Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Kripto para borsasında FTX’in iflası tüm sektörü etkilemeye devam ediyor. BlockFi, ABD’de iflas başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Kripto para borsasında önemli bir yere sahip FTX’in iflası, kripto dünyasının son günlerde tek konuştuğu konu olarak dikkat çekiyor. Sam Bankman-Fried yönetimindeki borsada yaşanan skandal olay, tüm piyasayı derinden etkileyerek yatırımcıları üzmüştü. Yaşanan iflas, sektörde âdeta domino etkisi yaratarak birçok borsanın da çöküşün eşiğine gelmesine neden olmuştu.

Bunlardan biri de 2017 yılında kurulan BlockFi olarak karşımıza çıkıyordu. FTX ile milyonlarca dolarlık bir anlaşması bulunan kripto platformu, FTX’in çöküşünün ardından para çekme de dahil tüm işlemlerini askıya almıştı. Şirket, o zaman yapılan açıklamada yeterli likiditeye sahip olduğunu belirtmişti fakat bugün bu konuda yeni bir gelişme yaşandı.

BlockFi, İflas Başvurusu Yaptı

Alım satımın yanında kripto kredi hizmeti vermesiyle de bilinen şirket, bugün Amerika Birleşik Devletleri New Jersey Bölgesi İflas Mahkemesi’ne iflas başvurusunda bulunduğunu açıkladı. BlockFi’nın iflası, FTX’in çöküşünden iki hafta sonra geldi.

Şirketin Elinde 256,9 Dolar Bulunuyor

Yapılan açıklamada, şirketin elinde 256,9 milyon doların bulunduğu, bu miktarın yeniden yapılanma sürecindeki belli operasyonlar için için yeterli olacağı da eklendi. Çalışan maaşlarının ve onlara sağlanan faydaların kesintiye uğramadan devam etmesini sağlamak isteyen şirket, masrafları düşürmek için kendi içinde bir planı da uygulamaya başladığını açıkladı.

Şirkete danışmanlık yapan Berkeley Research Group’tan Mark Renzi de bir basın açıklamasında ”BlockFi, tüm müşteriler ve paydaşlar için en iyi sonucu elde edecek şeffaf bir süreci sabırsızlıkla bekliyor” sözlerini kullandı.

FTX’in iflasının ardından yaşanan domino etkisi, kripto para yatırımcılarını endişelendiriyordu. Borsalar da bundan dolayı şeffaflık adımları atmaya başlamıştı. Örneğin dünyanın en büyük kripto borsası Binance, geçtiğimiz gün yatırımcıların güvenini kazanmak için ‘Rezerv Kanıtı’ sistemini yayınlamıştı.

Geçtiğimiz haftalarda gündemimizde sıklıkla yer verdiğimiz FTX iflası, BlockFi olayı ile tüm piyasayı derinden sarstığını bize gösteriyor. Bakalım kripto para borsasında yaşanacak gelişmeler neler olucak? FTX’in ardından BlockFi’nin de iflas başvurusunda bulunması hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz