Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Yakın zamanda iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max hakkında dikkat çeken bir iddia gündeme geldi. Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun iddiasına göre Apple, bu akıllı telefonlarda fiziksel bir tuş kullanmayacak.

Deneyimli Apple analisti olarak tanınan Ming-Chi Kuo, iPhone 15 Pro ile ilgili dikkat çeken bir iddiayı bir kez daha gündeme taşıdı. Ekim ayında yaptığı açıklamaları yineleyen Kuo, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max‘te fiziksel tuş bulunmayacağını öne sürdü. Son açıklamaya göre Apple, yeni tasarımın uygulanması için Cirrus Logic isimli bir şirketle anlaşmaya varmış.

Ming-Chi Kuo’nun ortaya attığı iddiaya göre iPhone 15 Pro’da tek bir fiziksel tuş bulunmayacak. Yani telefonun sol tarafında bulunan ses açma-kısma tuşu ile sağ tarafında bulunan ekran uyandırma tuşu artık tarihe karışacak. Peki hiç tuş olmayacaksa kullanıcılar, bu işlemleri nasıl yapacaklar?

iPhone 7,8 ve SE’deki ‘Yalancı Tuş’ Geri Geliyor

Apple, iPhone 5 ve iPhone 6 serisinde fiziksel ana ekran tuşu kullanıyordu. iPhone 7’de ise bu durum değişti ve “solid-state-button” ismi verilen yeni bir sisteme geçildi. Bu yeni sistem ile telefonlardaki fiziksel tuş ortadan kalktı. Bunun yerine tuş gibi görünen cam ve bunun altına yerleştirilen “Taptic Engine” isimli titreşim motorları tercih edilmişti. Kullanıcı, tuş gibi görünen bölüme dokunduğunda titreşimli geri bildirim alıyordu. Apple analisti, işte bu sistemin iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te yer alacağını iddia ediyor. Yani fiziksel bir tuş olmayacak, ancak tuş gibi görünen dokunmatik bir alan bulunacak.

Aynı Analist USB Type-C İddiasında da Bulunmuştu

Ming-Chi Kuo’nun daha önceki iddialarının gerçekleşme yüzdesini değerlendirdiğimizde; iPhone 15’in Pro modellerinin tuşsuz olma olasılığı oldukça yüksek gibi görünüyor. Kuo’ya göre fiziksel tuşları olmayan iPhone, kullanıcılardan kabul görürse, yeni tasarım sonraki iPhone modelleri ve iPad gibi çeşitli ürünlerde de kullanılacak. Ayrıca aynı analistin iPhone 15 ailesini hakkında başka bir iddiasının da USB Type-C olduğunu söyleyelim. Bu pek de şaşırtıcı olmayacak çünkü Avrupa Birliği, Apple’ın USB Type-C’ye geçmesi konusunda yeni bir karar almıştı. Kuo’ya göre USB Type-C ile fiziksel tuşu olmayan tasarım, iPhone 15’teki en büyük yenilikler olarak karşımıza çıkacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz