Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman’ın uzun süredir hayalini kurduğu Neom Şehri Projesi Tekrar Gündemde. Çılgın proje hayata geçirilirse, çölün ortasına dev bir yatay gökdelen inşa edilecek. İşte Detaylar!

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın ilk olarak 4 yıl önce açıkladığı hayali yeniden gündemde. Neom Şehri olarak adlandırılan çılgın proje, çölün ortasına dev bir şehir inşasını kapsıyor.

500 Milyar Dolarlık Dev Proje!

Suudi Arabistan’ın Tebuk Bölgesi’ne yapılması planlanan Neom Şehri’nin, ülkenin kuzeybatısında Kızıldeniz’in ve Suudi Arabistan’ın Mısır ve Ürdün’e olan sınırları yakınlarında 120 kilometrekarelik bir sahil şeridi boyunca uzanması planlanıyor. Bu projenin hayata geçirilmesi halindeyse 500 milyar dolara mal olacağı öngörülüyor..

2024 yılında halka arz olacağı açıklanan proje ile ilgili, en çok çölün ortasına yapılacak kayak pisti ve yüzer sanayi bölgesi dikkat çekiyor. Çölün ortasına sıfırdan inşa edilecek olan bu şehrin yüz ölçümünün yaklaşık Belçika kadar olacağı söyleniyor.

Doğa Dostu Şehir: Neom!

Uzun süredir Prens Salman’ın hayallerini süsleyen bu şehrin, stadyum, yat kulübü, yenilenebilir enerji ve gıda kaynakları gibi yaşayanların ihtiyaç duyacağı hemen hemen her şeyi içermesi ve şehirde hiçbir şekilde fosil yakıt kullanılmaması planlanıyor. Bu da Neom Şehrinin karbon ayak izinin sıfır olacağı anlamına geliyor.

İnşa edilecek şehrin emlak ve turizm gelirleri sayesinde ülke ekonomisine ciddi ölçüde katkı sağlaması hedefleniyor. Aynı zamanda şehre Silikon Vadisi benzeri bir teknoloji üssü kurulması ve dünyanın en önemli teknoloji şirketlerine de ev sahipliği yapması planlanıyor.

En Çok Dikkat Çeken Noktalar Yüzer Sanayi, Kayak Merkezi ve Yatay Gökdelen!

Neom Şehri projesinin en çok dikkat çeken noktalarından biri, Oxagon adı verilen ve deniz üstünde yüzer şekilde yapılması planlanan organize sanayi bölgesi. Yaklaşık 40 km² büyüklüğünde olacağı düşünülen bu sanayi bölgesinin Kızıldeniz kıyısına inşa edileceği söyleniyor. Dünyanın önde gelen konteyner terminallerinden biri olması hedeflenen Oxagon’un aynı zamanda Ortadoğu’nun teknoloji merkezi olması bekleniyor. Şayet bu hedef gerçekleştirilebilirse, Organize sanayi bölgesi yeşil enerji üreten tesislere ve dev teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapacak. Sanayi bölgesinin yakınına bir de Neom Uluslararası Havalimanı inşa edilecek.

Projede dikkat çeken diğer noktalar ise Suudi Arabistan’ın en yüksek dağları olan 2.400 metrelik Sarawat Dağları’na kurulacak olacak kayak merkezi Trojena ve 120 kilometre uzunluğunda, yan yana sıralanmış iki binadan oluşan The Line. Bu yapının altından hızlı tren hattının geçmesi ve böylelikle şehirde yaşayan kişilerin bir uçtan diğer uca 20 dakikada gidebilmesi planlanırken; dev binanın içerisinde konutlar, alışveriş ve kongre merkezleri, marina ve hatta bir futbol stadyumu da yapılacağı söyleniyor. Aynı zamanda binaların içerisine yapılacak olan dikey tarım sistemi sayesinde şehir sakinleri için gerekli bütün yiyeceklerin üretilmesi hedefleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz