Bitcoin Elektrik Tüketimi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

İstatistik platformu Statista, Bitcoin’in 1 yılda harcadığı elektrik miktarını göz önünde bulundurarak Bitcoin’i dünyadaki tüm ülkelerin elektrik tüketimini ortaya koyan sıralama içerisine yerleştirdi. Sonuçlar, Bitcoin’in tüm ülkelerin neredeyse yüzde 70’inden daha fazla elektrik tüketimi yaptığını gösterdi. Bununla birlikte platform; Bitcoin bir ülke olsaydı popüler kripto para biriminin, dünyanın en çok elektrik tüketimi yapan 27. ülkesi olacağına işaret etti.  

Özellikle pandemi süreci sonrası popülaritesini artıran dijital para konsepti ve Bitcoin, geleneksel paraların kullanımını azalttığı için fiziksel materyal kaynağında önemli bir tasarrufa neden oluyor. Fakat dünya genelinde birçok kişi, Bitcoin’in bu tip bir tasarruf yaratsa da önemli bir enerji tüketimine sebep olduğunu savunuyor. Bitcoin gibi kripto para birimleri, blok zinciri temelleri üzerine inşa ediliyor. Bu nedenle; alım-satım sırasında, her bir işlem ayrı ayrı doğrulanıyor, işleniyor ve kaydediliyor. Madencilik olarak adlandırılan bu süreç, çok ciddi bir bilgi-işlem gücüne ihtiyaç duyuyor. Özellikle Bitcoin’in 1 trilyon doların üzerinde bir işlem hacmine sahip olması da önemli bir enerji tüketimini beraberinde getiriyor. Cambridge Üniversitesi verilerine göre de popüler kripto para birimi, yılda 143 TWh elektriğe ihtiyaç duyuyor.  

İstatistik platformu Statista ise kısa bir süre önce, bu fikirden yola çıkarak Bitcoin’i dünyadaki tüm ülkelerin elektrik tüketimini ortaya koyan bir sıralama içerisine yerleştirdi. Sonuçlar, Bitcoin’in tüm ülkelerin neredeyse yüzde 70’inden daha fazla elektrik harcadığını gösterdi. Bununla birlikte platform; Bitcoin bir ülke olsaydı popüler kripto para biriminin, dünyanın en çok elektrik tüketimi yapan 27. ülkesi olacağına işaret etti. Google ve Facebook gibi teknoloji devlerinin de Bitcoin kadar olmasa da önemli miktarda elektrik tüketimi yaptığının altı çizildi.  

Bitcoin, dünyanın birçok ülkesinden çok daha fazla enerji tüketimi yapıyor

Bitcoin Enerji Tüketimi

Diğer yandan; Çin, kalabalık nüfusu ve üretim gücüne bağlı olarak yıllık 6 bin 543 TWh’lik elektrik tüketimi yapıyor. Sıralamada Çin’i, yılda 3 bin 990 TWh elektrik tüketimi ile ABD ve 524 TWh elektrik tüketimi ile Almanya takip ediyor. Söz konusu 3 ülkenin, dünyanın en çok elektrik tüketen ülkeleri olduğu belirtiliyor. Bitcoin ise bu ülkelere oldukça yakın oranda bir enerji tüketimi yapıyor. Popüler kripto para birimi, dünyanın Norveç ve İsviçre gibi birçok ülkesinden çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor ve elektrik harcıyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Tesla, Bitcoin’den 101 Milyon Dolar Kâr Elde Etti

Bitcoin, 62 Bin Dolar Barajını Geçerek Rekor Tazeledi 

Tesla, Bitcoin ile Ödeme Kabul Etmeye Başladı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz