijital kimlikler; internete erişirken ziyaret edilen web siteleri, hesaplar ve profiller, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarındaki gönderiler ve yorumlar gibi geride bırakılan bir dizi veriden oluşuyor. Dijital kimliklerin, siber dünyadaki en değerli varlıklardan biri haline geldiği ve her kişisel verininpotansiyel olarak paraya dönüştürülebilir durumda olduğu ifade ediliyor. Dark Web’deki siber korsan pazarları, veri ihlallerinden çalınan kişisel bilgilerle oldukça büyük bir ekonomi oluşturuyor. Ancak çoğunlukla siber suçlular ve dolandırıcılar, bir saldırıda kullanılabilecek kişisel verilere ulaşmak için sosyal medya platformlarından bilgiler toplamaya çalışıyor. 

Herhangi birinin kolaylıkla ulaşabileceği kişisel veriler ise oransal olarak şu şekilde: 

 • Ev Adresi: %19,79
 • Cinsiyet: %17,05
 • İsimler: %13,30
 • URL’ler: %11,85
 • Çalışılan Yer: %9,21
 • Kullanıcı Adları: %7,32
 • Doğum Tarihleri: %6,53
 • E-posta Adresleri: % 5,45
 • Eğitim Bilgileri: %5,44
 • Telefon Numaraları: %2,24

Kullanıcıların yüzde 21’i, son on yılda 10’dan fazla veri ihlali yaşadı

Veri İhlali

Paylaşılan diğer detaylara göre; ev adresi, telefon numarası ve iş yeri gibi bilgilerin sosyal medya aracılığıyla aşırı paylaşılması ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Paylaşılan bilgiler ilk bakışta zararsız görünse de siber suçlular, bir saldırının keşif aşamasında kullanıcılarla ilgili olabildiğince çok veri toplamaya çalışıyor. Ana hedeflerininkullanıcıları kötü niyetli bir bağlantıya tıklamak veya kredi kartı ve sosyal güvenlik numaraları gibi hassas bilgileri paylaşmak üzere kandırmak olduğu ifade ediliyor. Siber dolandırıcılar ayrıca, dijital profilin nasıl göründüğüne bağlı olarak ilgili kullanıcıyı potansiyel bir kurban olarak seçebiliyor.  

‘Dijital Kimlik Koruma Topluluğu’nun derinlemesine analizi, tüm kullanıcıların yarısından fazlasının 2010’dan bu yana 1 ile 5 veri ihlaline maruz kaldığını ortaya koyuyor. Ek olarak; kullanıcıların yüzde 26’sı, 6 ile 10 arasında veri ihlaline kurban giderken yüzde 21’inin ise son on yılda 10’dan fazla veri ihlali yaşadığı belirtiliyor. 

İşte veri ihlalinden korunmak için öneriler!

Veri İhlalinden Korunmak İçin Öneriler

Veri ihlalinden korunmak için uzmanlar tarafından paylaşılan öneriler ise şu şekilde: 

 1. Tarihler, okul bilgisi, taraftarı olduğunuz takım ve çocuklarınızın isimleri gibi kolay ulaşılabilir bilgileri şifrelerinizde kullanmayın.
 2. Düzenli olarak belirli periyotlarda şifrelerinizi alfa-nümerik, büyük ve küçük harflerin yer aldığı şifrelerle değiştirin ve iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi kullanın.
 3. E-devlet’idüzenli ziyaret edip üzerinize açılmış şirket, GSM hattı ya da ceza olup olmadığını kontrol edin.
 4. İnternette doğruluğunu yüzde 100 bilmediğiniz bilgileri de paylaşmamaya dikkat edin.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVVK), TikTok Hakkında İnceleme Başlattığını Duyurdu!

FBI, siber suçluların kişisel verileri sattığı web sitesini kapattı!

KVKK: İsteyen herkes kişisel verilerini sildirebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz