Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Uygulamayla Türkiye ve çevresindeki depremlerle ilgili güncel, tarihi ve ayrıntılı bilgiye kesintisiz erişilebiliyor. Ayrıntılar haberimizde

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE )tarafından geliştirilen Rasathane isimli ücretsiz mobil uygulaması kullanıma sunuldu. Kullanıcı dostu ara yüzüyle Rasathane, Türkiye ve çevresinde meydana gelen depremlerle ilgili kullanıcıları bilgilendiriyor.

1900 yılından bu yana ayrıntılı deprem verileri mevcut

Uygulama Türkiye’de herhangi bir nokta veya kullanıcının bulunduğu konumun depremsellik tarihinin verilerine ulaşma imkânı da sunuyor. 1900 yılından beri yaşanan tüm depremlerin ayrıntılı verilerini içeren Rasathane’de, Google Maps ve Harita Genel Müdürlüğü gibi farklı kaynaklardan elde edilen harita altlıklarına da erişilebiliyor.

Rasathane uygulamasından bir ekran görüntüsü

Türkiye ve çevresinde meydana gelen depremler bildiriliyor

Onar saniyelik aralıklarla deprem bilgilerinin otomatik olarak yenilendiği uygulama, Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen tüm depremleri anında bildiriyor. Rasathane aynı zamanda kullanıcılara, depremleri düşük, orta ve yüksek şiddetlerine göre filtreleme ile şiddet haritalarını inceleyebilme gibi birçok imkân da veriyor.

Rasathane mobil uygulaması, yaşanan bir deprem sonrasında kullanıcılara depremi nasıl hissettiklerine yönelik olarak 12 sorudan oluşan bir anket de sunuyor. Bu anketlerle KRDAE’ne iletilen veriler -depremin nerede, nasıl hissedildiği, verdiği hasarın ya da etkilerinin coğrafi dağılımının tespitini kolaylaştırarak- ileriye yönelik bilimsel çalışmalara destek sağlayacak.

Uygulamayı Android işletim sistemi olan mobil cihazlara indirmek için tıklayınız.

Uygulamayı iOS işletim sistemi olan mobil cihazlara indirmek için tıklayınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz