Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, kişisel Facebook sayfası üzerinden gelecek 10 yıla dair teknoloji ve sosyal medya ağlarıyla ilgili tahminlerini paylaştı. Yaptığı tahminleri 5 ana başlık altında toplayan Zuckerberg, genel anlamda teknolojiye ilişkin fikirlerinden bahsediyor gibi görünse de Facebook’la ilgili 10 yıllık aksiyon planlarını da biraz daha netleştirmiş oldu. Bir süredir yaşadığı skandallar ve aldığı yasal yaptırımlarla başı dertte olan yöneticinin sosyal medyadan yeni bir toplumsal yönetim biçimi olarak bahsetmesi ise dikkat çekti.  

Sosyal medya devinin kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, kişisel Facebook sayfası üzerinden yayınladığı bir yazıyla teknoloji ve sosyal medya ağlarının geleceğine ilişkin 10 yıllık tahminlerini paylaştı. Yaptığı paylaşımla Facebook’la ilgili hedeflerini de biraz daha netleştiren Zuckerberg, tahminlerini “jenerasyon değişimi”, “daha kişisel sosyal medya ağları”, “fırsatların merkezden genele dağıtılması”, “artırılmış ve sanal gerçeklik araçlarının yükselişi” ve “sosyal medya çağında yeni yönetim biçimleri” olmak üzere toplamda 5 ana başlık altında topladı. Bir süredir yaşadığı skandallar ve maruz kaldığı yasal yaptırımlarla başı dertte olan yöneticinin sosyal medyadan yeni bir toplumsal yönetim şekli alternatifi olarak bahsetmesi ise pek çok kişinin dikkatini çekti.  

mark zuckerberg ile ilgili görsel sonucu

Zuckerberg, ilk başlıkla ilgili olarak önümüzdeki yılların bir jenerasyon değişimini beraberinde getireceğini ve genç jenerasyonların oy verme ve yasa yapma gibi yeni yetkinlikler edineceğini belirtti. Marjinalleştirilen kesimlerin daha fazla sesini duyuracağını belirten Zuckerberg, Facebook’un genç girişimciler, bilim insanları ve liderlere bu değişimi yaratabilmeleri için daha fazla odaklanacağını da sözlerine ekledi.  

https://www.facebook.com/zuck/posts/10111311886191191

Sosyal medya devi yöneticisi, “daha kişisel sosyal medya ağları” başlığıyla ilgili olarak ise mevcut ağların tüm dünyayla etkileşime geçmeyi kolaylaştırdığını ifade etse de bazı şeylerin daha yerel kalabildiği daha küçük toplulukların özlemini duyan insanlar olduğunu da belirtti. Zuckerberg, Facebook’un bu tip bir strateji izleyip izlemeyeceğiyle ilgili ise herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmadı. Fırsatların eşit dağıtılmasıyla ilgili de beklentilerini paylaşan Zuckerberg, artık küçük işletmelerin başarısına yardımcı olunmasına odaklanılması gerektiğini vurgularken önümüzdeki 10 yıl içerisinde, önceden sadece büyük şirketlerin erişimi olan ticaret araçlarının ve teknolojilerin küçük girişimlerin de erişim sağlayabileceği şekilde inşa edilmesini umduğunu da sözlerine ekledi. 

Facebook’un satın aldığı “Oculus” isimli şirketle ilgili Zuckerberg’ün yeni planları olabilir

Sosyal medya devinin CEO’su, paylaşımında akıllı telefonların baskın platformlar olarak kalacağını umsa da sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin yükselişe geçeceği beklentisine de yer verdi. Bu teknolojilerin bütün sektörle olan ilişkimizi baştan belirleyeceğini ifade eden Zuckerberg’ün 2014 yılında “Oculus” isimli sanal gerçeklik şirketini satın alma hamlesinde bulunması da bu tahminini paylaşmasıyla beraber anlam kazanmış oldu. 

Zuckerberg, devletlerin yasa yapma ve toplumsal düzenlemelerle ilgili büyük bir rol oynadığını not etse de paylaşımında sosyal medya ağlarına, yeni bir yönetim biçimi alternatifi olarak işaret etti. Sosyal medya devi CEO’su, resmi düzenlemelerin yokluğunda sosyal medya topluluklarına kendilerini yönetebilecek araçlar sunmanın da işe yarayabileceğini ve önümüzdeki 10 yıllık süreçte bu tip araçlar paylaşmayı umduğunu da sözlerine ekledi. 

Zuckerberg, ajandasındaki Facebook’a ilişkin aksiyon planlarını net şekilde paylaşmamış olsa da sanal gerçeklik, yönetim araçları, genç girişimlere sağlayacağı destekler ve sosyal medya ağını genel olarak daha ileriye taşımakla ilgili bazı büyük planları olduğunu da netleştirmiş oldu.