Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
6 dakika

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem sonrasında Türkiye 4. seviye alarm duyurusu yaptı. Bunun ardından birçok ülkeden Türkiye’nin yardım çağrısına olumlu yanıt geldi.

Ülkemiz oldukça zor bir gecenin sabahına uyandı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerimizden hissedilen 7.7 büyüklüğündeki depremin oluşturduğu zarar, günün ilk ışıklarıyla daha net görünmeye başladı. Depremin ardından 6.6 büyüklüğüne ulaşan 60’dan fazla artçı deprem kaydedilirken kısa süre önce gerçekleşen 7.5 büyüklüğündeki ikinci deprem, ilk depremde ağır hasar alan binaların da yıkılmasına yol açtı.

Depremden sonra AFAD, Kızılay ve devletin ilgili birimlerinden açıklama ve uyarılar gelmeye başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bütün ekiplerimiz teyakkuz halinde. Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır.” şeklinde açıklama yaptı. Gerçekleştirilen bu uluslararası alarm bildiriminin ardından dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden yardım açıklamaları gelmeye başladı.

Copernicus Uydu Sistemi Türkiye’nin Kullanımına Sunuldu

AB Komisyonu sözcülerinden Balazs Uhvar, yaptığı açıklamada yeryüzü gözlem uydu sistemi Copernicus‘u Türk hükümetinin erişimine sunduklarını ve AB’nin gerektiğinde daha fazla destek sağlamak için hazırda beklediğini belirtti.

AB Komisyonu tarafından denetlenen ve açık kaynaklı bir uydu gözlem projesi olan Copernicus, yeryüzünün neredeyse tamamını anlık olarak gözlemlenmesini sağlayan, yüksek çözünürlüklü ve son derece doğru bilgiler ve görüntüler sunabilen bir araştırma uydu gözlem projesidir. Proje son yıllarda ağırlıklı olarak küresel ısınma ve büyük doğal afetlerde kullanılıyor.

İlk Yardım, Azerbaycan’dan Geldi

Kardeş ülkemiz olan Azerbaycan, 7.7 büyüklüğündeki Kahramanmaraş depreminin ardından sivil savunma birliklerini Türkiye’ye yönlendirdiğini açıkladı. Bu kapsamda 370 kişilik arama kurtarma ekibi, AFAD ve diğer ekiplere yardım etmek üzere deprem bölgesine geldi.

KKTC, 84 Kişilik Kurtarma Ekibi ve 8 Özel Araç Gönderecek

KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na bağlı 20 kişilik arama kurtarma ekibiyle 8 özel donanımla alan Girne Limanı’ndan Mersin Taşucu Limanı’na doğru yola çıktı. Ayrıca sivil savunma uzmanlarından oluşan 10 kişilik bir ekip, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 17 kişilik arama kurtarma timi ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’ne bağlı 22 personel de hava yoluyla ülkemize doğru hareket etti.

Ayrıca KKTC’de faaliyet gösteren bazı üniversitelerinde görev alan 15 kişilik doktor ve sağlık personeli ekibi de Türkiye’ye gönderildi.

Rusya, 2 Uçakla 100 Kişilik Kurtarma Ekibi Gönderiyor

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin Kahramanmaraş bölgesine 100 kişilik bir arama kurtarma ekibi gönderilmeye hazır. 2 adet İl-76 uçağının en kısa sürede Türkiye’ye inmesi bekleniyor.

Yunanistan Başkanı Kirtakos Miçotakis’ten Türkiye’ye Yardım Açıklaması

Her ne kadar Yunanistan’la aramızda gerginlikler yaşansa da Yunanistan Başkanı Miçotakis, Kahramanmaraş’ta yaşanan felaket sonrası resmi Twitter hesabından açıklama yaptı. Miçotakis, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı deprem felaketinden erin üzüntü duyuyoruz. Kurbanların ailelerine içten başsağlığı diliyoruz ve düşüncelerimiz etkilenen tüm insanlarla birlikte. Yunanistan kaynaklarını seferber ediyor ve hemen yardım edecek.” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı, 76 Kişilik Ekip ve Kurtarma Ekipmanları Gönderdiğini Açıkladı.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly, Türkiye’ye 76 kişilik kurtarma ekibi göndereceklerini bildirdi. Görevlilerin yanı sıra kurtarma ekipmanları ve arama köpeklerinin de gönderileceğini belirten Clevery, yaptığı açıklamada “Daha fazla yardım için de hazırız” dedi.

Fransa’dan 139 Arama Kurtarma Görevlisi

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter’da yaptığı açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatıyla sivil savunma ve güvenlikten 139 arama kurtarma görevlisinin Avrupa Dayanışma Mekanizması kapsamında Türkiye’ye bu akşam uçakla gideceğini aktardı.

İspanya Dışişleri Bakanlığı, Yardımın Yola Çıktığını Açıkladı

İspanya Dışişleri Bakanlığı, Malatya Havalimanı’na varmak üzere yardım gönderdiklerini açıkladı. Sosyal medyada yapılan paylaşımda, “İspanya, Askeri Acil Durum Birliği’ne bağlı asker ve İHA’ları acilen Türkiye’ye sevk ediyor” ifadelerini kullandı.

Kırgızistan’dan 63 Kişilik Arama Kurtarma Ekibi ve Uzman Köpekler Gönderildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un talimatı üzerine Acil Durumlar Bakanlığına bağlı 63 kişilik arama kurtarma ekibi, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Türkiye’ye gönderildi. Arama kurtarma görevlilerinin yanında sağlık çalışanları ve psikologlardan oluşan ekibin beraberinde iki özel eğitimli köpeğin de bulunduğu belirtildi.

ABD’den “Her türlü yardımı sağlamaya hazırız” Açıklaması

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu bildirdi. Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremden ötürü endişe duyduklarını söyleyen Sullivan, “Gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazırız. Başkan, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve diğer federal hükümet ortaklarını, depremden en çok etkilenenlere yardımcı olmak için ABD’nin müdahale seçeneklerini değerlendirmeleri için yönlendirdi. Türkiye hükümeti ile koordinasyon halinde durumu yakından izlemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Biden ise resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremin yol açtığı can kaybı ve tahribattan derin üzüntü duyuyorum. Ekibime, Türkiye ile koordineli olarak durumu yakından izlemeye ve gerekli her türlü yardımı sağlamaya devam etmeleri talimatını verdim.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Türkiye’ye öncü yardım birliklerinin yolda olduğunu ve önümüzdeki günlerde oluşabilecek muhtemel ihtiyaçlar için hükümetle temasta olduklarını belirtti.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Türkiye’nin Yanında Olduğunu Açıkladı

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Çok sayıda can kaybına yol açan şiddetli bir depremin vurduğu Türk halkının yanındayım. İtalya’nın yardımı eksik olmayacak. Dışişleri Bakanlığı, depremden etkilenen bölgedeki tüm İtalyanlarla temas kuruyor.” ifadesini kullandı.

Almanya da Türkiye’ye Yardım Göndereceğini Açıkladı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Almanya hükümet temsilcileri olarak Türkiye – Suriye bölgesinden gelen deprem haberlerini şaşkınlık ve endişeyle izliyoruz. Ölü sayısı artmakta. Kurban yakınlarının üzüntülerini paylaşıyor, enkaz altındakilerden endişe duyuyoruz. Almanya tabii ki Türkiye ve Suriye’ye yardım edecektir.” açıklamasını yaptı.

Japonya’da Taziye Mesajıyla Yardım Göndereceğini Açıkladı

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği, Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi’nin Türkiye’ye gönderilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Japonya’dan gönderilmesi planlanan Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi’nin 3 üyesinden oluşan bir öncü ekip ile 15 kişilik kurtarma ekibini taşıyan uçağın bugün Haneda Havalimanı’ndan havalanıp, İstanbul aktarmalı olarak Adana’ya ulaşacağı belirtildi.

Ekibin, Türkiye saatiyle yarın saat 06.25’te İstanbul Havalimanı’na varmasının planlandığı belirtilen açıklamada, depremlerde hayatını kaybedenler için Türkiye’ye taziye dilekleri iletildi.

Yardım Gönderen Diğer Ülkeler ise Şu Şekilde Öne Çıkıyor:

İsveç:

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ulaşıp Avrupa Birliği ortak yardımlarını yönlendireceğini belirtti. İsveçli Bakan, yaptığı açıklamada “Türkiye ve Suriye’de yüksek can kaybıyla sonuçlanan depremin korkunç sonuçlarından derin üzüntü duyuyorum. İsveç, Avrupa Birliği Konseyi’nin dönem başkanı olduğundan dolayı, bu felakette ülkelere yardım etmek adına AB çabalarının koordinasyonu için Mevlüt Çavuşoğlu ve Suriye’ye ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

İsviçre:

İsviçre basınında yer alan haberlerde, İsviçre Dışişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda 80 kadar arama-kurtarma ekibinin bu akşam saatlerinde Türkiye’ye doğru yola çıkmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Malta:

Malta İçişleri, Güvenlik, Reformlar ve Eşitlik Bakanı Byron Camilleri, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Malta, son aylarda bu konuda eğitim almış insanlardan oluşan bir ekip gönderecek.” dedi.

Avusturya:

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer de Avusturya’nın 3 milyon avro yardım kurumlarına destekte bulunacağını ayrıca yarın 80 askerin depremin yaşandığı bölgeye sevk edileceğini bildirdi.

Hollanda:

Hollanda’nın göndereceği bu ekip, polis ve askeri personel, ilk yardım ekipleri ve itfaiyecilerden oluşuyor.

İsrail:

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre “Türkiye’nin güneyinde meydana gelen deprem nedeniyle İsrail devleti adına Türk halkına derin üzüntülerimizi iletmek istiyorum. Kalplerimiz felaketin kurbanlarıyla; yaralılara acil şifa diliyoruz.” ifadeleri yer aldı. Cohen, acil yardım programı hazırlanması için talimat verdiğini duyurdu.

Ukrayna:

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Kahramanmaraş’taki depremle ilgili yaptığı Twitter paylaşımında “Ukrayna, krize karşı yardımcı olmak için Türkiye’ye büyük bir kurtarma ekibi göndermeye hazır. Onların konuşlandırılmasını koordine etmek için Türk tarafıyla yakın işbirliği içindeyiz.” ifadeleri yer aldı.

Pakistan:

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif İslamabad, Türkiye’ye mümkün olan tüm yardımı yapacaklarını vurguladı.

Cezayir, Lübnan, Kazakistan ve Özbekistan da Türkiye’ye arama kurtarma ekibi gönderen ülkeler arasında.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz