Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVVK), TikTok Hakkında İnceleme Başlattığını Duyurdu!

0
720
Kişisel Verileri Koruma Kurulu TikTok İnceleme

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVVK), TikTok uygulaması hakkında inceleme başlattığını açıkladı. Popüler sosyal medya platformu, kısa bir süre önce hakkında ortaya atılan veri güvenliği açığı iddiaları nedeniyle teknoloji basınının gündemine oturmuştu.  

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVVK), popüler sosyal medya platformu TikTok ile ilgili son günlerde basın-yayın organlarında yer alan “kişisel verilerin korunmasına yönelik veri güvenliği açığı” iddiaları ve ihbarlar gerekçesiyle uygulama hakkında resmen inceleme başlattığını duyurdu. Platform, özellikle pandemi sürecinde sosyal medya kullanıcılarının sürekli kullandıkları uygulamalara alternatifler aramaya başlaması nedeniyle popülaritesini hızla artırmıştı. Dünya genelindeki indirilme sayısı 2 milyarı aşan TikTok, yalnızca 4 yıl içerisinde dünyanın en değerli 100 markasından biri haline gelmişti. Uygulamanın Türkiye’deki kullanıcı sayısı ise 30 milyon civarındaydı.  

Kısbir süre önce TikTokun, tüm dünyada kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde kopyaladığı iddia edilmişti. Reddit’te paylaşım yapan bir kullanıcı, TikTok’un topladığı verileri tersine mühendislik yaparak bulduğunu ifade etmişti. Uygulamanın, herhangi bir hesap oluşturup kullanmaya başladıktan sonra kullanıcıyla ilgili neredeyse tüm ağ verilerini ve kişisel verileri topladığı ve bunları gözetleme faaliyetleri yürütmek üzere Çin hükumetine ilettiği belirtilmişti. 

KVVK, daha önce Facebook hakkında da benzer bir inceleme başlatmıştı

KVVK Facebook İnceleme

Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da doğum yapan kızı Esra Albayrak’a sosyal medya üzerinden yöneltilen hakaretler nedeniyle sosyal ağlardaki içerikleri eleştirmiş ve yeni bir sosyal medya düzenlemesi hazırlanacağını ifade etmişti.  

Diğer yandan söz konusu inceleme, kurulun bir sosyal medya platformu hakkında başlattığı ilk inceleme olmadı. Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVVK), daha önce de Facebook hakkında veri ihlalleri sebebiyle benzer bir inceleme başlatmıştı. İnceleme sonunda Facebook’a, toplamda 3 milyon 250 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verilmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok Tüm Verilerinizi Sızdırıyor!

TikTok, Markalar için ‘TikTok for Business’ Platformunu Yayına Aldı!

Sizi Fenomen Yapacak Rehber: TikTok Nasıl Kullanılır ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz