Amazon Robot

Online alışveriş platformu Amazon, çalışma alanları ve depolarında kullandığı ve kullanmaya başlayacağı robot modellerini tanıttı. Söz konusu hamlenin, çalışanların yükünü azaltmak adına yapıldığı kaydedildi. Şirketin, sık sık işçi hareketleri ve sendikalaşmaya yönelik haberlerle gündeme geldiği de biliniyordu.

Online alışveriş platformu Amazon, çalışma alanları ve depolarında kullandığı ve kullanmaya başlayacağı robot modellerini tanıttı. Söz konusu hamlenin, çalışanların iş yükünü azaltmak adına yapıldığı kaydedildi. Aktarılan detaylara göre; şirket, ürünleri minimum insan müdahalesi ile taşımak için üç adet otonom robotu test ediyor. ‘Bert’ isimli robotun, el arabalarını ve ürünleri taşıyarak depoda serbestçe dolaşabildiği belirtiliyor. ‘Scooter’, el arabalarını bir trene benzer şekilde taşıyor. Daha çok bir kamyonete benzeyen ‘Kermit’ ise rotasını belirlemek ve yolunu şekillendirmek için manyetik bant ve etiketler kullanarak boş taşıma kutularını sürüklüyor.  

Amazon’un, ‘Scooter’ı 2021 yılı sonuna kadar en az 1 üretim tesisinde konuşlandırması bekleniyor. Bununla birlikte şirket, güncel olarak ‘Kermit’i birkaç çalışma alanında test ediyor. Robotun, bu yıl Kuzey Amerika’da bir düzineden fazla tesiste daha kullanılması planlanıyor. ‘Bert’ün ne zaman konuşlandırılmaya hazır hale getirileceği ise henüz bilinmiyor. Kullanılacak olan diğer robotlar, iş yükünü azaltmaya daha fazla odaklanıyor. Henüz prototip aşamasında olan ‘Ernie’, çalışanlar yukarı uzanmak veya aşağı eğilmek zorunda kalmasın diye robotik kollarını kullanarak raflardan ürünleri alıyor. Şirket ayrıca, ekipmanları ve iş akışını yeniden tasarlamaya yönelik bir düşünceyle tipik depo görevlerini incelemek için hareket algılama yazılımı kullanıyor. Söz konusu projelerin, depolarda ve çalışma alanlarında yaşanan yaralanma vakalarını 2025 yılına kadar yarı yarıya indirmesi bekleniyor.  

Amazon, son dönemlerde sık sık ağır çalışma koşulları ve işçi hareketleriyle gündeme geliyordu 

Amazon Çalışma Koşulları

Diğer yandan Amazon, son dönemlerde sık sık zorlu çalışma koşulları ve işçi hareketleriyle gündeme geliyordu. Çalışanlar, personelin yetersiz olması nedeniyle molalara çıkamadıklarını ifade ediyor ve şirketin sendikalaşan çalışanları caydırmaya yönelik politikalar izlediği dile getiriliyordu. Amazon, konuya yönelik baskılara karşı koyma hedefiyle ‘WorkingWell’ programını başlatmıştı. Program kapsamında şirket, kısa bir süre önce çalışma alanlarına ‘ZenBooths’ adını verdiği bir meditasyon kulübesi yerleştireceğini açıklamıştı. İlk bakışta bir telefon kulübesine benzeyen kulübelerin, çalışanların mental sağlığını korumasına destek olacağı belirtilmişti.  

Söz konusu meditasyon kabinleri, şirket çalışanı Leila Brown tarafından tasarlanmış ve geliştirilmişti. Amazon ZenBooth’un; içerisinde raflara dizilen bitkiler, gökyüzünü anımsatan mavi bir tavan, broşürler ve meditasyon sırasında rehberlik yapmayı hedefleyen bir bilgisayar bulunduracağının da altı çizilmişti. Şirket; çalışanların, çalışma temposundan bunaldıkları zaman yerleştirilen meditasyon kabinlerine girerek bir süreliğine rahatlayabileceğine ve iş stresinden uzaklaşabileceğine işaret etmişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Amazon, Çalışma Alanlarına ‘ZenBooths’ İsimli Bir Meditasyon Kulübesi Yerleştireceğini Açıkladı! 

Çevrim içi İçerik Sektöründe Rekabet Artıyor: Amazon, MGM’yi Resmi Olarak Satın Aldı!

Amazon, Londra’da Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Bir Renk Standı Bulunan Bir Kuaför Salonu Açıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz