Okuma Süresi
2 dakika
Dünyanın en önemli teknoloji devlerinden birisi olan Google, dün akşam gerçekleştirdiği I/O etkinliğinde bir dizi yeni proje ve uygulamanın tanıtımını gerçekleştirdi. Yapmış olduğu tanıtımda yapay zeka destekli çalışmaların ağırlıkta olduğu etkinlikte dikkat çeken sunumlardan birisi de Project Gameface oldu.
Teknoloji sektörünün lider isimlerinden birisi olan Google, dün akşam gerçekleştirmiş olduğu I/O etkinliğinde birbirinden ilgi çekici sunumlara imza attı. İlk katlanabilir telefonundan Android 14 uygulamalarına, yeni tabletlerinden yapay zeka destekli çalışmalarına birçok sunumla beğeni toplayan şirketin en dikkat çekici sunumlarından birisi de Project Gameface’e aitti. İşte yakın bir gelecekte kullanıcılar için olmazsa olmaz olacak bir teknoloji olan Project Gameface ve detaylar!

Yüzünüzü Mouse Çevirerek İmleci Kontrol Edebileceksiniz

Amerika merkezli teknoloji firması Google, dün gerçekleşen I/O etkinliği kapsamında, gelecekte kullanıcıların çok işine yarayacak Project Gameface’i tanıttı. Sohbet botu Bard ve yapay zeka destekli arama motorunun tanıtımlarının da yer aldığı etkinlikte en dikkat çekici sunumlardan birisi de Project Gameface oldu. Söz konusu teknoloji ile kullanıcıların yüzünü mouse’a çevirmeleri yeterli olacak. Böylelikle kullanıcılar rahatlıkla imleci kontrol etmeyi başarabilecekler. Yani Project Gameface sayesinde kullanıcılar herhangi bir şekilde mouse kullanmadan da cihazlarındaki fareyi yüzleri ile kontrol etme olanağına kavuşacaklar. Peki mekanizma nasıl işliyor? Aslında Project Gameface teknolojisi, web kameralarını kullanarak kafa ve yüz hareketlerini algılıyor ve bu hareketleri bilgisayardaki imleç hareketlerine çeviriyor. Yüzdeki 468 noktayı algılayabilen teknoloji, kullanıcıların her yüz ifadesine farklı bir eylem atayabiliyor. Örneğin sağ tık için gülmeyi, sol tık için de göz kırpmayı algılayabiliyor.

Proje Henüz Geliştiriliyor

Dünya çapında birçok kullanıcının bilgisayar kullanımını kolaylaştıracak bir fonksiyona sahip olan Project Gameface, bu özelliği ile etkinliüin ilgi odaklarından birisi oldu. Bilindiği gibi birçok kullanıcı hastalık ya da herhangi bir engel nedeniyle klavye ve mouse gibi donanımları kullanamayabiliyor. İşte bu gibi durumlar karşısında geleneksel fareyi ortadan kaldıran Gameface projesi sayesinde Google bu kullanıcılara yardımcı oluyor. Projenin geliştirilmesinde kas distrofisi olan Lance Carr ile ortaklaşa çalışan şirket, Project Gameface’in henüz geliştirilme aşamasında olduğunun altını çizdi.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz