Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
7 dakika

iPad cihazların çok yönlülüğünü daha da ileri seviyelere taşımayı hedefleyen iPadOS 16 kullanıma sunuldu. İşte iPadOS’un getirdiği yenilikler!

iPad’in çok yönlülüğünü daha da ileri boyutlara taşımayı hedefleyen iPadOS 16, kullanıcılaraMesajlar uygulamasında birlikte çalışmanın yeni yolları, Mail uygulamasında yapılan önemli güncellemeler, iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi, Safari’de geçiş anahtarları ve yeni iş birliği özellikleri, Hava Durumu uygulaması, Referans Modu ve Ekran Yakınlaştırma gibi profesyonel özellikler ve Sahne Yöneticisi sayesinde yepyeni bir multitasking deneyimi sunuyor.  iPadOS 16 24 Ekim tarihinden itibaren ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Mesajlar Uygulamasında Paylaşmanın ve Bağlantı Kurmanın Yeni Yolları

Mesajlar’a eklenen yeni özellikler, yazışmaları düzenleme, geri alma ve okunmadı olarak işaretleme olanağı sunarak günlük mesajlaşma deneyimini daha da iyileştiriyor. iPadOS 16 ile kullanıcılar, Mesajlar’daki bir yazışmada sohbet ederken film, TV programı, antrenman veya oyun gibi ortak bir aktivitenin keyfini birlikte eşzamanlı olarak çıkarmak için arkadaşlarını ve ailelerini Mesajlar üzerinden SharePlay’e davet edebiliyor.

Ayrıca iPadOS 16 ile gelen iş birliği özellikleri, diğer kullanıcılarla birlikte çalışmayı hızlı ve kolay hale getiriyor. Kullanıcılar Mesajlar üzerinden iş birliği daveti gönderdiğinde yazışmadaki herkes ilgili belge, hesap tablosu veya projeye otomatik olarak ekleniyor. Kullanıcılardan biri paylaşılan belgede bir düzenleme yaptığında ise söz konusu etkinlik güncellemeleri yazışmanın en üst kısmında gösteriliyor.

Mail Uygulamasına Eklenen Yeni Akıllı Araçlar Kullanıcılara Yeni Bir Deneyimin Kapılarını Aralıyor

Mail uygulamasında sunulan yeni araçlar, kullanıcıların üretkenliğini artırıyor. Kullanıcılar Anımsat özelliği sayesinde daha sonraki bir tarihte belirli bir mesaja geri dönebiliyor, henüz yanıt almadıkları bir mail’i takip etmek için otomatik önerilerden yararlanabiliyor ve mail yazarken bir alıcıyı ya da ilişiği eklemeyi unuttuklarında otomatik uyarılar alabiliyor. Ayrıca, alıcının gelen kutusuna ulaşmadan önce mesajın teslim edilmesini iptal etme ve mail’leri en doğru zamanda gönderilecek şekilde planlama seçeneği bulunuyor. Arama özelliğinde yıllardır yapılan en büyük güncelleme sayesinde Mail uygulaması en yeni tekniklerden yararlanarak daha ilgili, doğru ve eksiksiz arama sonuçları sunuyor.

Yeni iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi ile Anılarınızı Tazeleyin

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi, altı adede kadar kullanıcının birlikte çalışabildiği, katkıda bulunabildiği ve yararlanabildiği ayrı bir iCloud arşivi sayesinde ailelerin sorunsuz bir şekilde fotoğraf paylaşmaları için yeni bir yol sunuyor. Kullanıcılar kişisel arşivlerindeki mevcut fotoğrafların tümünü paylaşmayı tercih edebiliyor veya başlangıç tarihine ya da fotoğraflardaki kişilere göre kolayca paylaşımda bulunabiliyor. Ayrıca kullanıcılara arşivdeki katılımcıları ve seçtikleri diğer tüm kişileri içeren fotoğraf anlarını paylaşmaları için akıllı öneriler gönderiliyor. Her kullanıcı paylaşılan fotoğraf ve videolar ekleyebiliyor, bu içerikleri düzenleyebiliyor veya favori olarak işaretleyebiliyor. Bu fotoğraf ve videolar, her kullanıcının Anılar ve Öne Çıkan Fotoğraflar bölümünde gösteriliyor.

Safari’ye Yeni Güvenlik ve İş Birliği Özellikleri Geliyor

Geçiş anahtarları sayesinde Safari’de gezinmek şimdi daha da güvenli. Kimlik hırsızlığına veya veri sızıntılarına karşı korunan yeni nesil bir hesap bilgisi olan geçiş anahtarları, hem daha güvenli hem de kullanım kolaylığı sunuyor. Parolaların yerini alacak şekilde tasarlanan geçiş anahtarları biyometrik doğrulama için Touch ID ve Face ID’den yararlanıyor. Ayrıca iCloud Anahtar Zinciri sayesinde uçtan uca şifrelemeyle güvenli bir şekilde eşzamanlanarak iPhone, iPad ve Mac gibi Apple aygıtları arasında kullanılabiliyor. FIDO Alliance, Google ve Microsoft iş birliğiyle ortak şekilde geliştirilen geçiş anahtarları hem uygulamalarda hem de web’de çalışıyor. Böylece kullanıcılar yalnızca iPad’lerini kullanarak Apple dışındaki aygıtlardan web siteleri veya uygulamalarda oturum açabiliyor.
Safari’de, web sitelerinden oluşan koleksiyonları arkadaşlar ve aile üyeleriyle paylaşma olanağı sunan paylaşılan Sekme Grupları özelliği de bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar kolayca sekme ekleyebiliyor ve birbirlerinin görüntülediği web sitelerini görebiliyor.

Freeform ile Gerçek Zamanlı İş Birliği Alanı

Bu yılın ilerleyen günlerinde yapılacak bir güncellemeyle iPadOS 16’da sunulacak Freeform, esnek bir tuvalin yer aldığı güçlü bir üretkenlik uygulaması. Freeform, kullanıcılara yerleşim ve sayfa boyutuyla ilgili endişeler taşımadan belgeleri tek bir yerde görme, paylaşma ve belgeler üzerinde birlikte çalışma olanağı sağlıyor. Üstelik Apple Pencil için tam destek sunuyor. Kullanıcılar gerçek zamanlı iş birliği alanından yararlanırken içerik ekledikleri veya düzenleme yaptıkları sırada diğer kişilerin sağladığı katkıları da görebiliyor. Freeform, birlikte çalışan kullanıcıların görsel, video, ses, PDF, belge ve web bağlantıları dahil hemen hemen her türlü dosyayı tuvale eklemelerine ve panodan ayrılmadan dosyaların ön izlemesini doğrudan görmelerine imkan veriyor.

Hava Durumu Uygulaması iPad’e Geliyor

Göz alıcı ekranın tüm avantajlarından yararlanacak şekilde tasarlanan Hava Durumu uygulaması, etkileyici animasyonlar, ayrıntılı haritalar ve dokunulabilir hava tahmini modülleriyle iPad’e geliyor. Böylece kullanıcılar tek dokunuşla en önemli hava durumu bilgilerini görebiliyor veya haritaları inceleyerek yağış, hava kalitesi ve sıcaklık gibi detaylara göz atabiliyor. Kullanıcılara, bulundukları bölgede şiddetli bir hava durumu uyarısı verildiğinde bildirim alma veya renk kodlu ölçeği kullanarak hava kalitesini kontrol etme seçeneği de sunuluyor.

Görsel Araştırma ve Canlı Metin Güçlü Güncellemelerle Sunuluyor

Kullanıcılar bir fotoğrafın süjesini basılı tutup arka plandan kaldırarak Mesajlar gibi uygulamalara yerleştirebiliyor. Görsel Araştırma ise kuşlar, böcekler ve heykeller gibi canlı ve nesneleri tanıyacak şekilde geliştirildi. Böylece kullanıcıların fotoğraflardaki nesneler ve sahneler hakkında hızla bilgi edinmelerini sağlayabiliyor.
Aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanan Canlı Metin, şimdi sistem genelindeki videolarda bulunan metinleri tanıyabilmesi sayesinde duraklatılmış video karelerindeki metinleri tamamen interaktif hale getiriyor. Kullanıcılar videoya bir kez dokunarak kopyalayıp yapıştırma, çeviri, para birimi dönüştürme ve daha birçok işlemi hızla gerçekleştirebiliyor.

Profesyonel Özellikler Zorlu İş Akışlarını Daha Üst Seviyelere Taşıyor

iPadOS 16, iPad Pro’yu yaratıcı profesyoneller için vazgeçilmez bir araç haline getiren yeni güçlü özellikler sunuyor. Referans Modu sayesinde Liquid Retina XDR ekranlı yeni 12.9 inç iPad Pro, doğru renk ve tutarlı görüntü kalitesinin büyük önem taşıdığı inceleme ve onaylama, renk sınıflandırma ve düzenleme gibi iş akışlarının renk koşullarını karşılayabiliyor.
Apple tasarımı M1 ve M2 çiplerin performansından güç alan Ekran Büyütme, kullanıcıların piksel yoğunluğunu artırmalarına olanak vererek uygulamalarda daha fazlasını görmelerini sağlıyor ve özellikle Sahne Yöneticisi ve Split View ile multitasking sırasında kullanışlılığıyla öne çıkıyor. Sanal Bellek Değiştirme sayesinde iPad depolama alanı tüm uygulamalar için kullanılabilir belleği genişletecek şekilde kullanılabiliyor ve en zorlu uygulamalar için 16 gigabayta kadar bellek sağlayarak multitasking görevlerinin kusursuz şekilde yerine getirilmesine yardımcı oluyor.

Sahne Yöneticisi ve Tam Harici Ekran Desteği ile Güçlü Multitasking Özellikleri

Sahne Yöneticisi, uygulama ve pencereleri otomatik olarak düzenleyip görevler arasında geçiş yapmayı hızlı ve kolay hale getiren yepyeni bir multitasking deneyimi. Kullanıcılar iPad’de ilk kez tek bir görünümde farklı boyutlarda üst üste açılmış pencereler oluşturabiliyor, kenarlardaki pencereleri sürükleyip bırakabiliyor veya Dock’tan uygulama açıp uygulama grupları oluşturarak daha hızlı ve daha esnek bir multitasking deneyimi yaşayabiliyor. Kullanıcıların üzerinde çalıştığı uygulamanın penceresi, ekranın ortasında öne çıkarılıyor. Açık olan diğer uygulama ve pencereler ise son kullanım sırasına göre sol kenara yerleştiriliyor.
Bu yılın ilerleyen günlerinde M1 ve M2 iPad modelleri için sunulacak bir güncellemeyle birlikte Sahne Yöneticisi, 6K’ya kadar çözünürlüğe sahip harici ekranlara yönelik tam destek sağlayacak. Böylece kullanıcılar ideal çalışma alanına sahip olarak iPad’de dört adede kadar, harici ekranda da dört uygulamayla aynı anda çalışabilecek.

Diğer iPadOS 16 Özellikleri

  • Dikte kullanıcıların ses, dokunma ve karalama arasında kolayca geçiş yapmalarına olanak veren yeni bir aygıt içi deneyim sağlıyor. Kullanıcılar Dikte özelliğini durdurmak zorunda kalmadan klavyeyle veya Karalama özelliğiyle yazabiliyor, metin alanına dokunabiliyor, imleci taşıyabiliyor ve QuickType önerileri ekleyebiliyor. Dikte ayrıca otomatik noktalama ve emoji dikte özelliği de sunuyor.
  • Siri şimdi önceden kuruluma gerek olmadan bir uygulama indirildiği anda kestirmeleri çalıştırabiliyor. Kullanıcılar mesaj gönderirken emoji ekleyebiliyor, onay adımını atlayarak mesajları otomatik göndermeyi seçebiliyor ve yalnızca “Hey Siri, telefonu kapat” diyerek telefon ve FaceTime görüşmelerini ellerini kullanmadan sonlandırabiliyor.
  • Ev uygulaması akıllı ev aksesuarlarını bir bakışta izlemeyi, düzenlemeyi, görüntülemeyi ve kontrol etmeyi kolaylaştıran yepyeni bir tasarıma sahip. Ayrıca uyumlu aksesuarların farklı ekosistemler arasında sorunsuz şekilde birlikte çalışmasını sağlayan, daha fazla seçenek ve birlikte çalışabilirlik olanağıyla gelen yeni akıllı ev bağlantı standardı Matter’a yönelik destek sunuyor. Bütün bunları yaparken en yüksek güvenlik seviyesini de koruyor.
  • Masaüstü sınıfı uygulamalar iPad ekranı için optimize edilmiş yeni özelliklere imkan veriyor. Böylece uygulamalar, tutarlı geri alma ve yineleme, yeniden tasarlanmış doğrudan bul ve değiştir deneyimi, yeni bir belge menüsü, özelleştirilebilir araç çubukları, dosya uzantılarını değiştirme özelliği, Dosyalar’da klasör boyutunu görüntüleme ve daha birçok yeni öğe ve etkileşimle daha yetenekli hale geliyor.
  • Apple News uygulamasında yeni bir Sporlarım bölümü yer alıyor. Kullanıcılar bu bölümde favori takımlarını ve ligleri kolayca takip edebiliyor, en iyi yüzlerce yayıncının sunduğu haberleri alabiliyor, profesyonel ligler ve üniversite liglerindeki skorlara, programlara ve sıralamalara erişebiliyor ve doğrudan News uygulamasından maçların önemli anlarını izleyebiliyor. Favoriler Apple TV uygulamasıyla eşzamanlanarak kusursuz bir spor deneyimi yaşatıyor.
  • Notlar uygulamasının sunduğu el yazısını otomatik olarak düzeltme özelliği sayesinde kullanıcılar el yazısıyla yazılmış daha düzgün notlar oluşturabiliyor, iCloud parolalarını kullanarak kişisel notlarını kilitleyebiliyor, Hızlı Not’ta ekran görüntüleri ekleyebiliyor, güçlü Akıllı Klasörler ve filtreleme özellikleriyle düzeni daha da öteye taşıyabiliyor.
  • Game Center, arkadaşların oyun etkinliklerini ve başarıları tek bir yerde gösteren yeniden tasarlanmış kontrol paneli sayesinde kullanıcıların birbirleriyle oyun oynamalarını veya birbirlerine karşı yarışmalarını kolaylaştırıyor.
  • FaceTime’da Handoff özelliği kullanıcıların Apple aygıtlarından birinde başlattıkları FaceTime aramasını yakındaki bir diğer Apple aygıtına kolayca aktarmalarına imkan tanıyor. Farklı bir aygıta geçiş yapılırken kullanıcıların sohbetin hiçbir detayını kaçırmamaları için bağlı Bluetooth kulaklık da aynı anda aktarılıyor.
  • Yeni erişilebilirlik araçları arasında FaceTime’da Canlı Alt Yazılar, çevredekilerle ilgili daha zengin açıklamalar sağlayan yeni Büyüteç modu, kullanıcıların giriş alanlarını, menü öğelerini, düğme etiketlerini ve iPad’deki diğer metinleri kolayca okumalarına yardımcı olan Metin Üzerinde Tutma, VoiceOver ve Seslendirilen İçerik için 20’den fazla ek dil desteği ve çok daha fazlası yer alıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz