Meta şirketler grubunun kurucusu Mark Zuckerberg, çalışanlarıyla gerçekleştirmiş olduğu bir toplantıda Apple Vision Pro hakkında konuştu. Zuckerberg’e göre Apple karma gerçeklik gözlüğü ile aslında yeni hiçbir şey sunmuş değil.
Son zamanların en popüler ve merak edilen konularından birisi Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü ile ilgili. WWDC 2023 etkinlikleri kapsamında tanıtımı yapılan Vision Pro hakkında birçok olumlu ya da olumsuz yorum gelmeye devam ediyor. Bu yorumlardan birisi de, Meta şirketler grubunun kurucusu Mark Zuckerberg’den geldi. Zuckerberg’e göre Apple bu ürünle yeni bir şey sunmadı. İşte detaylar!

Tek Karma Gerçeklik Gözlüğü Değil

Dünyanın en popüler teknoloji şirketlerinden birisi olan Apple’ın her yıl rutin olarak düzenlediği WWDC etkinlikleri bu yıl da 5 Haziran’dan itibaren teknoloji severlere ev sahipliği yaptı. Etkinlikteki en ilgi çekici sunumların başında ise Apple’ın Vision Pro isimli karma gerçeklik gözlüğü geldi denilebilir. Oldukça etkileyici özelliklere sahip olan gözlük, 2024 yılı itibarıyla satışa sunulacak. Ürünün etiket fiyatı ise 3.499 dolar. Ancak reklamı ve tanıtımı çok yapılmış olsa da Apple Vision Pro, türünün tek örneği değil. Bu konuda aslında Meta yıllardır bu tür ürünler üzerinde çalışma yapıyor. Hatta daha geçtiğimiz haftalarda Quest 3 adı verilen yeni karma gerçeklik gözlüğünün tanıtımı gerçekleşti. Dolayısıyla konuya kendi açısından da hakim olan Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in Apple Vision Pro’yu çok da beğenmediği aşikar.

Mark Zuckerberg’in Açıklaması

Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in Apple Vision Pro hakkında söyledikleri şu şekilde:

“Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü nihayet duyuruldu ve bunun hakkında konuşmak istiyorum. Ne göndereceklerini gerçekten merak ediyorum. Açıkçası henüz görmedim, bu yüzden onunla oynadıkça ve ne olduğunu, insanların nasıl kullandığını gördükçe daha fazla şey öğreneceğim.

Başlangıçta gördüklerime göre iyi haber şu ki, Meta’nın henüz keşfetmediği ve düşünmediği fizik yasaları üzerindeki kısıtlamaların hiçbiri için sahip oldukları sihirli çözümler yok. Daha yüksek çözünürlüklü bir ekranla geldiler ve bununla güç sağlamak için oraya koydukları tüm teknoloji yedi kat daha pahalıya mal oluyor. Ve o kadar çok enerji gerektiriyor ki şimdi kullanmak için bir bataryaya ve ona bağlı bir kabloya ihtiyacınız var.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz