Okuma Süresi
2 dakika

Google ve Apple CEO’ları, Türkiye’nin yardım ve kurtarma çabalarına bağışta bulunacaklarını açıkladı.

Ülkemiz oldukça zor bir gecenin sabahına uyandı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerimizden hissedilen 7.7 büyüklüğündeki depremin oluşturduğu zarar, günün ilk ışıklarıyla daha net görünmeye başladı. Depremin ardından 6.6 büyüklüğüne ulaşan 60’dan fazla artçı deprem kaydedilirken kısa süre önce gerçekleşen 7.5 büyüklüğündeki ikinci deprem, ilk depremde ağır hasar alan binaların da yıkılmasına yol açtı.

Depremden sonra AFAD, Kızılay ve devletin ilgili birimlerinden açıklama ve uyarılar gelmeye başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bütün ekiplerimiz teyakkuz halinde. Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır.” şeklinde açıklama yaptı. Gerçekleştirilen bu uluslararası alarm bildiriminin ardından dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden yardım açıklamaları gelmeye başladı.

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde 10’dan fazla ilde büyük yıkımlara yol açan 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde 2 depremden sonra onlarca ülkenin katılım sağladığı arama kurtarma faaliyeti başlatıldı. Tabii yerli ve global şirketler de bu sürece destek oldu. Son olarak Google CEO’su Sundar Pichai ve Apple CEO’su Tim Cook, Türkiye’ye yapacakları yardımı duyurdu.

Apple CEO’su Tim Cook’tan Açıklama

Apple CEO’su Tim Cook tarafından yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“Türkiye, Suriye ve yıkıcı depremlerden etkilenen herkese dualarımızı ve taziyelerimizi gönderiyoruz. Apple, yardım ve kurtarma çabalarına bağışta bulunacak.”

Google CEO’su Sundar Pichai Tarafından Yapılan Açıklama

Google CEO’su Sundar Pichai tarafından yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“Türkiye ve Suriye’de depremler sonrası büyük kayıplar yaşayan herkese taziyelerimizi gönderiyoruz. Etkilenenlere ilgili acil durum bilgilerini sağlamak için SOS uyarılarını etkinleştirdik. Googleorg ve Google çalışanları yardım ve kurtarma çabalarını destekleyecek.”

Google ve Apple’ın yanı sıra birçok ülkeden de Türkiye’ye destek gelmeye devam ediyor. AB Komisyonu sözcülerinden Balazs Uhvar da yaptığı açıklamada yeryüzü gözlem uydu sistemi Copernicus‘u Türk hükümetinin erişimine sunduklarını ve AB’nin gerektiğinde daha fazla destek sağlamak için hazırda beklediğini belirtmişti.

AB Komisyonu tarafından denetlenen ve açık kaynaklı bir uydu gözlem projesi olan Copernicus, yeryüzünün neredeyse tamamını anlık olarak gözlemlenmesini sağlayan, yüksek çözünürlüklü ve son derece doğru bilgiler ve görüntüler sunabilen bir araştırma uydu gözlem projesidir. Proje son yıllarda ağırlıklı olarak küresel ısınma ve büyük doğal afetlerde kullanılıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz