Twitter güvenli internet kullanımı

Twitter’ın Avrupa Kamu Politikası Yöneticisi Ronan Costello ile güvenli internet kullanımı konusunu konuşmak için mail ortamında buluştuk. Costello, Twitter’ın güvenli internet çalışmaları hakkında sorularımızı yanıtladı. “Kötüye kullanım, taciz ve nefret dolu davranışların hizmetimizde yeri yoktur” diyen Costello, kullanıcıları güvenli internet konusunda uyardı!

Timur Akkurt – Özel Haber / Son dönemde siber zorbalık ülkemizde oldukça konuşulur oldu. Dijital dünyada birbirimize çok kolay bir şekilde saldırabiliyor, hakaret edebiliyor ve birbirimizin güvenliğini tehlikeye atabiliyoruz. Bunun en çarpıcı örneğini son olarak 21 yaşındaki Sibel Ünli‘nin intiharında net bir şekilde gördük. Bu ve bunun gibi örnekler bize, güvenli internet kullanımı konusunun ne denli önemli olduğunu kanıtlar nitelikte.

Bizim sosyal medyada birbirimize karşı davranışlarımız kadar bize bu imkanı sağlayan platformların da güvenli internet konusunda bir dizi sorumluluğu bulunuyor. Twitter kısa süre önce bu konuda elini taşın altına koyduğunu duyurmuştu. “Hepimiz için daha iyi bir internet” deyip güvenli internet için çalışmalarına başladığını duyuran Twitter’ın Avrupa Kamu Politikası Yöneticisi Ronan Costello ile e-mail ortamında buluştuk. Costello’ya güvenli internet kullanımı alanındaki çalışmalarını ve Twitter ‘ın güvenliğimiz için aldığı önlemleri sorduk.

Güvenli internet, kötüye kullanım ve Twitter’ın bu alandaki faaliyetlerini sorduğumuz Costello, bazı detayları bizimle paylaştı.

Twitter’da Siber Zorbalığa Yer Yok 

siber zorbalik twitter

Siber zorbalık , son dönemin çok konuşulan konularından ve siber zorbalık mecra tanımıyor. Bu konuda görüşlerini sorduğumuz Costello, Twitter’ın kurallarını hatırlatarak, “Kötüye kullanım, taciz ve nefret dolu davranışların hizmetimizde yeri yoktur ve Twitter Kurallarına aykırıdır.” dedi. Twitter’ın Kötü Niyetli Davranış Politikası’na da değinen Castello, başka bir kişiyi tehdit eden, rahatsız eden veya susturmaya çalışan davranışların da yasak olduğunu belirtti. Buna ek olarak Nefret Dolu Davranış Politikası ile ırk ve etnik köken gibi belirli kategoriler temelinde insanlara yönelik şiddetin veya saldırı tehditlerinin teşvik edilmesini ve ayrıca din temelinde kişileri insanlıktan çıkaran dil kullanımının da yasak olduğunu hatırlattı. Şirketin bu konudaki tavrını da net bir şekilde açıklayan Costello, “Kurallarımızı ihlal eden davranışlardan haberdar olduğumuzda güçlü bir yaptırım uygularız.” dedi. 

Twitter’ın bu sorunla mücadeledeki odak noktasını sorduğumuz Castello, “İnsanların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmaya, daha kaliteli bilgiler ortaya koymaya, spam ve otomasyon gibi sorunlarla başa çıkmaya odaklanıyoruz. Geçtiğimiz 12 ay boyunca, küresel olarak hizmetimizle ilgili kötü niyetli içerikle mücadelede önemli adımlar attık. Her zaman yapacak daha çok şey olacak, bugüne dek anlamlı bir ilerleme kaydettik.” dedi. 

Twitter’ın Güvenli İnternet İçin Attığı Adımlar 

ronan castello

 

Ronan Costello, nezaketini arttırmaya ve sağlıklı söylemi teşvik ettiklerini belirterek, şirketin son 12 ay boyunca attığı bazı adımları sıraladı:

 

 

  • “Kötüye kullanım için harekete geçtiğimiz 2 Tweet’den biri, Twitter’a gönderilen raporlara dayanmak yerine artık teknolojinin kullanımıyla doğrudan ortaya çıkarılıyor – bu oran, 2018’de 5 Tweet’ten 1’iydi;
  • Twitter tarafından harekete geçilen hesaplarda %105’lik bir artış gördük (Bu hesaplar Twitter kurallarını ihlal ettiği için kilitlendi veya askıya alındı);
  • Kasım 2019’da, kullanıcıların Tweetleri için yanıtları gizleme seçeneğini küresel olarak başlattık – şimdi herkes Tweetleri için yanıtları gizlemeyi seçebilir.
  • Aralık 2019’da, ürünlerimizi, programlarımızı ve Twitter Kurallarımızı geliştirirken bize tavsiyede bulunmak için dünyanın dört bir yanından uzmanları ve kuruluşları bir araya getiren Güven ve Güvenlik Konseyimizi genişlettik ve çeşitlendirdik.
  • Bu ayın başında, manipüle edilmiş içeriğe yönelik yeni bir kural açıkladık. İçlerinde paylaşılan içeriğin önemli ölçüde ve aldatıcı bir şekilde değiştirildiğine veya üretildiğine inandığımız Tweetleri 5 Mart’tan itibaren etiketlemeye başlayacağız. Etiketler, söz konusu içerikle ilgili saygın kaynaklardan ek bağlam sağlamak için bir Twitter anına bağlanacak.”

“İnsanlar arasındaki iletişimi iyileştirmek de en önemli önceliklerimizden” diyen Ronan Costello, güvenli bir iletişim için Twitter’ın yaptığı çalışmaları paylaştı ve kullanıcıların desteğini istedi. “Twitter, insanların kendilerini ifade etmekten çekinmediği bir ortam sağlamak için çabalıyor. Kötü niyetli davranışlar olduğunda, insanların bunu bize bildirmesini kolaylaştırmak istiyoruz. Birden fazla Tweet veya Liste aynı rapora dahil edilebilir ve durum hakkında daha fazla bağlam sunulması sorunları daha hızlı bir şekilde araştırmamıza ve çözmemize olanak tanıyabilir.” 

Şirketin önceliğinin platformu kullanan kişilerin güvenliğini sağlamak olduğu belirten Costello, sadece bildirimlere bağlı kalmadıklarını, aynı zamanda yapay zeka destekli çözümler ile kötüye kullanım içeren tweet’leri tespit ettiklerini söyledi. Costello, “Bugün, kötüye kullanım için harekete geçtiğimiz tweet’lerin yarısından fazlası, Twitter’a bildirilen raporlara dayanmak yerine, teknolojinin kullanımıyla doğrudan ortaya çıkarılıyor – bu oran, 2018’de 5 Tweet’ten 1’iydi.” dedi. 

Güvenli Twitter Kullanımı için Öneriler

Güvenli twitter kullanımı için kullanıcılara önerilerini sorduğumuz Costello, şu önerileri paylaştı:

1. Engelle, Sessize Al, Takibi Bırak ve Raporla– İstenmeyen tweetler alıyorsanız, en başarılı hamlenin kullanıcıyı engellemek ve yorumları yok saymak olduğunu tespit ettik. Twitter kullanıcıları, Twitter Kurallarını ihlal eden bir şey görürse yapabilecekleri en önemli şey bunu bildirmektir. Kötüye kullanım içeren davranışları doğrudan bir tweet, profil ya da Direkt Mesaj ile bildirebilir veya kötü niyetli davranışı bildirmek için çevrimiçi bir form doldurabilirsiniz.

2. Tweet atmadan önce düşünün – Twitter’da yayınlanan mesajların çoğu herkese açıktır ve onu gören herkes tarafından retweetlenebilir. Tweet atmadan önce yakınlarınızın bu içeriği görmesini isteyip istemediğinizi düşünün.

3. Hesabınızı paylaşmayın – Hesap kullanıcı adınızı ve şifrenizi başka biriyle paylaşırsanız, o kişi sizmişsiniz gibi tweet gönderebilir veya hesabınızdaki şifreyi ve e-postayı değiştirebilir ve sizi kilitleyebilir. Güçlü bir şifre seçin ve şifrenizi kimseyle paylaşmayın.

4. Başkalarına saygı gösterin – Trolleri beslemeyin ve trol olmayın. Birisi sizin hakkınızda hoşunuza gitmeyen bir şey paylaşırsa, ondan kaldırmasını isteyin. Aynı şekilde, başka biri hakkında bir fotoğraf veya bilgi yayınlarsanız ve o kişi sizden gönderiyi kaldırmanızı isterse mahremiyetlerine saygı duyun ve paylaşımı kaldırarak güvenlerini koruyun.

Twitter’ı daha güvenli hale getirmek tek başına yapabileceğimiz bir iş değil

“Twitter’ı daha güvenli hale getirmek tek başına yapabileceğimiz bir iş değil” diyen Costello, bu kapsamda #GüvenliİnternetGünü2020’ye katılmanın oldukça önemli olduğunun altını çizdi. “Ürünlerimizi, politikalarımızı ve süreçlerimizi güncellemek kritik bir öneme sahipken; uzun vadeli çözüm, medya okuryazarlığını ele almak için hükümetlerin, sivil toplumun ve STK’ların iş birliği olmalıdır. Yeni nesil dijital vatandaşlar arasında daha iyi bir medya okuryazarlığını teşvik etmek için UNESCO ile küresel bir ortaklık kurduk. 2020 boyunca, güvenlik ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz ve Twitter’daki iletişimin sağlıklı, açık ve güvenli olmasını sağlamak için çalışacağız.”