Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Yakın bir zamanda iflas eşiğini gören en büyük kripto para borsalarından FTX’in CEO’su Sam Bankman Fried, yaşanan gelişmeyle tutuklandı. Fried, ABD’ye iade edilerek ciddi suçlamaların bulunduğu iddianame kapsamında yargılanacak.

Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan FTX’in iflası, tüm kripto para yatırımcılarını derinden sarstı. FTX hakkındaki raporun su yüzüne çıkmasıyla başlayan gelişmeler, FTX ile ilgisi olan tüm borsa ve kripto şirketlerinin zora girmesine yol açtı. Üstelik bunların aralarında iflas edenler de oldu. Yaşanan olaylar, yatırımcıları da büyük oranda etkileyerek Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para para birimleri değer kaybetti.

Yakın zamanda ise FTX’in iflası ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. CEO Sam Bankman-Fried, Bahamalar’da tutukladı. ABD’nin girişimiyle meydana gelen tutuklama hakkında Bahama yetkilileri açıklamadı yaptı ve soruşturmanın devam edeceğini açıkladılar.

”Söyleyecek Daha Çok Şeyimiz Olacak”

Tutuklama haberi ortaya çıktıktan sonra ABD’li yetkililer de açıklama yaptı. Savcı Damian Williams’ın yaptığı açıklamada, ABD New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi (SDNY) tarafından hazırlanan iddianameye dayanılarak tutuklamanın gerçekleştirildiği açıklandı. İddianamenin açılması ve soruşturmanın başlamasını beklediğini söyleyen Williams, “Söyleyecek daha çok şeyimiz olacak.” cümlesiyle aslında fazlasıyla net bir mesaj gönderdi.

Çok Ciddi Suçlamalar Var

The New York Times’ta yayınlanan bir habere göre ABD’li savcılar, batık borsanın CEO’su hakkında çok ciddi suçlamalarda bulundular. Bu suçlamalar arasında dolandırıcılık, dolandırıcılık için gizli anlaşmalar yapma, menkul kıymet dolandırıcılığı ve menkul kıymet dolandırıcılığı için gizli anlaşmalar yapma gibi şeyler bulunuyor. ABD’ye iadesi istenen Sam Bankman-Fried’ın bundan sonra gün yüzü görmesi oldukça zor gibi görünüyor.

Neler Yaşanmıştı?

İlk olarak Binance, FTX’i satın almak istediğini açıklamıştı. Sonrasında Binance’in çöken borsayı satın almaktan vazgeçmesinden hemen sonra FTX’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, yaşanılanlarla ilgili sessizliğini bozmuştu. Twitter üzerinden oldukça uzun bir paylaşım yapan 30 yaşındaki ünlü girişimci, FTX’teki finansal sorunlardan ve sonrasında yaşanan çöküşten kendini sorumlu tuttu. Kripto milyarderi; “Batırdım, çok daha iyisini yapmalıydım. Ayrıca şu zamanlarda çok daha aktif olmalıydım.” açıklamasıyla başlayan paylaşımında son günlerde yaşanan her şeye detaylı bir şekilde değindi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz