Wisk Aero isimli havacılık şirketi, yeni uçan taksisini tanıttı. Geliştiricisine göre, yarı otonom sisteme sahip olan ve dört yolcu taşıyabilen uçan taksi uçuş lisansı alabilir.

Teknoloji hiç durmadan gelişiyor. Gelişen teknoloji, hayatımızı kolaylaştırmak ve bizlere zaman kazandırmak için hayatımızın her alanına entegre ediliyor. Teknolojinin hayatımıza dokunduğu alanlardan biri de ulaşım oluyor. Ulaşım hizmetlerini kolaylaştırmak, trafik sorununu çözmek ve seyahatler esnasında vakit kazandırmak için şirketler hava araçlarıyla ilgili çalışmalara hızla devam ediyor.

Genelde küçük, yalnızca birkaç kişiyi taşıyabilen ve hava taksisi adı verilen araçların geliştirilme haberleri her gün bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Hatta Wisk Aero isimli şirket, yeni bir “uçan taksi“sini resmen tanıtarak ulaşımda yepyeni bir çağ başlatmaya hazırlanıyor. Şirket bu hava aracını dünyanın ilk otonom, elektrikli ve dört koltuklu hava taksisi olarak nitelendiriyor.

Wisk Aero Uçan Taksisini Tanıttı!

Wisk Aero, hava araçları konusunda çalışmalarını sürdüren şirketlerden biri. 2019 yılında kurulan şirket, Boeing ve Google kurucu ortaklarından Larry Page’in girişimi olan Kittyhawk’ın destekleriyle hayatta kaldı ve bugüne kadar da dikkat çeken çalışmalar yaptı. Dün gerçekleştirilen etkinlik, Wisk Aero’nun son uçan taksisini gözler önüne serdi.

12 dikey motorlu yapısıyla dikkat çeken yeni nesil uçan taksi, dört yolcu taşıma kapasitesine sahip. Yaklaşık 140 km/sa hıza ulaşabilen uçan taksi, yerden 1 km yükselebiliyor. Hava aracının kontrolünü ise bir otopilot gerçekleştiriyor. Bu otopilotun Wisk Aero’nun merkezinde bulunan gerçek bir pilot gözetiminde çalışacağını belirtmek gerekiyor.

Wisk Aero 5 Yıl İçerisinde Uçan Taksileri Aktif Kullanmayı Planlıyor!

Wisk Aero, önümüzdeki 5 yıl içerisinde hava araçlarını aktif olarak kullanmayı planlıyor. İlk aşamada 20 ülkede uçacağını belirten şirket, yılda 14 milyon adet uçuş gerçekleştirmeyi hedefliyor. Analistler, uçan taksilerin 2035 yılına kadar 150 milyar dolarlık hacme sahip olacağını düşünüyor.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), bugüne dek herhangi bir uçan taksiye lisans vermedi. Ancak, Wisk Aero, tanıttığı son hava aracının FAA lisansı almak için bugüne kadarkilerin en gelişmişi ve sertifikaya en yakın olanı olduğunu ifade ediyor. Eğer durum gerçekten de böyleyse ve Wisk Aero’nun uçan taksisi lisans alırsa Uber gibi şirketler için yepyeni bir sayfa açılacağı düşünülüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz