6g prototipleri 2026 da hazır

Pek çok ülkede henüz 5G konuşulurken, Güney Kore yönetimi 6G prototipleri için 2026’ya tarih verdi ve hayata geçirilmesini istedi. Detaylar haberimizde.

5G, yalnızca akıllı telefon üreticileri için değil, hükümetler için de bir rekabet alanı haline geldi. Ancak artık teknoloji özellikle önde gelen ülkelerde kurulduğuna ve yavaş yavaş oturduğuna göre, odak bir sonraki adıma yani 6G’ye kayıyor. Peki 6G nedir?

1 Tbps’lik bir tepe veri aktarım hızı (yani ülkemizde yaygın 50Mbps hızındaki ethernet bağlantısının bant genişliğinin 200.000 katı) ve 100 µs’nin altındaki gecikme (saniyenin 10.000’de biri) 6G için öne sürülen gereksinimlerden bazıları. 5G ile karşılaştırıldığında 6G, 50 kat daha yüksek tepe veri hızları sağlamayı ve gecikmeyi 10 kat azaltmayı hedefliyor.

Aşağıda, 5G (açık mavi) ve 6G (mavi) hedeflerini karşılaştıran bir Samsung tablosu yer alıyor:

Bahsettiğimiz gibi, sadece şirketlerin değil, Güney Kore hükümetinin de bir sonraki mobil ağ çağında önemli bir oyuncu olma konusunda önemli bir çıkarı var. Hedef, 2026’da 6G prototiplerinin hazır olması, böylece teknolojinin 2020’lerin sonlarında veya 2030’ların başlarında ticarileşmeye hazır hale gelmesi. Hükümet bunun bir an önce yapılmasını istiyor.

Kat edilmesi gereken çok yol var, neyse ki işler hızla ilerliyor gibi görünüyor. Geçen yıl Samsung, 15m mesafe için bir iletim yapmayı başarmıştı. LG ise bunu geliştirdi ve binalar arasında 100m’lik bir sinyal göndermeyi başardı. Her ikisi de mevcut mmWave uygulamalarından önemli ölçüde daha yüksek olan 100 GHz’in üzerindeki sinyalleri kullanıyordu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

Apple rekor gelir elde etti, yılın ilk çeyreği raporu açıklandı

Google I/O takvimi, etkinlikte tanıtılabilecekler hakkında ipuçları veriyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz