Okuma Süresi
2 dakika

Tanıtılmasına bir buçuk yıldan uzun süre olan iPhone 16 serisi, şimdiden gündemde yer almaya başladı. Ortaya atılan iddialara göre Apple, 2024 model iPhone 16 Pro modelinde ekrana gömülü FaceID teknolojisine yer verecek.

Güney Kore’nin güvenilir teknoloji haber sitelerinden The Elec, ABD merkezli teknoloji devi Apple hakkında ilgi çeken bir iddiayı gündeme getirdi. İddiaya göre Apple, önümüzdeki yıl iPhone’larda büyük bir değişikliğe gidecek. Bu bağlamda; iPhone 16 Pro’nun ekran altına gömülü Face ID’ye sahip olacağı söyleniyor. Peki sistem nasıl çalışacak?

Apple, Face ID’yi Ekran Altına Alacak

Ortaya atılan iddialar doğrultusunda Apple, Face ID’yi ekran altına alacak. Bu sayede ekrandaki alan bir nebze daha büyümüş olacak. TrueDepth kamera ile kullanıcının yüzünü tanıtan ve ekran kilidini açan cihaz, kilit açıldıktan sonra görünmeyecek. Telefonun ekran tasarımı ise tıpkı iPhone 14 Pro’daki gibi delikli olacak. Aynı zamanda şirketin ilerleyen yıllarda ekran altı kamerayı tamamen benimseyip, ekran deliğini de ortadan kaldırabileceği konuşuluyor.

Aynı İddia, Mayıs 2022’de de Gündem Olmuştu

The Elec tarafından gündeme getirilen iddia yeni değil. Ekran endüstrisinin önemli sızıntı kaynaklarından Ross Young, Mayıs 2022’de bir paylaşım yaparak Apple’ın 2024’te ekran altı Face ID’ye geçeceğini, 2026’da ise ekran deliğini tamamen kaldıracağını söylemişti. Rous Young’ın açıklamasına göre de Apple, önce Pro modellerde ekran altına gömülü Face ID’ye geçiş yapacak.

Ekran altı selfie kameraları yeni bir teknoloji olarak karşımıza çıkmıyor. Hatta bu özelliğe sahip çeşitli Android cihazlar, çoktan piyasaya sürülmüş durumda. Fakat bu tür bir gelişme iOS ekosisteminde bir ilk olarak karşımıza gelecek. Ekranın altına alınan Face ID’nin ve ön kameranın ne kadar başarılı olacağını bekleyip görmekten başka bir çaremiz yok gibi gözüküyor.

iPhone 16 Pro’nun tasarımı hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Ekran altına alınan Face ID ve ön kamera gibi yeni özellikler sizce Apple cihazlarına hoş bir yenilik katacak mı? Yeni cihazların çıkması için yaklaşık 1,5 yıllık bir sürenin önümüzde olduğunu düşünürsek o zamana kadar daha çok iddia karşımıza gelecek. Gelişmeleri takip ediyor olacağız.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz