Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) eski çalışanı Gilbert Levin’a göre Kızıl Gezegen’de yaşamın olduğuna dair kanıt çoktan bulundu.

İnsanoğlunun en çok merak ettiği sorulardan biri “diğer gezenlerde şu an veya daha önce yaşam olup olmadığı”.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) eski çalışanı Gilbert V. Levin, 1970’li yıllarda Mars’ta gerçekleştirilen ‘Viking görevlerinde’ uzaylı yaşamına dair ciddi ipuçları elde ettiklerini öne sürdü.

Ancak NASA yetkilileri, yapılan testlerin yanıltıcı olduğunu ve Mars’ta yaşam deliline ulaşılmadığını savunuyor.

Uzun yıllar NASA’da görev alan bilim insanı Levin, Scientific American dergisi için kaleme aldığı bir yazıda, NASA’nın Mars’tan elde ettiği toprak örneklerinde bazı mikroorganizmaların varlığını ispat eden delillere ulaştığını ileri sürdü.

Viking görevlerinde yer alan Levin ise elde edilen numuneler için yapılan 4 ayrı testte bir mikroorganizmanın varlığını kanıtlayan bulguların olduğunu söyledi.

Levin’e göre Mars toprağında radyoaktif karbon bileşiği ile etiketlenmiş azot bazlı bir besin solüsyonuna ulaşıldı, bu da mikroorganizmaların varlığını ispat ediyor.

Fakat daha sonra NASA delillerin yeterli olmadığını savunarak, yapılan testlerin yetersiz olduğunu ve herhangi bir hayatın varlığının kanıtlanmadığı sonucuna varmıştı.

NASA’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “bulunan delillerin toprakta yaşayan mikroorganizmaları kanıtlamak için yetersiz olduğunu ve organik olmayan kimyasal reaksiyonların testleri yanılttığı” belirtildi.