Okuma Süresi
1 dakika

Meta, 2022’nin son çeyreğine ilişkin finansal rakamları paylaştı. Şirketin metaverse ve sanal gerçeklik birimini sürdüren Reality Labs, bu çeyrekte de rekor zarara uğradı. Facebook tarafında ise günlük aktif kullanıcı sayısı yüzleri güldürüyor.

Uzun bir süre önce Mark Zuckerberg‘in girişimleriyle hayatımıza giren Facebook, geçtiğimiz yıllarda radikal bir karar aldı. Bu karar göre şirket artık Meta olarak anılacak, en basit anlatımıyla sanal dünya şeklinde tanımlayabileceğimiz metaverse teknolojilerine yatırım yapacaktı. Gelen son haberler, Mark Zuckerberg’in hayatının hatasını yapmış olabileceğini düşündürüyor.

2022’nin son çeyreğine ilişkin mali durum tablosunu yayınlayan şirket, metaverse ve sanal gerçeklik bölümlerinden sorumlu olan Reality Labs‘ın son üç ayda 4.28 milyar dolar kaybettiğini açıkladı. Reality Labs, bir önceki çeyrekte ise 3.67 milyar dolar kaybetmişti. Böylelikle birimin son bir yıllık yaptığı harcamanın 13.72 milyar dolar olduğu sonucuna ulaşıyoruz. Buradan, şirketin metaverse için ayda 1 milyar doların üzerinde harcama yaptığını söyleyebiliriz.

Meta, 2022’nin Son Çeyreğinde 32 Milyar Dolar Kazandı

Meta’nın geçen yılın son çeyreğinde kazandığı para, 32.16 milyar dolar olarak dikkat çekiyor. Bu paranın 31.25 milyar doları reklam gelirleri olarak kayda geçti. Kazanılan tüm paradan giderler çıktığında ise kasaya giren tutar 4.65 milyar dolar. Meta’nın söz konusu açıklamayı yapması, hisse senetlerinde adeta patlama yaşattı. Buna göre Meta hisseleri, yüzde 20 civarı artış gösterdi.

Meta’nın son çeyreğe ilişkin mali durum açıklamaları, bizzat Mark Zuckerberg tarafından yapıldı. 2023 yılı için değerlendirmelerde bulunan iş insanı, bu dönemin “verimlilik yılı” olacağını söyledi. Bu arada; Meta’nın 2023 yılına girerken toplu işten çıkarma yaptığını, 11 bin personel ile yolları ayırdığını da belirtelim.

Facebook, Günlük Kullanıcı Sayısında Rekora İmza Attı

Meta’nın 2022’nin son çeyreğine ilişkin mali durum raporu, Facebook ile ilgili önemli bir noktayı da barındırıyor. Yapılan resmi açıklamaya göre Facebook, tarihte ilk kez günlük kullanıcı sayısında 2 milyara ulaştı. Aktif kullanıcı sayısında uzun bir süredir istikrarlı bir yükseliş gösteren platform, bir önceki çeyrekte 1.984 milyar, ondan önceki çeyrekte ise 1.968 milyar günlük kullanıcıya ulaşmıştı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz