MediaMarkt 2020 Verileri

MediaMarkt Türkiye, kısa bir süre önce düzenlediği bir basın toplantısında 2020 mali yılına ilişkin verileri paylaştı. Aktarılan detaylara göre; yılı rekorla kapayan şirket, mali yıl toplamında yüzde 45’lik bir büyüme yaşadı. Şirketin; yıl içerisinde dijital satışlarını yüzde 400, ‘Çağrı Merkezi’ satışlarını ise 30 kat artırdığı ifade edildi. Yılın son 3 ayında da Türkiye’deki en yüksek pazar payına ulaşan marka, 2020 yılı boyunca mağazalarında ve ‘mediamarkt.com.tr’de Türkiye nüfusunun 2 katı kadar ziyaretçi ağırladığına işaret etti.  

Perakende elektronik satış devi MediaMarkt Türkiye, kısa bir süre önce basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2020 mali yılına ilişkin verileri paylaştı. Aktarılan detaylara göre; yılı rekorla kapayan şirket, mali yıl toplamında yüzde 45’lik bir büyüme yaşadı. Şirketin; yıl içerisinde dijital satışlarını yüzde 400, ‘Çağrı Merkezi’ satışlarını ise 30 kat artırdığı ifade edildi. Yılın son 3 ayında da Türkiye’deki en yüksek pazar payına ulaşan marka, 2020 yılı boyunca mağazalarında ve ‘mediamarkt.com.tr’de Türkiye nüfusunun 2 katı kadar ziyaretçi ağırladığına işaret etti. Dijital satışlarını dört kat artıran ve pandemi süresince açtığı 3 yeni mağaza ile toplam mağaza sayısını da 80’e çıkaran şirket ayrıca, 2021’de de yatırımlarında hız kesmeyeceğini dile getirdi. 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan MediaMarktSaturn Perakende Grubu COO’su ve MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, açıklamasında “Türkiye’de gösterdiğimiz başarılı performansla grubumuz içerisinde en çok büyüyen ülke olduk. Türkiye’ye çok güveniyoruz ve bu doğrultuda yatırımlarımıza devam edeceğiz. 2021 yılında 100 milyon TL’lik yatırımla 4 yeni şehre girip 10 mağaza daha açarak 31 ilde 90 mağaza ve ‘mediamarkt.com.tr‘ ile hizmet vermeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

MediaMarkt, 2020 mali yılı sonunda 20.8 milyar euro’luk bir ciro elde etti

Gökyıldırım, daha sonra sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Açık ara liderlik hedefimizden hiç sapmadan sağlam adımlarla işimizi büyütmeyi başardık, fiziksel mağazalarımızda kaslarımızı güçlendirirken, dijital yatırımlarımız ve çoklu kanaldaki müşteri odaklı dönüşüm projemizi bu gelişmeden ayrı tutmadık. Bunun sonucunda dört yıldır olduğu gibi bu yıl da toplam pazar büyümesinin üzerinde büyüme gösterdik, 2020 mali yılının toplamında (Eylül 2019-Ekim 2020) dijital satışlarımızı yüzde 400, Çağrı Merkezi satışlarımız ise 30 kat arttı. Mağazalarımızda ve mediamarkt.com.tr’de Türkiye nüfusunun 2 katı kadar ziyaretçi ağırladık. Türkiye, MediaMarktSaturn ülkeleri içerisinde hem dijital satış hem de toplam satış sıralamalarında Grubun en çok büyüyen ülkesi oldu.” 

MediaMarktSaturn Perakende Grubu’nun pandemi döneminde oluşan güçlü müşteri talebini karşılayarak başarılı bir satış grafiği yakaladığını belirten Gökyıldırım, “Şirketimizin büyük hissedarı CECONOMY AG’nin son açıkladığı rakamlara baktığımızda pandemide birçok ülkemizde mağazalarımız uzun süre kapalı kalsa da toplamda 2020 mali yılı sonunda 20.8 milyar euro’luk bir ciro elde etmeyi başardık” dedi.  Açıklamada, Türkiye’nin başarılı sonuç ve projelerinin grubun genel merkezi tarafından yakından takip edildiğinin de altı çizildi.  

Gökyıldırım, daha sonra şu ifadelerle açıklamasına devam etti: “Türkiye’deki başarımızın arkasında çalışanlarımız ve iş ortaklarımız başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla yönettiğimiz iş süreçlerimiz var. Ne mutlu bana ki geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana MediaMarktSaturn Perakende Grubu’nda COO/Operasyonlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak Türkiye ile beraber 9 ülkenin (Türkiye, Belçika, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Polonya ve Portekiz) operasyonlarından sorumlu oldum. Bu başarıyı diğer ülkelerde de katlayarak artıracağımıza inanıyorum.” 

MediaMarkt Türkiye, 2021 yılında 100 milyon liralık yatırımla yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacak

MediaMarkt Türkiye 2021

Bu noktada müşteri odaklı dönüşüm ve çoklu kanal stratejisinin de önemine vurgu yapan Gökyıldırım, şunları söyledi: “Değişmez önceliğimiz müşteri memnuniyeti. ‘Çok Kanallı’ stratejimiz de bu vizyonumuzu destekliyor. Kuvvetli mağaza ve güçlü e-ticaret ile tüketicilerimiz mekan, zaman veya kanal farkı olmaksızın en iyi deneyimi MediaMarkt’da yaşıyor. Bunu da her sene katlayarak artırdığımız müşteri net tavsiye skorlarımızdan görüyoruz. Üstelik dönemin müşteri ihtiyacı neyse ona odaklanıyoruz. Örneğin, pandemi döneminde stok ve sevkiyat süresi engellerine takılmadan tüketicilerimize ürünlerini en yakın mağazadan gönderdiğimiz “mağazadan sevkiyat”ı hayata geçirdik. Artık mediamarkt.com.tr’den alışveriş yapan teknoloji-severlerin siparişleri Türkiye’deki tüm mağazalarımızdan karşılanabiliyor. Bu sayede müşterilerimize daha da hızlı ihtiyaçlarını ulaştırıyoruz. Pandemi sürecinde başlattığımız bu satış kanalımız ile dijitalden tetiklenen ekstra yüzde 20’lik bir ciro elde ettik. Bunun yanı sıra yıllardır var olan ve pandemi döneminde yine büyük yükseliş yaşayan online’dan satın al-mağazadan teslim al (pick-up) hizmetimiz sayesinde tüketicilerimiz dijital kalanımızdan satın aldıkları ürünleri; sıra beklemeden ve kargo beklemeden kolaylıkla ve hızlıca mağazadan teslim alabildiler. Bugün mediamarkt.com.tr’den alışveriş yapan her 5 kişiden biri, ürününü mağazalarımızdan teslim alıyor.” 

2021 yılında da yatırımda hız kesmeyeceklerini ifade eden MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, açıklamasını “Müşteri memnuniyetimizi artırmak, kategorilerde liderlik, mağaza ağımızın genişlemesi, çoklu kanal verimliğimizin artırılması ve servis hizmetini geliştirme gibi konulara odaklanacağız. Bugüne kadar sürdüğümüz gibi 2021’de de büyümeye ve müşterilerimize kusursuz hizmet verme anlayışımızı geliştirmeye devam edeceğiz. 200 bin metrekarenin üzerinde toplam alanla sektöründe Türkiye’nin en geniş markasıyız ve bunun önemini, pandemi sürecinde bir kez daha gördük. Bu nedenle bu yıl mağaza açılışlarına devam edeceğiz. 2021’de 4 yeni şehre girip 10 yeni mağaza açarak 31 ilde 90 mağaza ve mediamarkt.com.tr ile hizmet vermeye devam edeceğiz. Böylece 100 milyon TL’lik yatırımla yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacağız” ifadeleriyle noktaladı.  

İşte MediaMarkt Türkiye tarafından açıklanan 2020 yılı verileri!

MediaMarkt Türkiye 2020 Verileri

MediaMarkt Türkiye tarafından açıklanan 2020 yılı verileri ise şu şekilde: 

  • 2020 yılının son 3 ayında Türkiye’deki en yüksek pazar payına ulaştı. 
  • Karantina nedeniyle mağazaların kapalı kaldığı dönem de dahil, toplamda satışları yüzde 45 arttı. 
  • 2020’deki ortalama sepet tutarı, 2019’a oranla yüzde 66 arttı. 
  • Yıl toplamında dijital satışlar, yüzde 400 arttı. Mağazaların kapalı olduğu dönemde ‘mediamarkt.com.tr’, 7 kata kadar büyüdü. 
  • 2020’de, 2019 yılına oranla dijital tarafa ayrılan bütçe yüzde 139 arttı. 
  • MediaMarkt Türkiye 2020 yılında mağazalar ve ‘mediamarkt.com.tr’de, Türkiye nüfusunun 2 katı kadar ziyaretçi ağırladı. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

MediaMarkt 2 Yeni Mağaza Açarak Toplam Mağaza Sayısını 80’e Çıkardı

MediaMarkt, ‘Social Media Awards’ta ‘En İyi Teknoloji Marketi’ Seçildi 

Xbox Series X ve Xbox Series S Türkiye’de MediaMarkt’ta Ön Siparişe Açıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz