Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Seferberlik projeleriyle 5 yılda 500 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor

Koç Holding’in, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel liderliği doğrultusunda Koç Topluluğu Şirketleri teknoloji ve inovasyon alanında eşitlik seferberliği başlattı. Aygaz, Arçelik, Ford Otosan, Koçfinans, Tofaş, Tüpraş, TürkTraktör ve Yapı Kredi, Koç Holding’in öncülüğünde, önümüzdeki 5 yıl boyunca teknoloji ve inovasyonda kadın ve kız çocuklarına yönelik fırsat eşitliğinin sağlanması için çalışacağını taahhüt etti. Yol haritalarını açıklayan genel nüdürler öncelikle şirketlerindeki iç dönüşümü sağlamaya yönelik teknoloji ve inovasyon alanında kadın çalışan oranlarını artırmayı hedeflediklerini duyurdu.

Girişimci kadınlara yönelik 30’a yakın proje hayata geçirilecek

Ayrıca toplumsal dönüşümü hızlandırmak için gençlere odaklanan bir yaklaşımla ilköğretim, lise ve üniversitede okuyan kız öğrencilerin teknoloji ve inovasyon alanına yönelmeleri ve bu alanda güçlenmeleri için de çalışacaklar. Şirketler taahhütlerine ulaşmak için ilk etapta çalışanlarına, çalışanlarının ailelerine, iş ortaklarına, ilköğretim, lise ve üniversite çağındaki gençlere ve girişimci kadınlara yönelik 30’a yakın program ve projeyi hayata geçirecek. Bu kapsamda kamu, üniversite, sivil toplum ve sosyal girişim iş birlikleri ile eğitim içerikleri oluşturulacak, model uygulamalar geliştirilecek, kadınlar ve kız çocuklarına yönelik mentörlük programları gerçekleştirilecek. Projeler kapsamında gençlerin yanı sıra bayi ağını kapsayan ekosistemlerine ve kadın girişimcilere de ulaşacak toplumsal programlar ile beş yılda toplam 500 bin kişiye erişilmesi hedefleniyor.

Koç Holding’in 8 şirketi toplumsal cinsiyet eşitliği hedeflerini paylaştı

“Toplumsal cinsiyet eşitliği bir kadın meselesi değil, insan hakları meselesidir” anlayışıyla hareket eden Koç Holding; İş’te Eşitlik Bildirgesi’nin imzalanmasından Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi’nin HeForShe hareketine, BM Kadının Güçlenmesi İlkeleri’nden “Ülkem için Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” projesine kadar bugüne dek ulusal ve küresel düzeyde etki gücü yüksek birçok önemli çalışmanın liderliğini üstlendi.

Koç Holding, geçtiğimiz yıl BM Kadın Birimi tarafından başlatılan “Nesiller Boyu Eşitlik Forumu”nun “teknoloji ve inovasyon” alt başlığının küresel liderleri arasına katıldığını da açıklamıştı. Bu küresel liderlik ve Koç Holding’in taahhütleri kapsamında Koç Topluluğu şirketlerinden Aygaz, Arçelik, Ford Otosan, Koçfinans, Tofaş, Tüpraş, TürkTraktör ve Yapı Kredi, teknoloji ve inovasyon alanında önümüzdeki beş yılda ulaşacakları toplumsal cinsiyet eşitliği hedeflerini Arter’de düzenlenen bir basın toplantısı ile eş zamanlı olarak kamuoyu ile paylaştı.

Koç Holding YouTube kanalından canlı yayınlanan toplantıya Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl ev sahipliği yaparken, Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Koçfinans Genel Müdürü Yeşim Pınar Kitapçı, Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu ve TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner katıldı.

 Oya Ünlü Kızıl: Taahhütlerimizde hem sayısal hedefler, hem de çalışma arkadaşlarımızın, iş ortaklarımızın ve toplumun dönüşümüne katkı sağlayacak projeler var

Konuşmasına, “Bugün bizleri çok heyecanlandıran tarihi bir gün. Neden derseniz; Koç Topluluğu olarak toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikle mücadele yolculuğumuzda yeni bir dönemi başlatıyoruz” sözleriyle başlayan Oya Ünlü Kızıl, toplumsal cinsiyet eşitliğini iş yapış şekillerine dâhil etmek ve toplumsal dönüşüme öncü olmak için kararlılıkla çalıştıklarını vurguladı. Oya Ünlü Kızıl, “Geriye dönüp baktığımda iyi ki bu adımları atmışız diyorum. Çünkü Türk iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliği konusunun gündeme gelmesini sağlayanın yine Koç Topluluğu olduğunu görüyorum. Ancak her zaman daha fazlasını yapmak mümkün ve bugün burada bir sonraki adımlarımızı, daha somut ve kapsamlı taahhütlerimizi kamuoyuyla paylaşmak üzere birlikteyiz” diyerek sözlerini sürdürdü.

Toplumun bütün katmanlarına yayılacak eşitlik seferberliği

Oya Ünlü Kızıl, geçtiğimiz yıl küresel liderleri arasına katıldıkları Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Nesiller Boyu Eşitlik Forumu kapsamında teknoloji ve inovasyon alanında toplumun tüm katmanlarına yayılacak bir eşitlik seferberliği başlattıklarını duyurdu.  “Hayallerinde inovasyon ve teknoloji alanında meslekler olan kadınlar ve kız çocuklarının, bu hayallerini önce hedeflere sonra da gerçeğe dönüştürme yolculuklarına ortak olacağız” diyen Oya Ünlü Kızıl şöyle devam etti: “Şirketlerimizin taahhütlerinde hem sayısal hedefler, hem de çalışma arkadaşlarımızın, iş ortaklarımızın ve toplumun dönüşümüne katkı sağlayacak projeler yer alıyor. Teknolojinin tasarımı, üretimi ve yönetiminde çalışacak kadın havuzunu genişletmemiz, hâlihazırda bu alanda çalışan kadınlara da eşit fırsatlar sağlayan bir çalışma ortamı yaratmamız giderek daha fazla önem taşıyor. Hiç şüphesiz ki dünyanın teknolojiye, teknolojinin ise eşitlikçi bir bakış açısına ihtiyacı var.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz