Gönüllü olarak çalıştıkları bir kurumda tanışan Sadriye Görece ve Cihat Ersin Aydın görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için bir uygulama geliştirdi. BlindLook uygulaması restoranları ve menülerini görme engelliler için kullanılabilir hale getiriyor. Ayrıca görme engellilerin tek başına yardım almadan yolculuk yapabilmelerine olanak sağlıyor. 

Sadriye Görece ve Cihat Ersin Aydın farkındalık yaratacak ve görme engelli insanlara yardım etmek için birlikte bir yıl boyunca çalıştılar ve BlindLook’u geliştirdiler. BlindLook, 2019’un Şubat ayından bu yana binden fazla görme engellilerin hayatını kolaylaştırıyor. Restoranları ve menülerini görme engellilere uygun hale getiren BlindLook, İmece Destek Platformundan ödül aldı, aynı zamanda Social Impact Award ve Anadolu Efes’ten İTÜ Çekirdek Big Bang ödüllerini de kazandı. 

BlindLook nasıl çalışıyor    

Görme engelli kullanıcı, BlindLook uygulamasını yüklediğinde karşısına seçenekler çıkıyor. Mekan aradığında ise mekanlar kendisine en yakın noktadan en uzak noktaya göre listeleniyor. Kullanıcı isterse bu listeden seçim yapabiliyor, doğrudan “Hamburger yiyebileceğim bir yere gitmek istiyorum.” diyebiliyor veya gitmek istediği mekanın adını yazabiliyor. 

Uygulama, kullanıcının karşısına onun için uygun, navigasyondan daha erişilebilir bir “körcül yol tarifi” çıkartıyor. Görme engelli bir kişinin başlangıç noktasından ulaşmak istediği yere kadar yolculuğu sırasında faydalanabileceği dönemeç, kasis, eğim, merdiven, zemin farkı gibi işaretleri baz alarak yapılan bu güzergah tarifleriyle kimseye bağlı olmadan belirlediği noktaya ulaşabilen kullanıcı, gittiği noktada uygulamadaki menüyü kullanarak siparişini, kimseye bağlı olmadan özgürce verebiliyor. 

Kendisi de görme engelli olan Sadriye Görece, uygulamanın geliştirme fikrini ateşleyen anısını ve uygulamanın amacını anlattı: “Cihat bana ne yiyeceğimi sordu. ‘Menüde ne olduğunu okumadın ki? Nasıl karar verebilirim?’ dedim. Cihat da bana ‘’Tam olarak böyle şeyleri değiştirmemiz gerekiyor değil mi?’’ dedi. Görme engelliler evlerinden çıkabilsin ve sosyal hayatta herkesle eşit şartlarda kaliteli hizmet alabilsin diye BlindLook’u geliştirdik. BlindLook’ta sunduğumuz menü, sosyal hayata erişim için küçük bir adım. Amaçladığımız şey görme engellinin menüyü okuyabilmesi değil, görme engelliye o tercih özgürlüğünü sunabilmek, görme engellinin herkesle aynı kalitede hizmet alabilmesini sağlamak. Görme engellinin hizmet almak için gittiği bir restoranda herkesle aynı ücreti öderken, garsona menüyü okutmanın mahcubiyetini hissetmesini önlemek. Biz, görme engelliler için bir lütufta bulunmuyoruz, onlara sadece bir hak iadesi yapıyoruz” 

Sadriye Görece, yazılımcı ve gönüllülerden oluşan 8 kişilik bir ekip olduklarını belirterek, Şubat 2019’dan itibaren web tabanlı hizmet verildiğini, 15 Kasım’da mobil uygulamanın geliştirilmesinin tamamlandığını söyledi. Uygulamanın bini aşkın kullanıcısı olduğunu kaydeden Görece, şu anda erişilebilir noktaların ağırlıklı olarak İstanbul’da olduğunu, ancak Ankara’dan, Kahramanmaraş’tan, Antalya’dan talepler aldıklarını belirtti.

Görece, Türkiye’nin her noktasına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi ve uygulamaya olan ilgiden bahsetti: “Türkiye’de engelli haklarının geride olduğu savunulur. Biz engellilerin sosyal hayata katılması için Türkiye’den de iyi örnekler çıkabileceğini, bu örneklerin dünyaya mal olabileceğini göstermek istiyoruz. Bizimle iletişim kuran girişimciler oldu. Londra ve New York’ta çalışmalarımıza başlayabilmek için yiyecek-içecek sektöründe hizmet veren bir yatırımcıdan talep aldık, BlindLook’u yurt dışına açmak istediğimiz anda önce Londra, sonra da New York’ta bizimle iş birliği yapmaya hazır. Gelen geri bildirimler kapsamında uygulamaya eklemeler, geliştirmeler ve değiştirmeler yapıldığını belirten Görece, “Zincir restoranlar ağımıza dahil oluyor. Bu da Türkiye’nin her noktasına ulaşma vizyonumuzu daha hızlı hayata geçirmemizi sağlıyor. Kullanıcı sayısı sürekli artıyor. Gelen talepler doğrultusunda uygulamada değişiklikler yapılıyor. Uygulamayı daha kullanılabilir ve kullanıcı dostu hale getirmek için yaptığımız çeşitli geliştirmeler de var.” 

Görece, sosyal hayatı, görme engelliler için eşit, engelsiz kılmak isteyen işletmelerin, mekanlarını “herkes için erişilebilir” hale getirmek amacıyla BlindLook.com’daki formlar üzerinden kendileriyle iletişime geçebileceğine işaret ederek, gönüllülerin ise ürünü geliştirmek, daha çok görme engelliye ulaşmak ve mekanlardaki fiyat güncellemesini haber vermek için destek sağlayabileceğini vurguladı.  

Kaynak: AA