Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana SayfaHaberiOS 14 Tanıtıldı! işte Tüm Özellikleri

iOS 14 Tanıtıldı! işte Tüm Özellikleri

Apple WWDC 2020 Geliştiriciler Konferansı ile tanıtılan iOS 14’ün tüm detayları ortaya çıktı. İşte pek çok yenilik ile birlikte gelen iOS 14 özellikleri;

Uzun süren geliştirme aşamalarından sonra karşımıza çıkan iOS 14 ile birlikte iOS 13’ün beğenilen özellikleri korunurken bazı yeni uygulamalar bu mobil işletim sistemine dahil oldu.

iOS 14 ile Birlikte Hayatımıza Dahil Olan Uygulamalar:

ios-14-özellikleri-1

Tanıtılan Uygulama Kitaplığı (App Library) özelliği ile daha önce hayatımıza giren dosyaları klasörleme kolaylığı daha da geliştirildi. Yeni uygulama ile birlikte ana sayfada klasörleme yapmak ile uğraşmanıza gerek kalmadan App Library uygulaması sizin yerinize ideal kategorileri düzenleyebilecek. Bu özellikle birlikte aradığınız dosyalara daha kolay bir şekilde ulaşmak mümkün olacak.

ios-14-widgets

Bununla birlikte Widget penceresi de geliştirildi. Daha önce diğer yazılım sistemlerinde kullanılmaya başlanan ana ekrana widget ekleme özelliği nihayet iOS 14 ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunuldu. Zamandan tasarruf etmenizi sağlayan bu widget ekleme özelliğinin yanı sıra PIP adı verilen resim içinde resim özelliği ile tıpkı Android’de olduğu gibi video izlerken bunu duraklatmaya gerek kalmadan başka uygulamaları kullanmaya devam edebileceksiniz.

iOS-14-tüm-detayları

Ayrıca iOS 14 ile birlikte beklenildiği üzere Siri de gelişmeye devam ediyor. Artık önceki sürüme göre daha hızlı çalışacağı belirtilen sesli asistan Siri, sizin komutunuzla uygulamaları açabilecek ve sesli mesaj gönderebilecek. Siz Siri’den mesaj yazmasını istediğinizde bunu algılayıp karşı tarafa iletebilecek.

ios-14-translate

Translate adı verilen yeni çeviri uygulaması ile birlikte gelecek olan bu işletim sisteminde henüz Türkçe dili mevcut değil. Google Translate benzeri olan bu Translate uygulaması hayatınızı birçok alanda kolaylaştırmayı hedefliyor.

ios-14-mesajlar

Tamamen değişen uygulamalardan birisi de Mesajlar oldu. Artık Whatsapp’ta sıkça kullanılan pin özelliği burada da sunuluyor. Böylece en çok konuştuğunuz kişileri listenin en üstüne sabitleyebileceksiniz. Memoji’de de yapılan geliştirmeler ile uygulama daha hızlı çalışıyor.

ios-14-bmw-car-key

Haritalar uygulamasında da eskiye oranla daha çok kullanılan bisikletler de unutulmamış. Bisikletli sürücülere özel yol tarifinin yanı sıra elektrikli araçlar için de geliştirmeler mevcut. iOS 14 ile birlikte elektrikli araç kullanıcıları, sahibi olduğu aracın tanımladığında, aracın şarj durumunu, ve farklı şarj istasyonlarını harita üzerinde görebiliyorlar. BMW ve Ford ile yapılan işbirlikleri ile Carkey özelliği de tanıtldı. CarKey özelliği sayesinde iOS 14 işletim sistemine sahip akıllı telefonunuz araç anahtarına dönüşüyor. Yanınızda anahtar taşımaya gerek kalmayacak dijital anahtar sisteminin ilk olarak 2021 yılında üretilecek BMW 5 serisi araçlarda kullanılması bekleniyor. U1 çipi ile yakınlık belirleme konusunda oldukça hassas olan bu sistemle anahtarınızı mesaj olarak başkası ile paylaşabilmenizin önü açılıyor.

ios-14-app-library

App Clip ile birlikte uygulamalar indirmeden anlık olarak kullanılabilecek. 10 MB’ın altında olması beklenen uygulamalar ile sürekli kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzda barındırmaya gerek kalmıyor.

iOS 14 İşletim Sistemi Hangi Telefonlarda Kullanılabilecek?

ios-14-liste

iOS 14, iOS 13 işletim sistemi güncellemesini alan her telefon ile kullanılabilecek. iOS 14 işletim sisteminin Eylül ayından itibaren yüklenebileceği akıllı telefonlar ise şöyle;

-iPhone SE (2020)

-iPhone 11 -iPhone 11 Pro -iPhone 11 Pro Max

-iPhone XS -iPhone XS Max -iPhone XR -iPhone X

-iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

-iPhone 7 ve 7 Plus

-iPhone SE (2016)

-iPhone 6s ve 6s Plus

-iPod touch (7. jenerasyon)

İlginizi çekebilir:

Netflix Türkiye’den Kaç Para Kazanıyor & Yeni IMEI Düzenlemesi – Pazar Sohbeti #11

Realme X3, 12GB RAM ile Geekbench testinde görüldü

Ne Harcadık, Sesli Tweet Geliyor, Batman Podcast, İnternet Hızını Arttırma – DigiToll #20

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR