LinkedIn Temsilci

Profesyonel bağlantılar için kullanılan sosyal medya platformu LinkedIn, 2020 yılının Ekim ayında yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi kapsamında Türkiye’de temsilci atayacağını açıkladı. Şirket, konuya ilişkin açıklamasında kullanıcılara güvenilir bir platform sunmanın görevleri olduğuna işaret etti.  

Türkiye’de geçen yılın ortalarından beri çalışmaları devam eden sosyal medya düzenlemesi, 2020 yılının Ekim ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşmış ve yürürlüğe girmişti. Düzenleme kapsamında; Türkiye’den günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan yurt dışı kaynaklı sosyal medya platformlarının, Türkiye’de temsilci bildirmesi gerektiği ifade edilmişti. Temsilci bildirmeyen platformların ise aşamalı olarak para cezası, reklam yasağı ve bant genişliği daraltma uygulamalarıyla karşı karşıya kalacağı dile getirilmişti. Bunun üzerine; TikTok, VK, YouTube ve Dailymotion gibi bazı platformlar, Türkiye’de temsilcilik açacağını açıklamıştı.  

Yaşanan gelişmeler sonrası, LinkedIn de temsilci atayacağını açıklayan sosyal ağ sağlayıcılar arasına katıldı. Profesyonel bağlantılar için kullanılan sosyal medya platformu, düzenleme kapsamında Türkiye’de temsilci atayacağını açıkladı. Şirket; konuya ilişkin açıklamasında ayrıca, kullanıcılara güvenilir bir platform sunmanın öncelikli görevleri arasında olduğuna işaret etti. Söz konusu gelişmeyi; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşım aracılığıyla duyurdu. Sayan, paylaşımında “Diğer sağlayıcılardan da aynı hassasiyeti bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.  

Facebook, Instagram ve Twitter, yasa kapsamında hala temsilci bildirmedi! 

Facebook Temsilci

Sayan, konuya ilişkin açıklamasında “Daha önce de belirttiğimiz gibi amacımız, ne sosyal ağ sağlayıcılarının ne de vatandaşlarımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmaları değil. Bizler, sadece ve sadece ikircikliğin ortadan kalkmasını ve vatandaşlarımızın taleplerinin yerine getirilmesini bekliyoruz” ifadelerini de kullandı. Diğer yandan; Facebook, Instagram ve Twitter’ın yasa kapsamında hala temsilci bildirmemiş olduğu da biliniyordu. Söz konusu platformlara, halihazırda verilmiş 10’ar ve 30’ar milyon liralık para cezaları bulunuyordu. Belirlenen süre içerisinde temsilci bildirilmemesi durumunda; Facebook, Instagram ve Twitter’a, reklam cezası uygulanmaya başlanacağı ve ilgili platformlara, Türkiye’den reklam verilemeyeceği ifade edilmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Atayacağını Açıkladı 

YouTube, Türkiye’de Yerel Temsilcilik Açma Kararı Aldığını Açıkladı!

‘Facebook’ ve ‘Instagram’a Reklam Yasağı Uygulaması Yolda! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz