iOS 13 ile birlikte iOS kullanıcıları ‘dark mode’ yani karanlık mod ile tanışmıştı. Söylenenlere göre iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max gibi OLED panele sahip cihazların kullanım sürelerinin ve batarya performanslarının artacağı yönündeydi. Peki karanlık mod bahsedildiği gibi kullanım süresini uzatıp batarya performansını olumlu etkiliyor mu?

OLED panel teknolojisi siyah renkleri gerekli kısımdaki pikselleri tamamen kapatarak gösteriyor. Bu sayede de siyah ağırlıklı görüntülerde ekran, neredeyse hiç pil tüketmiyor.

Yapılan testler sonucu OLED ekrana sahip olan cihazına iOS 13 güncellemesini yüklemiş ve cihazınızı karanlık modda kullananlar, batarya performansında yüzde 30’a kadar bir artış gözlemledi.

Apple yaptığı açıklamalarda iOS13 güncellemesini gerçekleştirip, cihazlarını karanlık modda kullanan kullanıcıların batarya performanslarının yüzde 30 arttığını söylemişti. Ancak sosyal medyada yapılan kullanıcı yorumları ise daha farklı oldu. Kullanıcılar karanlık modun kullanım tasarrufu sağlamadığını aksine kullanım sürelerini ciddi bir şekilde kısalttığını vurguluyor. Konuyla alakalı Apple’dan henüz açıklama gelmedi.

OLED panelli Android cihazlar uzun süredir piyasada bulunuyor. Dolayısıyla OLED panele sahip bir Android cihaza sahipseniz, siz de karanlık modu destekleyen uygulamaları bu modda kullanarak ciddi kullanım süresi artışı yakalayabilirsiniz.