Teknolojik ilerlemelerin belki de en önemli sonuçları devletlerin askeri organizasyonları üzerinde gerçekleşiyor. Dünyanın en ileri ve gelişmiş ülkeleri bir yandan da askeri teknolojilerindeki üstünlükle bu durumlarını koruyabiliyor. Bu nedenle de hemen her ülke kendi olanakları dahilinde teknolojiyi bu amaçla kullanıyor ve sürekli bir ilerleme sağlamaya çalışıyor diyebiliriz. Bu ülkelerden birisi olan Kuzey Kore de aynı amaçla çalışmalarına devam ederken geçtiğimiz süreçte ilk casus uydusunu fırlatacağını açıklamıştı. Ancak gelen son haberlere göre tüm bu planlar bir kaza sonucunda suya düştü.
Bilindiği gibi Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore’nin tatbikatlarının akabinde ilk casus uydusunu fırlatacağını dünyaya duyurmuştu. Ancak Kuzey Kore’nin bu açıklamasının ardından daha 24 saat geçmeden casus uydu bir kaza sonucunda denize düştü. İşte detaylar!

“Pervasız” Tatbikatları Gözlemlemek İçin

Devletlerin karşılıklı rekabetleri sonucunda birbirlerine karşı elde etmeye çalıştıkları üstünlüklerin daha çok askeri alandaki güçleri ile de doğru orantılı olduğu bir gerçek. Bu kapsamda askeri anlamda havada, karada, denizde ve hatta uzayda gerçekleşen tüm faaliyetler bu konuda belirleyici oluyor. Kuzey Kore de bu doğrultudaki her türlü teknolojik ilerlemeyi yakından takip etmeye çalışan ülkelerden birisi. Son zamanlarda Amerika ve Güney Kore’nin beraber gerçekleştirmiş oldukları ve açıkça mesaj niteliğindeki tatbikatların ardından Kuzey Kore de bu konuda bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Kuzey Kore ülke tarihinin ilk askeri casus uydusunu fırlatacağı duyuruldu. Güney Kore ve ABD’nin yapmış olduğu tatbikatlara değinilen açıklamada ilk casus uydusunun haziran ayında fırlatılacağı ifade edildi. Hatta bunun amacının ABD’nin Güney Kore ile yaptığı “pervasız” tatbikatları gözlemlemekten ibaret olduğu kaydedildi.

Ama Plan Suya Düştü

Kuzey Kore’nin, Güney Kore ve ABD tatbikatlarına karşılık olarak ilk askeri uydusunu fırlatacağını açıklamasının ardından daha 24 saat geçmeden uydu hakkında önemli bir haber geldi. Buna göre casus uydunun yaşanan bir kaza sonucunda denize düştüğü bilgisi duyuruldu. Kuzey Koreli yetkililer, kazanın ardından en kısa sürede ikinci fırlatma denemesinin yapılacağını söylerken uydunun başına gelen kaza hakkında ise detaylı bir bilgi vermediler. Diğer yandan bahsi geçen casus uydunun Sarıdeniz, Doğu Çin Denizi ve Filipinler’in Luzon Adası üzerinde kullanılabileceği belirtilmişti. Buna karşılık olaraksa Japonya ordusuna uydu ya da parçalarının kendi hava sahalarına girmesi halinde vur emri de verilmişti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz