Cumartesi, Aralık 5, 2020
Ana Sayfa Dijital VPN nedir? Ne için kullanılır? En iyi VPN uygulamaları..

VPN nedir? Ne için kullanılır? En iyi VPN uygulamaları..

Sosyal medya ve internette yaşanan erişim problemi sebebiyle birçok kullanıcı özellikle Twitter, Instagram ve YouTube gibi sosyal mecralara erişmekte zorlanıyor. 

Ülkemizde belli zamanlarda yaşanan internete erişim problemleri kullanıcıları çeşitli VPN uygulamalarına yönlendirdi. Özellikle sosyal medyaya ulaşamayan kullanıcılar çözümü VPN uygulamalarında arıyor.

VPN nedir? VPN ne işe yarar?

Kullanıcıların internette gezinirken yaptıkları hareketleri iz bırakmadan gerçekleştirmesini sağlayan ve gizliliği koruyarak kısıtlanan tüm sitelere erişim izni olan bir alt yapıdır. Kişisel gizliliği koruyarak ve iz bırakmadan internette gezinmek için kullanılan uygulamalar olan VPN Sanal Özel Ağ‘ın kısaltılmasıdır. VPN sayesinde ağlara uzaktan erişim sağlanır. Sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür. 

VPN işlemcisi, internet üzerinden bağlantı kurmak istediği kaynakla sanal olarak bir noktadan bağlantı kurar, uzaktan erişmek istediği sunucu ya da kaynak kimlik bilgilerini kontrol edip doğruladıktan sonra VPN işlemcisiyle uzaktan erişme geçer. Daha sonra ise sunucuyla veri akışı sağlanır. 

Ortak ağ üzerinden yönlendirme yapılır ancak özel ağ bağlantısını taklit etmek adına transfer verileri şifrelenir. Bu sayede ise ortak ağ başka kimse tarafından ele geçirilen verileri elde edemez. 

Uzaktan erişim VPN ve siteden siteye VPN olmak üzere iki çeşit VPN vardır. 

Uzaktan erişim VPN bağlantıları, evinde çalışan ya da seyahat esnasında ofisinde olamayan kullanıcıların İnternet üzerinden özel ağ üzerindeki sunucuya erişme imkânı sağlar.

Siteden siteye VPN bağlantıları farklı ofisler arasında veya farklı kuruluşlar arasında ortak bir ağ üzerinden güvenli bir şekilde iletişimi sağlamaz. VPN bağlantısı WAN (Wide Area Network) bağlantısı gibi çalışır. 

Kullanıcılar VPN uygulamasıyla kısıtlanmış ve erişimi engellenmiş tüm sitelere giriş sağlayabilirler. Ancak mahkeme kararı ile kapatılan sitelere VPN ile erişim sağlamanız yasal olmayabilir. VPN uygulamalarını yüklerken veya kullanırken söz konusu gerçeği göz önünde bulundurmak önemlidir. Ayrıca hiçbir VPN uygulamasının tam anlamıyla güvenli olmadığı da önemli bir diğer ayrıntı.

En iyi VPN uygulamaları

1.1.1.1 CloudFlare

cloudflare-1-1-1-1

Hem ücretsiz hem de ücretli versiyonu bulunan 1.1.1.1 CloudFlaew VPN’in ücretsiz olarak kullanıcılara 5 GB kota sunuyor. Ancak kullanıcılar kota ile devam etmek istemezler ise ayda 9.99 TL ödeyerek bu kota sınırını ortadan kaldırabilirsiniz.

Windscribe

windscribe_vpn

Hem mobil hem masaüstünde yer alan Windscribe ücretsiz olarak 5.0 GB kullanım kotası sunuyor. Oldukça hızlı olan Windscribe’a aylık ücret ödeyerek daha fazla server’a erişim sağlayabilir ve kota kısıtlamasını ortadan kaldırabilir ve daha fazla server’a erişim sağlayabilirsiniz.

TunnelBear

tunnelbear

Ücretsiz olarak hizmet veren TunnelBear; Chrome, Windows, macOS, iOS ve Android ekosistemlerinde kullanılabiliyor. Ancak TunnelBear bazı internet servis sağlayıcıları tarafından engellenebiliyor. 

Kullanıcıdan Tam Not Almış VPN Uygulamaları

 1. NordVPN
 2. Surfshark VPN
 3. ExpressVPN
 4. Hotspot Shield VPN
 5. PureVPN
 6. Hide.me
 7. SaferVPN
 8. ProtonVPN
 9. ibVPN
 10. Speedify
 11. PrivateTunnel
 12. ExpressVPN
 13. Windscribe
 14. TouchVPN
 15. LeVPN

BlackBerry, VPN ve VDI’a ihtiyaç oluşturmayacak yeni bir platform geliştirdi

DigiToll Bölüm 3

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Black Friday ‘de Tekstil Harcamaları Elektronik Kategorisini Geride Bıraktı

E-ticaret sektöründe alışveriş çılgınlığının yaşandığı Black Friday, alışveriş tutkunlarına bu yıl da büyük indirim fırsatları sundu. PayTR'ın verilerine göre Black Friday'de internetten alışveriş hacmi...

Kötü Amaçlı Bilgisayar Virüsü Sayısı 2020’de 1 Milyarı Geçti

Küresel anlamda tüm dünyayı etkileyen koronavirüs pandemisi sebebiyle dijitalleşme ve internetin kullanım oranı artış gösterdi. Bu bağlamda dijital virüslerde de dikkat çekici gelişmeler yaşandı....

Yeni NVIDIA 3000 Serili Excalibur Oyun Bilgisayarı Satışta!

Excalibur Oyun Bilgisayarı , NVIDIA GeForce RTX 3000 serisinin tüm modellerini, E600 modeli ile satışa sunuyor. NVDIA’nın tanıttığı 3060 Ti ekran kartını da çok...

DHL Küresel Bağlantılılık Endeksi 2020’de Avrupa Lider Konumda

DHL Küresel Bağlantılılık Endeksi 2020 raporu yayınlandı. DHL ve New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi ile birlikte hazırlanan rapor, küresel ticarette güçlü bir sıçramanın...

Papara 2021’de yatırım ve kredi ürünlerini kullanıma sunacak

EFT saatinden bağımsız, IBAN numarasına ihtiyaç duymadan 24 saat herkese ücretsiz para gönderme imkanı sağlayan Papara 2020 yılını değerlendirdi ve 2021 yılı planlarını paylaştı....