Apple, dün akşam saatlerinde tüm kullanıcılar için iOS 15 sürümünü yayınladı. Şirket, iPhone 6s dahil olmak üzere birçok telefonu yeni sürüme yükseltti. İşte iOS 15 ile gelen 10 yeni özellik.

Apple, dün akşam yeni işletim sistemini yayınladı. iOS 14 sahibi tüm kullanıcılar, yeni işletim sistemine geçiş yaptı. Şirket, iPhone 6s modeline bile güncelleme sunarak kullanıcıların beğenisini topladı.

iOS 15 ile dikkat çeken 10 yeni özellik

1. En önemli şeye odaklanmak için Odak ayarı: iOS 15 ile birlikte gelen Focus modu, kullanıcıların dikkat dağıtıcı etmenlerden uzaklaşmasını sağlıyor. Kullanıcılar, Focus modunu kişiselleştirerek, hangi uygulamalardan bildirim alıp hangi uygulamalardan bildirim alınmayacağını seçebiliyor.

Ayrıca kullanıcılar, önceden oluşturulmuş Kişisel Odak seçeneklerini de kullanabilecek. İş Odağı, yalnızca iş arkadaşları ya da iş araçları tarafından gelen bildirimleri aktif ederken, Fitness Odağı, kullanıcının dikkatinin dağılmasına sebep olacak hiçbir bildirimi görüntülemiyor.

Nereden bulunur –> Kontrol Merkezi > Odak > sağlanan bir Odak veya özel bir Odak arasından seçim yapın.

Kendi özel Odağınızı oluşturmak için: Ayarlar > Odak > sağ üst köşedeki + simgesine dokunun > başlamak için bir Odak seçin
2. Yeni güncellemeler ile FaceTime aramaları daha da gelişti: iOS 15 güncellemesi ile birlikte FaceTime aramaları, uzamsal ses, Portre modu, Ses Yalıtımı ve Geniş Spektrum dahil birçok ses ve video geliştirmesine sahip oluyor.
Nereden bulunur –> FaceTime araması sırasında, Mikrofon Modu ve Video Efektleri kontrolleri için Kontrol Merkezi’ni açın.
3. Android ve Windows kullanıcıları ile FaceTime aktifleşti: Şimdiye kadar yalnızca Apple kullanıcıları arasında kullanılabilen FaceTime, artık herkes için yayınlandı. Android ve Windows kullanıcıları, FaceTime görüşmesine katılma linki ile, web tarayıcısı üzerinden görüşmelere katılabilir.
Nereden bulunur –> FaceTime uygulaması > Bağlantı Oluştur > FaceTime aramasının adını düzenleyin > istediğiniz kişilerle paylaşın

 

iphone-modelleri-ios-15-teknosafari

4. Memoji, 40’tan fazla kıyafet seçeneğine sahip: Memoji çıkartmaları artık kıyafet seçenekleri ve shaka, el dalgası ve ampul anı dahil dokuzdan fazla yeni çıkartma pozu ile özelleştirilebilir.

Nereden bulunur –> Mesajlar > Yeni bir mesaj başlatmak için Oluştur düğmesine dokunun veya mevcut bir sohbete gidin > uygulama çekmecesindeki Memoji düğmesine dokunun > Memoji > Düzenle > Giyim > kişiselleştirmeye gidin

5. ‘Sizinle Paylaşılanlar’ sayesinde içerikleri görebileceksiniz: Kullanıcılar, artık arkadaş ve aileler tarafından gönderilen içerikleri görüntüleyebilecek. Artık mesaj olarak gönderilen tüm içerikler, ‘Sizinle Paylaşılanlar’ seçeneği altında düzenli olarak görebilecek.

Nereden bulunur –> Kişiler tarafından gönderilen alakalı içeriğin yer aldığı yeni Sizinle Paylaşılanlar bölümünü görmek için yukarıda listelenen uygulamalardan herhangi birini açmanız yeterlidir.

6. Canlı Metin ve Görsel Arama ile fotoğraflar etkileşimli hale geldi: Canlı Metin, iPhone’daki fotoğraflardaki metni tanıyan ve kullanıcıların kopyalayıp yapıştırma, bilgi arama ve çevirme gibi işlemler gerçekleştirmesine olanak tanıyan yeni bir özellik olarak kullanılabilir hale geldi. Kullanıcılar, arama yapmak için bir telefon numarasının resmine veya Safari’de bir sayfa açmak için bir web adresinin resmine bile dokunabilir. Kamera uygulaması, yerel bir kafede görüntülenen Wi-Fi şifresi gibi metinleri anında tanıyabilir ve kopyalayabilir. Visual Look Up ile kullanıcılar popüler sanatlar, önemli yerler ve kitaplar, doğada bulunan bitkiler ve çiçekler ve fotoğraflarında tasvir edilen evcil hayvan türleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.

Nereden bulunur –> Canlı Metin: Metin içeren bir fotoğraf belirleyin > sağ alt köşedeki Canlı Metin simgesini seçin > vurgulanan metin üzerinde işlem yapın Görsel Arama: Yukarıda listelenen desteklenen kategorilerden birini gösteren bir fotoğraf belirleyin > bilgi düğmesini seçin (i ) sağ altta Ara’yı seçin

ios-15-teknosafari

7. Apple Haritalar, belirli bölgelerde 3D hale geldi: iPhone kullanıcılar, Apple Haritalar ile Los Angeles, New York, San Francisco bölgelerinde 3 boyutlu olarak gezebilecekler. Yeni haritalar ile birlikte mahalleler, ticari bölgeler binalar benzeri görülmemiş düzeyde ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilecek.

Nereden bulunur –> Yeni haritaya göz atmak için Apple Haritalar’ı açın > doğrudan LA, NYC veya San Francisco Körfez Bölgesi’ne gidin. Tüm dünyadaki kullanıcılar tarafından görülebilir.

8. Hava Durumu uygulaması yeniden tasarlandı: Şimdiye kadar pek değişikliğe uğramamış Hava Durumu uygulaması, sıfırdan tasarlandı. Yeni tasarım ile birlikte tam ekran haritalar, hava durumu grafikleri, animasyonlu arka planlar, güneşin konumu, bulutlar ve yağış durumu çok daha anlaşılabilir ve kullanışlı hale geldi.
9. Notlar uygulaması güncellendi: Notlar uygulaması artık notları hızlı bir şekilde kategorilere ayırmak için kullanıcı tarafından oluşturulan etiketlere ve önemli güncellemeleri başkalarına kolayca bildirmek için paylaşılan bir notun üyelerine @bahsetme özelliğine sahip.

Nereden bulunur –>

Etiketler: Notes uygulamasını açın > Yeni bir Not başlatın veya mevcut bir Notu açın > # yazın ve tercih edilen etiket adını (ör. #ev, #iş, #okul)
Bahsetmeler: Notes uygulamasını açın > Paylaşılan bir Not başlatın veya mevcut bir paylaşılan Notu açın > @ yazın ve bahsetmek için tercih edilen içeriği seçin
10. Yeni iCloud+ seçeneği yayınlandı: iCloud+, kullanıcıların sevdiği her şeyi bir araya getiren bir güncelleme olarak yayınlandı. Mevcut iCloud kullanıcıları, herhangi bir ek ücret ödemeden iCloud+ avantajlarından yararlanabilecek.
İlginizi Çekebilir:

Apple, iOS 15 ile Birlikte Diğer Güncellemelerini Yayınladı

Hangi iPhone Modelleri iOS 15 Güncellemesi Alacak?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz