Okuma Süresi
1 dakika

Apple Watch, kandaki oksijen seviyesini takip eden yeni özelliği yüzünden başını derde soktu. Peki, Apple Watch ABD’de yasaklanacak mı?

Apple’ın popüler akıllı saati Apple Watch Series 6 ve sonrası modelleri yeni bir patent krizi ile karşı karşıya kaldı. ABD’de açılan son davaya göre Apple, kandaki oksijen seviyesini ölçen ürünlerin patentini izinsiz şekilde kullandı. Masimo isimli şirketin davayı kazanması durumunda Apple Watch ABD’de yasaklanabilir.

Apple Watch, Oksijen Takibi Özelliği Yüzünden Dertte

Apple Watch Series 6 ve sonraki modeller, nabız oksimetresi özelliği ile kandaki oksijen seviyesini takip edebiliyor. Fakat tıbbi ürünler üreten bir marka olan Masimo, Apple’ın kendi patentlerini kullandığı iddiasında bulundu. Bu yüzden iki şirket Watch Series 6 ve sonrası için yasal bir anlaşmazlık yaşıyor.

Masimo, Apple’ı nabız oksimetresiyle ilgili patentleri çalmakla suçlayarak teknoloji devine dava açtı. ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nda (ITC) görülen davada, Apple’ın Masimo’nun patentlerinden birini ihlal ettiği kararına varıldı.

Apple Watch Modellerinin İthalatının Yasaklanıp Yasaklanmayacağı Hakkında Net Bir Karar Verilmedi

ITC, kandaki oksijen seviyesini takip eden Apple Watch modellerinin ithalatının yasaklanıp yasaklanmayacağı konusunda ise henüz net bir karar vermedi. Bu noktada Masimo CEO’su Joe Kiani, bu kararının piyasadaki adaleti geri kazanmaya yardımcı olacağını dile getirdi.

Kiani aynı zamanda Apple’ı diğer şirketlerin yeniliklerini çalan ve bu yenilikler üzerinden gelir elde eden bir şirket olarak nitelendirdi. Apple konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmamış olsa da, davaya itiraz etmeyi planlıyor. Watch Series 6 ve diğer modellerin henüz yasaklanmadığını da belirtelim.

Apple hakkında bir süre önce ortaya atılan başka bir iddia ise Apple Watch’un kandaki oksijen seviyesini ölçen sensörün koyu ten rengine sahip insanlarda verimli çalışmadığı olarak karşımıza çıkmıştı. Davada iddia edilene göre uzun zamandır bu tür cihazlar cilt rengine dayalı olarak kandaki oksijen seviyesini ölçme konusunda sıkıntılar yaşıyor.

Kandaki oksijen seviyesini takip eden yeni özellik ve oksijen seviyesini ölçen sensörün koyu tenli insanlarda verimli çalışmaması için iddialar son zamanlarda Apple’ın gündeminde. Apple Watch Series 6 ve sonrası için açılan dava hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz