FILE PHOTO: A composition showing crypto currency with the Binance logo. Picture taken on Nov. 10, 2022. REUTERS/Dado Ruvic
Finans ve kripto dünyasının önemli borsalarından birisi olan Bitcoin, Avustralya doları karşısında önemli derecede bir değer kaybı yaşadı. Globalde şu anda 28 bin dolardan işlem gören Bitcoin, Avustralya’da şaşırtıcı şekilde 22 bin dolar seviyesine kadar geriledi.
Son yılların belki de en tartışmalı finansal araçlarından birisi olan kripto paralar, hala daha finans dünyasının önemli argümanlarından birisi. Yatırımcılar açısından da sürekli yeni gelişmelere gebe olan söz konusu piyasalarda son olarak yine şaşırtıcı bir gelişme yaşandı. En büyük kripto borsalarından birisi olan Bitcoin (BTC), Avustralya doları karşısında önemli bir değer kaybı yaşadı. Global ölçekteki borsalarda 28 bin dolar seviyelerinde işlem gören BTC, Avustralya’da 22 bin dolar seviyelerinde işlem gördü. İşte detaylar!

BTC Avustralya’da Değer Kaybetti

Bu haftanın belki de en önemli finans konularından birisi olarak BTC’nin Avustralya doları karşısındaki durumu oldu denilebilir. Şimdi bu konunun nedenlerine bir göz atalım. Bilindiği gibi BTC, ödeme sağlayıcı olarak Avustralya’da PayID ile çalışıyordu. Fakat 18 Mayıs’ta Binance PayID ile yollarını ayırınca yatırımcıların banka havalesi ile kripto para alıp-satabildikleri mekanizma da durmuş oldu. Hatta Binance Avustralya, PayID ile yolları ayırdıktan sonra Avustralya doları (AUD) ile alım satım işlemlerinin sona erdirileceğini de açıkladı. Ve tüm bu gelişmeler sonunda BTC’nin Avusturya doları karşısında değer kaybetmesi ile sonuçlandı.

1 Haziran Yaklaşınca Panik Arttı

Diğer yandan Binance, Avustralyalı yatırımcıların 1 Haziran’a kadar paralarını çekebileceklerini duyurdu. Bu duyuru ile birlikte de 1 Haziran yaklaştıkça yatırımcılar gereksiz bir şekilde paniğe kapılarak banka hesaplarındaki kripto yatırımlarını çekmeye çalıştılar. Tüm bunların ardından yüklü miktarda satış girilirken kimse Avustralya doları ile BTC almak istemeyince arz-talep dengesinden kaynaklı bir şekilde fiyatlar düşmeye başladı. Ve küresel pazarda 28 bin dolar seviyesinde seyreden BTC, Avustralya’da 22 bin dolara ancak alıcı bulabildi. Diğer yandan birçok yatırımcı ise elindeki BTC’yi satıp AUD’a çevirip BTC alarak kar elde edip etmeyeceğini sorgulamaya başladı. Ama hemen söyleyelim ki, maalesef böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü Binance Global’de USDT ile AUD satın alamıyorsunuz. Yani Binance, USDT/AUD paritesi işlemlere kapalı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz