Martin Scorsese’nin yeni filmi The Irishman, önceki hafta Netflix’te yayına girdi. Kısa sürede izleyicilerden birçok yorum alan film 3,5 saate varan süresiyle dikkatleri çekiyor. Robert De Niro ve Al Pacino gibi sinema devlerinin başrolünde yer aldığı The Irishman; hikayesi ve oyunculukları kadar süresiyle de çok konuşulan bir film oldu.

Netflix platformunda izleyicilerle buluşan ve kısa sürede büyük beğeni toplayan film beraberinde eleştirileri de getirdi. Netflix izleyicileri filmin çok uzun sürdüğünü ve The Irishman’in 4 bölümlük mini bir dizi olarak çıkması gerektiğini pek çok yerde belirtirken, Martin Scorsese konuyla alakalı konuştu ve filmin neden dizi olamayacağını açıkladı.

Martin Scorsese açıklamalarında şu sözleri dile getirdi: “Bunun uzun bir hikaye olduğunu iki sezonun üzerinde devam edebileceğini söyleyebilirsiniz. Bazılarının bundan bahsettiğini duydum. Kesinlikle hayır. Bunu hiç düşünmedim bile. Çünkü bu filmdeki asıl nokta, yoğunlaştırılmış detaylarında. Sonuna kadar giderek artan bir etkisi var. Bunun anlamı, başından sonuna tek oturuşta izlemeniz gerektiği. Dizi fikri harika. Karakterleri geliştirebilir, dünyalarını yeniden yaratabilirsiniz. Ama bu durum The Irishman için doğru olmaz.”

Filmin süresinin 3 buçuk saat olması Netflix izleyicilerinin ev ortamında The Irishman’i izlemek zorunda kalmasına sebep oldu. İzleyiciler izleme süresinin uzunluğunu baz alarak çeşitli yöntemlerle filmi izlemeye çalıştıklarını dile getirdi. Hatta çoğu mecra The Irishman’i 4 bölüme ayırarak izlemenin daha mantıklı olacağını söyledi.

The Irishman, bir mafya tetikçisi olan Frank Sheeran’ın hayatına odaklanıyor. II. Dünya Savaşı’nda görev almış eski bir asker olan Frank Sheeran, yıllar boyu Bufalino suç örgütü için çalışmıştır. Birçok ünlü isim için dolandırıcılık, tetikçilik yapan ve ‘İrlandalı’ lakabı ile anılan Sheeran, aynı zamanda işçi sendikası memurudur. Frank Sheeran’ın hayatından kesitlerin sunulduğu filmde, Amerikan tarihinin en gizemli suç olaylarından biri olan işçi lideri Jimmy Hoffa’nın ortadan kayboluşuna da değiniliyor.

İzleyici kitlesini ikiye bölen The Irishman, Netflix platformunda izleyicilerle buluşmaya devam ediyor.