Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Son zamanlarda yapay zeka çalışmaları üzerine yapılan birçok tartışma söz konusu. Bir yandan yapay zeka çalışmalarının iş ve sosyal hayatı geliştirdiği düşünülürken bir yandan da eleştirel bakış açıları ve endişeler söz konusu. Bu endişelerden en önemlisi de yapay zeka destekli uygulamaların kişisel güvenlik ve gizlilik ihlali üzerine. Bu anlamda Microsoft Edge üzerinden de benzer bazı eleştiriler bulunuyor. İşte detaylar!

Microsoft Tarayıcınız Sizi Takip Ediyor Olabilir mi?

Yapay zeka teknolojisindeki son gelişmeler arama motorlarına dair mahremiyet endişelerini de gündemde tutmaya devam ediyor. İnternette dolaşmak için ihtiyacımız olan arayüzü bize sağlayan arama motorları hayatımızı kolaylaştırdığı ölçüde kişisel verilerimize de daha fazla “ilgi” gösteriyor. Bu fazla ilgiden rahatsız olan kullanıcılar için bazı basit önlemler bir süreliğine da olsa kafanızı rahatlatabilir.

Takip Ediyoruz Ama İsteyerek Yapmıyoruz!

Microsoft’a ait Edge adlı tarayıcının, kullanıcıların arama yaptığı tüm URL’leri Bing’e aktardığının ortaya çıkmasıyla, sorun bir kez daha ciddiyetini hissettirdi. Ancak Microsoft, bunun kullanıcıları takip etmek için bilinçli bir hamle olmadığını belirtti. Peki ama burada sorun tam olarak nerede? Sorun, Microsoft Edge’in geçen yıl test ettiği ve daha sonra kullanıma sunduğu bir özellikle ilgiliydi. Reddit’de gündeme düşen soruna göre; kullanıcıların gezinti yaptığı tüm URL’ler, Bing API’sine aktarılıyordu. Ancak kullanıcıların bu takipten kurtulması kolay bir şekilde mümkündür, yapmanız gereken tek şey ayarlar bölümünden “Microsoft Edge’de içerik oluşturucuları takip etmek için önerileri göster” özelliğini kapatmak.

Takipten Kurtulmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bu özelliği kapatmak içinse yapmanız gereken dört aşama için öncelikle Microsoft Edge’i açmanız gerekiyor. Bunun ardından Ayarlar bölümüne girerek işlemlerimize başlayabiliriz. Bu noktada gizlilik, arama ve hizmetler seçeneğine tıkladıktan sonra hizmetler başlığı altında “Microsoft Edge’de içerik oluşturucuları takip etmek için önerileri göster” özelliğini kapatmanız gerekiyor. Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra artık takipten kurtulabiliyorsunuz. Bağımsız kullanıcılar tarafından tespit edilen, Reddit, The Verge gibi platformlarda ifşa edilen hatalar raporlanarak Microsoft’a gönderildi. Microsoft, hatayı çözmek için çalışmalarına başladı ve bu özelliğin yakın bir zamanda düzgün çalışabileceği belirtiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz