Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Tesla, adeta tanktan esinlenerek tasarlanan yeni pickup’ı Cybertruck’i tanıttı. Cybertruck ismiyle tanıtılan pickup, hem teknik özellikleri hem de oldukça ilginç tasarımıyla dikkat çekti.

Tesla, günümüz tasarımlarından oldukça ötede olarak tanımlanabilecek araçlarına bir yenisini daha ekliyor. Kısa süre önce hayatımıza girmiş olmasına rağmen büyük bir ivme yakalayan Tesla, bir süredir konuşulan yeni Cybertruck isimli modelini düzenlenen bir etkinlikte tanıttı. ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde düzenlenen bir lansmanda Tesla’nın CEO’su Elon Musk yeni aracıyla alakalı yorumlarda bulunurken; insanlığın sürdürülebilmesi için enerjiye ihtiyaçlarının olduğunu da bir kez daha vurguladı. Tesla’nın yeni aracının 2021 sonu gibi satışa sunulması planlanıyor.

Yeni pickup, tasarımıyla dikkat çektiği gibi donanımsal özellikleri bakımından da oldukça ilgi çekici bi araç. Zırhlı bir yapıya sahip olan aracın dış aksamı ultra sert paslanmaz çelikten üretilmiş. Ayrıca aracın camları da güçlendirilmiş ve oldukça dayanıklı. Düzenlenen etkinlikte Tesla’nın CEO’su Elon Musk aracın camlarını test edebilmek için, bir çalışana demir bilye fırlattırdı ancak kimsenin beklemediği bir sonuç ortaya çıktı. Demir bilye aracın camına fırlatıldı, aracın camı dağılmasa da cam zarar gördü. Musk bunun üzerine camın kırılmaması gerektiğini ve bu testin başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti.

Tasarım bakımından oldukça farklı bir yapıya sahip olan araç ilk bakıldığında pek de günümüz ürünü gibi görünmüyor. Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi bir tasarımı olan pickup, değişik yapısına karşın teknik özellikleri bakımından oldukça tatmin edici.

Tesla Cybertruck, yaklaşık 2.9 saniyede saatte 100 kilometre hıza çıkabiliyor. Farklı batarya seçenekleri olan araç; 400 kilometre, 480 kilometre ve 800 kilometre gibi farklı menzil seçeneklerine sahip olabiliyor. Bu pickup’ın sahip olduğu bataryalarsa, “Superchargers” isimli teknoloji aracılığıyla 250 kW şarjı destekleyecek.

Tasarımı ciddi anlamda garip olan cihazın amacı zaten şık olması değil. Bu kadar ağır ve farklı amaçlar uğruna kullanılabilecek bir cihazın kullanıcılara doğa dostu olabildiğini göstermek şirketin amacıydı.

Kaliforniya’da düzenlenen etkinlikte tanıtılan aracın fiyatı da açıklandı. Musk’ın yapmış olduğu açıklamalara göre aracın başlangıç fiyatı 39.999 dolar yani yaklaşık olarak 300 bin TL olması bekleniyor. Elektrikli motora sahip olan araç 400 kilometreden fazla menzile sahip. Tabi ki bu özelliğini fazladan 10 bin dolar verdiğinizde yükseltebiliyorsunuz. Otonom sürüş özelliğini eklemek isterseniz  7 bin dolarlık bir ek ücretle bu özelliğe sahip olabilirsiniz.

Aracın Türkiye’ye gelip gelmeyeceği şu an için bilinmiyor. Ancak ABD’li kullanıcılar da bu araca sahip olabilmek için 2 sene kadar daha bekleyecek. Etkinlikte 2021 yılının sonunda piyasaya çıkacağı belirtilen aracın, üçlü motor seçeneğininse 2022 yılında hazır olacağı bildirildi.