Okuma Süresi
1 dakika
Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan TikTok, yapay zeka destekli sohbet botu “Tako”‘yu test etmeye başladı. Şu anda yalnızca Filipinler’de test edilen sohbet botu, kullanıcılarının soruları karşılığında onlara uygun video önerebiliyor ve aynı zamanda onlarla sohbet edebiliyor.
Yapay zeka destekli çalışmaların hızla artmasıyla birlikte Microsoft ve Google gibi devlerin yanı sıra birçok firma bu alana yatırım yapmaya başladı. Şimdi ise söz konusu mecraya dair yapılan yatırımlara bir yenisi daha eklendi. Dünya çapında yaygın bir kullanım alanına sahip olan TikTok, “Tako” ismini verdiği yeni sohbet botunu test etmeye başladı. İşte detaylar!

Tako’ya Dair İlk Bilgiler Geliyor

Dünya ölçeğinde çok sayıda kullanıcıya sahip olan ve kimileri tarafından da kıyasıya eleştirilen hatta bazı ülkelerde yasaklanan TikTok’ta yeni gelişmeler söz konusu. Teknoloji alanında meydana gelen gelişmeleri yakından takip eden platform, şimdi de Tako adını verdiği yeni sohbet botunu test etmeye başladı. Yeni sohbet botu Tako ile kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlayan TikTok, modeli Filipinler’de seçili kullanıcılar vasıtasıyla test etti. Platformdaki arama ve gezinme deneyimini tamamen değiştirme potansiyeline sahip olan Tako’ya dair bazı detaylar, Watchful Technologies tarafından The Verge ile paylaşıldı. TikTok’un sağ taraftaki profil fotoğrafının üst kısmında yer alacağı anlaşılan butona tıklandığı anda Tako sohbet botunun ekranı açılıyor.

Kullanıcılara Sorularla İlgili Video Öneriyor

Tiktok’un kullanıcıların deneyimini iyileştirmek için üzerine çalıştığı sohbet botu, aynen diğer sohbet botlarında olduğu gibi sorulan çeşitli soruları yanıtlayabiliyor ve sohbet edebiliyor. Ancak platformun yeni sohbet botu Tako için hangi yapay zekâ modelinden yararlandığı henüz bilinmiyor. Ayrıca kullanılacak olan yeni model ile TikTok’taki arama ve gezinmenin de büyük değişikliklere uğrayabileceğini söylemek gerek. Buna göre Tako, kullanıcılar ona bir soru sorduğunda bu soruya cevap verirken aynı zamanda onlara videolar da önerebilecek. Örneğin bir kullanıcı yemek tarifi istendiğinde Tako tarifle ilgili TikTok videolarını kullanıcıya öneriyor. Ya da sorulan herhangi bir konuya dair onunla ilintili videolar gösteriliyor. Yapay zekâ modelinin geniş çapta ne zaman çıkış yapacağı ise henüz bilinmiyor.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz