Nusret NFT

Restoran işletmecisi Nusret Gökçe, 2017 yılında yaptığı bir Twitter paylaşımını ‘Valuables’ isimli bir platform üzerinden 6 bin dolara NFT (Non-Fungible Token) olarak sattı. Altın kaplama etlerin bir videosunun yer aldığı paylaşımda, Ottoman Steak ifadelerinin kullanıldığı belirtildi.  

Özellikle sık sık yaptığı tuz serpme hareketiyle dünya çapında bir üne kavuşan restoran işletmecisi Nusret Gökçe, 2017 yılında yaptığı bir Twitter paylaşımını 6 bin dolara NFT (Non-Fungible Token) olarak sattı. Altın kaplama etlerin bir videosunun yer aldığı ‘tweet’, ‘Valuables’ isimli dijital bir platform üzerinden satışa çıkarıldı. Nusret, kendisinin de yer aldığı paylaşımda ayrıca Ottoman Steak ifadelerini kullanmıştı. Ünlü restoran işletmecisinin, benzer şekilde birkaç Twitter paylaşımını daha NFT olarak satışa çıkardığı belirtildi. Satışa çıkarılan diğer ‘tweet’lerin, 200 dolar ile 3 bin dolar aralığında alıcı bulduğunun da altı çizildi. Öte yandan, Nusret’in Twitter paylaşımlarını NFT olarak satın alan kişilerin kullanıcı isimlerinde kripto paraya ilişkin ifadeler yer aldığı görüldü.  

Yakın zamanda; ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in kurucu CEO’su Elon Musk da NFT’ler ile ilgili bestelediği 2 dakika 20 saniye uzunluğundaki bir elektronik müzik parçasını, NFT olarak satacağını açıklamıştı. Benzer şekilde, Elon Musk’ın kız arkadaşı Grimes da bir süre önce ‘WarNymph’ isimli ve Mars temalı dijital sanat koleksiyonunu NFT olarak satışa sunmuş ve bu satıştan 5.8 milyon dolar gelir elde etmişti. Twitter CEO’su Jack Dorsey ise 15 sene önce yaptığı ilk Twitter paylaşımını ‘Valuables BY Cent’ üzerinden NFT olarak satışa çıkarmıştı. 2006 yılında atılan dünyanın ilk ‘tweet’i için yapılan son teklifin, 2.5 milyon dolar olduğu ve satıştan elde edilen gelirin bağışlanacağı ifade edilmişti.  

NFT (Non-Fungible Token), blok zinciri teknolojisinin getirdiği en önemli yeniliklerden biri!

NFT Blok Zinciri

Diğer yandan; NFT (Non-Fungible Token), blok zinciri (blockchain) teknolojisinin getirdiği en önemli yeniliklerden biri olma niteliği taşıyor. ‘Dijital sanat’ konseptinin önünü açan ‘NFT’ler, benzersiz dijital öğeleri satın almaya ve satmaya ve blok zincirini kullanarak bunlara kimin sahip olduğunu takip etmeye olanak tanıyor. “Değiştirilemez jeton” anlamına gelen NFT’ler, kopyalanamıyor ve başka bir fiziksel veya dijital varlıkla değiştirilemiyor. NFT’lerin; teknik olarak çizimler, animasyonlu GIF’ler, şarkılar veya video oyunlarındaki öğeler dahil olmak üzere dijital her şeyi içerebileceği ifade ediliyor. Dünyaca ünlü isimlerin, kendi ürettikleri içerikleri NFT olarak satışa çıkarması da söz konusu konseptin popülaritesini hızla artırıyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Elon Musk, NFT’ler ile İlgili Bestelediği Şarkıyı NFT Olarak Satacağını Açıkladı 

Jack Dorsey’in NFT Olarak Satışa Sunduğu İlk Tweet ‘ine 2,5 Milyon Dolar Teklif Edildi

Haftalık Teknoloji Sohbeti TechTalk #5 Yayında | Reçetesiz COVID-19 testi, NFT

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz