Letonyalı NFT sanatçısı Ilya Borisov, kara para akladığı iddiasıyla tam 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve tüm gelirine el konuldu! Detaylar Yazımızda!

Açılımı Non Fungible Token olan NFT’ler, fiziksel dünyada yaratılan eserlerin dijital dünyadaki yansıması olarak kabul görüyor ve sanatla teknolojinin birleştiği bir sistem olarak değerlendiriliyor. Bu ürünler benzersiz olmakla birlikte değiştirilemiyor ve NFT’ler, dijital ürünlerin sahipliğinin kanıtlanması için kullanılıyor.

Ancak bu konu henüz yaygınlaşmaya başladığından, NFT’lerle ilgili net kanuni sınırlar bulunmuyor. Bu da NFT’lerin suistimale açık olduğunu gösteriyor. O suistimal haberlerinden biri de Letonya’dan geliyor: Letonyalı NFT Sanatçısı Ilya Borisov’un, kara para akladığı iddiasıyla 12 yıl hapis cezasına çarptırıldığı haberi teknoloji dünyasını sallamaya devam ediyor!

Ünlü Sanatçıya 12 Yıl Hapis Cezası!

Letonyalı ünlü müzisyen ve tasarımcı Ilya Borisov NFT teknolojisi sayesinde, ürettiği eserlerden 8,7 milyon euroluk kazanç elde etti. Rakamlar bu denli büyük olunca, sanatçı ve eserleri yetkililer tarafından incelemeye alındı.

İncelemeler sonrasında yetkililer kazancının kara para aklama ve büyük çapta suç geliri olduğunu iddia edince, ünlü sanatçı 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aynı zamanda 8,7 milyon euroluk gelirinin tamamına el konuldu.

Borisov Olayı Detaylarıyla Anlattı!

NFT sanatçısı Borisov, Artwork is Crime adlı web sitesinde yaptığı açıklamada, Letonya hükümetinin davayla ilgili olarak kendisiyle iletişim kurmadan banka hesaplarını dondurduğunu ve asılsız iddialarda bulunduğunu dile getirdi. Borisov, ülkede kripto vergi düzenlemelerinin olmaması nedeniyle, kripto para gelirini nasıl yasallaştıracağı konusunda Letonya Devlet Gelir Servisi (VID) ile iletişime geçtiğini ve 2021 boyunca gelir vergisi kapsamında hükümete 2,2 milyon euro ödediğini belirtti.

Kendini NFT alanında başarılı sanatçılardan biri olarak gören Borisov, avukatı aracılığıyla banka hesabının dondurulmasına itiraz etti ve mahkeme tarafından, 30 Haziran’da Borisov’a paraya erişim izni verildi.Bu gelişmeden sonra davaya dahil olan yeni savcılar Borisov’ın mülküne el konulması için acil emir verdi. 19 Temmuz itibariyle, Borisov parasının yasal kaynağının kanıtı olarak kazanç geçmişini eksiksiz bir rapor olarak polisle paylaştığını belirtti. Ancak sanatçının iddiasına göre hiçbir savcı süreçle ilgili olarak kendisiyle iletişime geçmedi. Borisov davaya bakan savcının değiştirilmesini istediyse de bu talep mahkeme tarafından reddedildi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz