Huawei Wi-Fi AX3 Router

Huawei, ‘Wi-Fi 6’ bağlantı teknolojisini destekleyen ‘Wi-Fi AX3 Router’ çoğaltıcıyı kullanıcı beğenisine sundu. Cihazın, 699 liralık bir fiyat etiketiyle ‘Huawei Online Mağaza’ üzerinden satışa sunulduğu ifade edildi. 

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, ‘Wi-Fi 6’ bağlantı teknolojisini destekleyen ‘Wi-Fi AX3 Router’ çoğaltıcı modelini kullanıcı beğenisine sunduğunu duyurdu. Cihaz, 699 liralık bir fiyat etiketiyle ‘Huawei Online Mağaza’ üzerinden satışa sunuldu. Aktarılan detaylara göre; Wi-Fi 5, günümüzde çoğu cihaz tarafından kullanılan standart iken ‘Wi-Fi 6 (802.11ax)’, son yıllarda akıllı cihazlara kademeli olarak giren yeni bir iletişim standardı olma niteliği taşıyor. Wi-Fi 6, daha hızlı ve daha verimli bir Wi-Fi deneyimi için artan taleple başa çıkmak adına Wi-Fi 5’e göre her konuda daha iyi iletişim performansı sunuyor. 

Huawei ‘Wi-Fi AX3’ ve ‘Wi-Fi 6’ özellikli Huawei telefonların ise mükemmel bir çift oluşturduğu ifade ediliyor. Çünkü her ikisi de Huawei’nin 160 MHz frekans bant genişliğini destekleyen Huawei Wi-Fi yonga seti ile donatılıyor. ‘Chipset Synergy’nin temelini oluşturan bu uyumluluk, optimum hız ve verimliliği ortaya çıkarmayı vadediyor. Huawei Wi-Fi 6 özellikli telefonlar ayrıca; ‘Chipset Synergy’ temeline dayanan ‘Dinamik Dar Bant Genişliği’ teknolojisini kullanarak kararlı, 2 MHz dar bant genişliğinde 6dB daha güçlü sinyalleri AX3’e geri gönderiyor. Bu güçteki kablosuz sinyaller, duvarlar ve zeminler gibi katı nesnelere kolayca nüfuz edebiliyor. Bu özelliğin, telefonun üst kattan veya yönlendiriciden uzak bir yerden bağlanırken bile iyi bir Wi-Fi sinyali alacağı anlamına geldiği belirtiliyor. 

Huawei ‘Wi-Fi AX3’ yönlendirici, eve gelen misafirleri Wi-Fi şifresi ile uğraşma zahmetinden de kurtarıyor

Huawei Wi-Fi Yönlendirici

Bununla birlikte; ‘AX3’ün sunduğu yüksek hız, ‘1024-QAM’ ve 160 MHz frekans bant genişliği sayesinde teorik olarak 3000 Mbps’ye (2,4 GHz bantta 574 Mbps ve 5 GHz bantta 2402 Mbps) ulaşabiliyor. Söz konusu hızda, arabelleğe alma ve gecikme gibi günümüzde sıradan kabul edilen bağlantı davranışları geçmişte kalıyor. Kullanıcıların, daha önce hiç olmadığı kadar akıcı akış ve oyun oynamanın keyfini çıkartabilecekleri ifade ediliyor. 

Diğer yandan; kullanıcılar, geleneksel router’ların aksine, çok sayıda cihazı ‘AX3’e daha yüksek verimlilikle bağlayabiliyor. ‘OFDMA’ çoklu kullanıcı teknolojisini destekleyen Huawei ‘Wi-Fi AX3’ çoğaltıcı, aynı anda birden fazla cihaza veri gönderebiliyor (2,4 GHz’de maksimum 4 cihaz, 5 GHz’de maksimum 16 cihaz) ve çift bantta toplam 128 cihaza kadar bağlanabiliyor. ‘AX3’ün kullanıldığı alandaki cihaz sayısı ne kadar fazla olursa olsun, farklı kullanıcılara ve cihazlara anında hizmet verilebiliyor. Böylece; eve gelen misafirler, karmaşık WiFi şifreleri ile de uğraşmak zorunda kalmıyor. Telefonun NFC özelliğini açıp AX3’e dokundurmak, ağa katılmak için yeterli oluyor. 

‘AX3’ ayrıca; 160 MHz’yi desteklediği için cihazı Huawei Wi-Fi 5 özellikli akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi 160 MHz destekleyen cihazlara bağlarken, internet hızı yüzde 60 oranında artıyor. Bu artış, kullanıcılara mobil cihazlarda gecikmesiz bir deneyim sunmayı vadediyor.  

Bunun yanında Huawei ‘Wi-Fi AX3’ yönlendirici; kablosuz ağ, kablolu ağ ve hibrit ağ kurulumlarını destekliyor. Ağ oluşturduktan sonra; birden fazla router, otomatik olarak tek bir Wi-Fi adı altında gruplanarak optimum Wi-Fi yapılandırması, cihazın konumuna göre otomatik olarak seçiliyor. Ürün, evde ağ kapsamını genişletmek için eski Huawei Wi-Fi yönlendiricileriyle (H düğmeli) de otomatik olarak ağ kurabiliyor. 

Huawei ‘HomeSec’ ile güvenli ev ağları 

Huawei HomeSec

Huawei ‘HomeSec’ teknolojileri ile de evde ağ bağlantısı çok daha güvenli bir hale getirilebiliyor: 

  • TrustZone Çözümü: Gigahome CPU’nun bağımsız bir güvenlik bölgesi (TEE, güvenilir yürütme ortamı) var. AX3, TrustZone güvenlik çözümünü oluşturmak için mikro çekirdeği kullanır ve CC EAL5 (Common Criteria, global yetkili BT ürün güvenlik sertifikası) sertifikasını almıştır. Yani router’ın güvenlik seviyeleri, finans sektörünün kurumlar için gerektirdiği standartlar ile uyumludur. 
  • Brute Force koruması: Wi-Fi kırma uygulamaları genellikle önce yakınlardaki paylaşılan Wi-Fi ağlarını arar ve böyle bir ağ bulamazsa, kısa bir süre içinde birçok şifre deneyerek Wi-Fi ağını kırmaya çalışır. Huawei WiFi AX3’ün Wi-Fi ‘Brute Force’ savunması, manuel olarak girilmemiş çapraz saldırıları otomatik olarak belirliyor ve saldırganı kara listeye alıyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei, X Gentle Eyewear II ve FreeBuds Studio’yu Ön Satışa Açtı

Huawei, Resmi Olarak Honor’u Sattığını Açıkladı 

Huawei, Katlama İzini Ortadan Kaldıran Patent Aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz