Perşembe, Ekim 28, 2021
Ana SayfaDonanımAppleTV Yeni Güncellemesi tvOS 14 Özellikleri

AppleTV Yeni Güncellemesi tvOS 14 Özellikleri

AppleTV için sıradaki yeni gelecek güncelleme tvOS 14 ile eklenecek yeni özellikler belli oldu. tvOS 14 ile Xbox Elite 2 ve Xbox Adaptive kumandası desteği gelecek. Ayrıca oyunlar için kaldığın yerden hızlı başlangıç özelliği de kullanılabilecek. 

Apple tarafından en son WWDC 2020 etkinliğinde duyurulan tvOS 14 Apple TV 4K yayın cihazı özellikleri için çok büyük değişiklikler içermese de bir dizi küçük değişiklikler içeriyor.

Yeni değişikliklere baktığımız zaman en önemli olanları yarıda bıraktığımız bir oyuna geri dönmemizi sağlayan PS4 ve Xbox One’a benzer bir hızlı oyun geçmişine sahip olması. Ve Xbox Elite Series 2 ve Xbox Adaptive kumanda desteğine sahip olması.

Ayrıca Apple’a iOS 14 güncellemesi ile gelen resim içinde resim ve HomeKit güncellemeleri de tvOS 14 gelecek.

Bu gelen değişikliklere baktığımız zaman daha fazla kişileştirme sağlayan, yeni ve geliştirilmiş bir kontrol merkezi ve çok kullanıcı desteği getiren tvOS 13 ile aynı düzeyde gözükmüyor. Fakat Apple bizi her zaman ekleyeceği yeni bir özellik ile şaşırtabilir.

Ama bir kötü haberimiz var.. Bu yıl yeni bir Apple TV donanımı göremeyeceğiz. tvOS 14 duyurusu yanında olabilirdi ama şimdilik umutsuzca A12 Bionic güncellemesini beklemeye devam edeceğiz. “Apple A12 Bionic, Apple Inc. tarafından tasarlanan bir yonga üzerinde 64 bit ARM tabanlı bir sistemdir.” (Wikipedia)

tvOS 14 Çıkış Tarihi ve Beta Sürümü

tvOS 14 2020 yılında çıkacak fakat tam olarak tarih bilinmiyor. Fakat tvOS 13 sürümü Haziran 2019’da tanıtılmış ve beta sürümü sonraki haftalarda yayınlamıştı. O yıl Eylül ayına kadarda tam sürüme geçilmemişti. 2020 yılı içinde tanıtılan tvOS 14 içinde benzer bir zaman çizelgesi görebiliriz.

tvOS 14 Yeni Özellikleri

tvOS 13 güncellemesi daha çok TV şovları ve filmler için çoklu kullanıcı desteğine odaklanmış ve her profil TV’den kendi önerilerini alıyordu. Şimdi bu aynı sistem Apple Arcade sayesinde oyunlar için kullanıma sunulacak.

tvOS 14‘de her kullanıcı için bireysel başarılar takip edilebilecek ve oyunda kaldığı yerden hızlı bir başlangıç yapabilecektir.

Apple TV ayrıca 2019 yılı sonlarında sunulan iki yeni Microsoft kumandasına (Xbox Elite Series 2 ve Xbox Adaptive) uyumlu olacak şekilde güncellenecek.

Diğer bir özellikte uygulamalar arasında geçiş yaparken videoların ekran köşesinde kalmasını sağlayan resim içinde resim özelliği gelecek.

Her iki özellikte iOS 14‘te yayınlanacak ve bu güncellemelerin tvOS‘a doğru da gittiğini görmek güzel bir haber.

İlginizi Çekebilir:

iOS 14 Tanıtıldı! işte Tüm Özellikleri

Apple’ın iPhone 12 ile USB Type-C Girişine Geçeceği Söyleniyor

Ne Harcadık, Sesli Tweet Geliyor, Batman Podcast, İnternet Hızını Arttırma – DigiToll #20

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR