vpn nedir? ne için kullanılır? en iyi vpn uygulamaları

Sosyal medya ve internette yaşanan erişim problemi sebebiyle birçok kullanıcı özellikle Twitter, Instagram ve YouTube gibi sosyal mecralara erişmekte zorlanıyor. 

Ülkemizde belli zamanlarda yaşanan internete erişim problemleri kullanıcıları çeşitli VPN uygulamalarına yönlendirdi. Özellikle sosyal medyaya ulaşamayan kullanıcılar çözümü VPN uygulamalarında arıyor.

VPN nedir? VPN ne işe yarar?

Kullanıcıların internette gezinirken yaptıkları hareketleri iz bırakmadan gerçekleştirmesini sağlayan ve gizliliği koruyarak kısıtlanan tüm sitelere erişim izni olan bir alt yapıdır. Kişisel gizliliği koruyarak ve iz bırakmadan internette gezinmek için kullanılan uygulamalar olan VPN Sanal Özel Ağ‘ın kısaltılmasıdır. VPN sayesinde ağlara uzaktan erişim sağlanır. Sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür. 

VPN işlemcisi, internet üzerinden bağlantı kurmak istediği kaynakla sanal olarak bir noktadan bağlantı kurar, uzaktan erişmek istediği sunucu ya da kaynak kimlik bilgilerini kontrol edip doğruladıktan sonra VPN işlemcisiyle uzaktan erişme geçer. Daha sonra ise sunucuyla veri akışı sağlanır. 

Ortak ağ üzerinden yönlendirme yapılır ancak özel ağ bağlantısını taklit etmek adına transfer verileri şifrelenir. Bu sayede ise ortak ağ başka kimse tarafından ele geçirilen verileri elde edemez. 

Uzaktan erişim VPN ve siteden siteye VPN olmak üzere iki çeşit VPN vardır. 

Uzaktan erişim VPN bağlantıları, evinde çalışan ya da seyahat esnasında ofisinde olamayan kullanıcıların İnternet üzerinden özel ağ üzerindeki sunucuya erişme imkânı sağlar.

Siteden siteye VPN bağlantıları farklı ofisler arasında veya farklı kuruluşlar arasında ortak bir ağ üzerinden güvenli bir şekilde iletişimi sağlamaz. VPN bağlantısı WAN (Wide Area Network) bağlantısı gibi çalışır. 

Kullanıcılar VPN uygulamasıyla kısıtlanmış ve erişimi engellenmiş tüm sitelere giriş sağlayabilirler. Ancak mahkeme kararı ile kapatılan sitelere VPN ile erişim sağlamanız yasal olmayabilir. VPN uygulamalarını yüklerken veya kullanırken söz konusu gerçeği göz önünde bulundurmak önemlidir. Ayrıca hiçbir VPN uygulamasının tam anlamıyla güvenli olmadığı da önemli bir diğer ayrıntı.

En iyi VPN uygulamaları

1.1.1.1 CloudFlare

cloudflare-1-1-1-1

Hem ücretsiz hem de ücretli versiyonu bulunan 1.1.1.1 CloudFlaew VPN’in ücretsiz olarak kullanıcılara 5 GB kota sunuyor. Ancak kullanıcılar kota ile devam etmek istemezler ise ayda 9.99 TL ödeyerek bu kota sınırını ortadan kaldırabilirsiniz.

Windscribe

windscribe_vpn

Hem mobil hem masaüstünde yer alan Windscribe ücretsiz olarak 5.0 GB kullanım kotası sunuyor. Oldukça hızlı olan Windscribe’a aylık ücret ödeyerek daha fazla server’a erişim sağlayabilir ve kota kısıtlamasını ortadan kaldırabilir ve daha fazla server’a erişim sağlayabilirsiniz.

TunnelBear

tunnelbear

Ücretsiz olarak hizmet veren TunnelBear; Chrome, Windows, macOS, iOS ve Android ekosistemlerinde kullanılabiliyor. Ancak TunnelBear bazı internet servis sağlayıcıları tarafından engellenebiliyor. 

Kullanıcıdan Tam Not Almış VPN Uygulamaları

 1. NordVPN
 2. Surfshark VPN
 3. ExpressVPN
 4. Hotspot Shield VPN
 5. PureVPN
 6. Hide.me
 7. SaferVPN
 8. ProtonVPN
 9. ibVPN
 10. Speedify
 11. PrivateTunnel
 12. ExpressVPN
 13. Windscribe
 14. TouchVPN
 15. LeVPN

BlackBerry, VPN ve VDI’a ihtiyaç oluşturmayacak yeni bir platform geliştirdi

DigiToll Bölüm 3